Hot spot u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Zmiany hot spot u psów

Kołnierz ochronny zapobiega wylizywaniu miejsc objętych ropnym zapaleniem skóry.

Nieleczony hot spot u psa może pojawiać się wielokrotnie. Ale czym tak naprawdę jest ta dolegliwość i jak się jej pozbyć? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Czy hot spot u psa jest niebezpieczny?

Termin hot spot (gorące miejsce, gorący punkt) pochodzi z języka angielskiego i określa powierzchowne, sączące się zapalenie skóry. Chociaż leczenie tego schorzenia jest często skomplikowane i czasochłonne, zazwyczaj nie zagraża ono życiu psa.

Czy hot spot u psa jest zaraźliwy?

Ponieważ hot spot nie jest samodzielną chorobą, nie jest on automatycznie zaraźliwy dla innych psów, pozostałych zwierząt domowych czy członków rodziny. Wszystko zależy od tego, co leży u jego podstawy.

Jeśli są to przyczyny zakaźne, takie jak pasożyty czy grzyby skórne, hot spot może przenieść się na inne zwierzęta i ludzi. Jest to kolejny powód, dla którego trzeba się jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii.

Objawy: Jak wygląda hot spot u psa?

Hot spot to zazwyczaj okrągły, czerwony, powierzchowny stan zapalny skóry, wyraźnie odgraniczony od okolicznych, zdrowych obszarów.

Ponieważ znajduje się pod sierścią zwierzęcia, w miejscu zmian bardzo szybko dochodzi do stanu zapalanego. Hot spot może więc zostać objęty stanem zapalnym w ciągu nawet kilku godzin, wywołując następujące objawy:

  • Wydzielinę z rany o nieprzyjemnym zapachu.
  • Sklejanie się sierści, jeśli wydzielina będzie miała kontakt z innymi obszarami na skórze.

Świąd jako typowy objaw

Hot spot może prowadzić do silnego świądu, w wyniku, którego pies wylizuje ranę i tworzy się błędne koło.
W ślinie znajduje się bowiem wiele bakterii, które mogą dostać się do rany i prowadzić do ponownego stanu zapalnego. Dlatego pomimo wdrożonego leczenia zapalenie skóry nawraca.

Niebezpieczeństwa w przypadku niepodjęcia leczenia

Jeśli nie będzie leczone, może prowadzić do rozległych i bolesnych ognisk zapalnych. W rzadkich przypadkach dochodzi do zajęcia również głębszych warstw skóry, co zwiększa ryzyko posocznicy. Obok gorączki towarzyszy mu pogorszenie stanu ogólnego psa. Mogą również wystąpić poważniejsze powikłania, takie jak zaburzenia świadomości czy wstrząs.

Hot spot na przedniej łapie
Pies ze zmianą hot spot na przedniej łapie – istnieje ryzyko, że będzie cały czas wylizywał chore miejsce, powodując nawrót zapalenia.

Które zwierzęta są szczególnie narażone na hot spot?

Hot spot to często występująca choroba skóry, która może dotknąć każdego psa. Najbardziej jednak narażone na nią są psy długowłose, o grubej sierści, takie jak golden retriever, nowofundland oraz berneński pies pasterski. Rany pojawiają się najczęściej w okolicy uszu, na ogonie i przedniej części łap.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia naszego psa, powinnyśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. To samo dotyczy stanu zapalnego skóry lub wypadającej sierści. Pamiętaj, że im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Diagnoza: Jak wykrywa się hot spot u psa?

Ze względu na widoczność gołym okiem, hot spot na ogół nie nastręcza problemów diagnostycznych. Niemniej, powstałe rany należy zbadać dokładniej, aby wykluczyć inne możliwe choroby, np. infekcje grzybicze.

W tym celu pobiera się wymaz z rany i umieszcza na szkiełku mikroskopowym. W badaniu mikroskopowym widoczne będą bakterie i grzyby.

Stanom zapalnym skóry często towarzyszą gronkowce

Najczęściej występującymi bakteriami są gronkowce. Są one ważną częścią flory skóry psa i dlatego z łatwością przedostają się do rany.

Oprócz bakterii widoczne są okrągłe komórki zapalne, takie jak granulocyty obojętnochłonne, które wchodzą w skład układu odpornościowego. Ich zadaniem jest wychwytywanie patogenów i ich niszczenie.

Leczenie: Jak leczy się hot spot u psa?

Ponieważ stany zapalne skóry mają tendencję do nawracania po początkowej poprawie, leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i trudne. Ranę należy więc oczyszczać regularnie (przynajmniej co drugi dzień) przez długi czas (do trzech tygodni).

Jak powinna wyglądać higiena ran?

Jeśli pies odczuwa silny ból, podczas pierwszych wizyt lekarz weterynarii może zastosować znieczulenie lub sedację, a następnie:

  1. Wygoli sierść z okolicy rany, aby nie dostała się do jej wnętrza.
  2. Oczyści ranę sterylnym roztworem soli fizjologicznej lub chlorheksydyną, aby rozpuścić warstwę bakterii pod strupami.
  3. Następnie zmiękczy zmianę środkiem przeciwzapalnym oraz do przemywania ran.
  4. I pozostawi go na ranie przez co najmniej dziesięć minut, po czym dokładnie spłucze.

Czynności te należy regularnie powtarzać w domu. Lekarz weterynarii przedstawi Ci dokładny plan leczenia.

Niepomyślne rokowania

Jeśli leczenie nie przynosi poprawy, należy zwiększyć jego częstotliwość i przeprowadzić badanie bakteriologiczne wraz z antybiogramem. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie odpowiednich antybiotyków, które będą skuteczne w przypadku danej infekcji bakteryjnej.

Konieczne może być również zastosowanie kortykosteroidów, na przykład preparatów kortyzonu, które złagodzą stan zapalny.

Długotrwała rekonwalescencja

Jeśli rana się zagoi, bardzo ważne jest, aby leczenia nie przerywać gwałtownie. Należy również zapobiegać wylizywaniu rany przez psa, aby do rany nie dostały się nowe patogeny. W tym celu możesz na noc założyć mu kołnierz lub kaganiec.

Przyczyny: Co powoduje hot spot u psów?

Ponieważ wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, pojawiają się one często w miesiącach letnich. Istnieją jednak również inne czynniki, które mają na nie wpływ i zaliczamy do nich, na przykład:

Jedną z najczęstszych przyczyn są ugryzienia pcheł, a dokładniej alergia na sierść pcheł. W wyniku silnego świądu, powstającego na skutek wylizywania chorych miejsc, powierzchowna rana szybko zostaje zainfekowana przez bakterie i rozwija się w niej stan zapalny.

Również inwazja roztoczy usznych może prowadzić do nasilonego świądu, a tym samym powodować zapalenie skóry.

Powierzchowne zapalenie skóry mogą powodować inne choroby, którym towarzyszy świąd, takie jak infekcje grzybicze. Dotyczy to głównie psów ze schronisk dla zwierząt lub psów bezpańskich.

Świąd wywołują również alergie. Hot spot mogą powodować różne alergeny, między innymi te zawarte w pokarmach czy roślinach, prowadzące do alergii kontaktowej.

Niewłaściwa lub niewystarczająca pielęgnacja sierści również może powodować nasilone swędzenie i wynikające z niego reakcje zapalne. Szczególnie często ma to miejsce w przypadku starszych i bezpańskich zwierząt.

Nawet niewielki uraz może prowadzić do powstania zmian hot spot, jeśli pies liże, drapie lub gryzie ranę. Może to być nawet spowodowane bólem mięśni lub kości.

Rokowania: Czy hot spot uleczalny?

To, jak szybko zapalenie skóry zostanie wyleczone zależy w dużej mierze od rodzaju wdrożonego leczenia, jego częstotliwości i obecnych bakterii. Jednak przy konsekwentnej terapii, zazwyczaj udaje się go pozbyć w ciągu kilku tygodni.

Profilaktyka: Jak uchronić psa przed zachorowaniem?

Zapaleniu skóry u psa nie zawsze można zapobiec, jednak można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, stosując się do poniższych wskazówek:

  • Chroń psa przed pchłami za pomocą obroży i preparatów miejscowych zawierających pyretroidy. Obroże zachowują skuteczność do ośmiu miesięcy i należy je nosić stale. Środki miejscowe należy nanosić natomiast na kark co kilka tygodni.
  • Podczas spacerów unikaj kontaktu psa z powodującymi świąd roślinami (np. pokrzywami).
  • Pielęgnuj sierść psa, aby nie dopuścić do powstawania kołtunów.

Jeśli u Twojego podopiecznego rozwinęło się już zapalenie skóry, aby zapobiec jego dalszemu pogłębianiu się, możesz zastosować specjalne szampony dla psów. Pamiętaj jednak, że zbyt częste kąpiele mogą wywołać skutek odwrotny do zamierzonego i sprzyjać zaostrzeniu choroby.

Informacje dotyczące kąpieli psów znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo wykąpać psa?


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane