Prawidłowe żywienie kota brytyjskiego This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Karma dla kota brytyjskiego

Koty brytyjskie krótkowłose uważane są za raczej spokojne, dlatego ich zapotrzebowanie energetyczne jest stosunkowo niewielkie. W przypadku niewłaściwej diety, miewają skłonność do nadwagi.

Koty są z natury mięsożercami i potrzebują dużo białka. Ale na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku żywienia kota brytyjskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

W skrócie: Czy kot brytyjski krótkowłosy potrzebuje specjalnej karmy?

Kot brytyjski krótkowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras kotów. Zawdzięcza to nie tylko swojemu uroczemu wyglądowi, ale także spokojnemu usposobieniu. Jednak to właśnie ten spokój determinuje jego dietę. Nawet jeśli nie potrzebuje specjalnego żywienia, ważne jest, aby kontrolować jego wagę.

Jaka dieta będzie odpowiednia dla kota brytyjskiego krótkowłosego?

Obecnie istnieje wiele możliwości i sposobów żywienia kotów. Nie większego znaczenia, czy karmisz swojego podopiecznego pełnoporcjową karmą, wybierasz barfowanie czy domowe jedzenie. Najważniejsze jest to, aby karma była dobrej jakości i zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze, do których należą, oprócz lekkostrawnych białek, będących źródłem energii, węglowodany, witaminy, kwasy tłuszczowe oraz na przykład tauryna.

Więcej informacji na temat żywienia kotów znajdziesz w magazynie zooplus.

Karma sucha czy mokra?

Zawartość wody w karmie dla kota ma wpływ nie tylko na jej konsystencję, ale ma również inne zalety i wady – jakie? Dowiedz się z lektury naszego artykułu: Czy mój kot powinien jeść karmę suchą czy mokrą?

Ponieważ kot brytyjski krótkowłosy ma skłonność do tworzenia kamieni moczowych, zasadne może być podawanie mu karmy o większej zawartości wody.

W przypadku karmy suchej należy pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej ilości płynów. Kilka misek ustawionych w różnych miejscach w domu lub specjalne poidełko mogą zachęcić kota do picia.

Żywienie kota brytyjskiego krótkowłosego dostosowane do wieku

Przedstawiciele tej rasy mają skłonność do nadwagi, stąd też ilość pożywienia należy w każdym wieku dostosować do poziomu ich aktywności.

Żywienie szczeniąt

Zwłaszcza w przypadku najmłodszych kotków dodatkowe kilogramy mogą mieć negatywny wpływ na wzrost kości. Dlatego należy wybrać karmę o niższej zawartości kalorii niż ta, która byłaby odpowiednia dla aktywnych i figlarnych maluchów.

Można także zdecydować się na specjalną karmę dla kociąt do dwunastego miesiąca życia, która jest zazwyczaj dostosowana do specjalnych wymagań żywieniowych młodych kotów, aby wspierać ich optymalny wzrost.

Składniki dla zdrowego wzrostu

Niektóre składniki mogą przyczynić się do zachowania kota w dobrej formie i wspierać jego wzrost. Należą do nich na przykład glukozamina, będąca elementem chrząstki i mazi stawowej. Ważne są również witaminy C oraz E, ponieważ stymulują jego układ odpornościowy do pracy.

Żywienie dorosłego kota brytyjskiego krótkowłosego

Chociaż dorosłe koty mają większe zapotrzebowanie na energię niż koci seniorzy, Brytyjczyki uważane są za szczególnie spokojne i oszczędne w tej kwestii. Właśnie z tych powodów szybko może dojść do sytuacji, w której dorosły kot otrzyma więcej wysokoenergetycznej karmy niż rzeczywiście potrzebuje.

Kontrolowane żywienie i dużo ruchu

Zasadą numer jeden w żywieniu kota brytyjskiego krótkowłosego jest odpowiednie dopasowanie dawki pokarmowej do stopnia aktywności. Ponadto należy zapewnić mu wystarczająco dużo ruchu, aby mógł pozbyć się nadmiarowych kilogramów.

Poza tym, w zasadzie każda wysokiej jakości karma dla kota będzie w jego przypadku odpowiednia. Nie ma on bowiem w tym względzie szczególnych wymagań.

Żywienie kota brytyjskiego krótkowłosego seniora

Z wiekiem aktywność kota spada. Dlatego od wieku około dziesięciu lat należy zamienić dotychczasową karmę na karmę dla seniorów.

Mokra karma dla bezzębnych kotów brytyjskich krótkowłosych

Zupełnie normalnym zjawiskiem jest pojawianie się problemów stomatologicznych wraz z wiekiem. Bardzo często występuje wówczas kamień nazębny. Szybko może się zdarzyć, że któryś ząb wypadnie lub będzie musiał zostać usunięty przez lekarza weterynarii. Aby ułatwić zwierzakowi przeżuwanie, należy zmienić karmę najlepiej na mokrą z dodatkowym sosem. Dzięki temu będzie mógł w swoim tempie spożywać ją ze smakiem, nawet jeśli ma poważne ubytki w uzębieniu.

Choroby mogą wymagać specjalnej karmy

Jeśli Twój pupil cierpi na problemy takie jak zatrzymanie moczu lub wymioty przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zbada go dokładnie i zdiagnozuje ewentualne kłopoty z nerkami oraz inne związane z wiekiem dolegliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie, co może również wiązać się z koniecznością zmiany diety.

Jak dużo karmy potrzebuje kot brytyjski krótkowłosy?

Aby oszacować wymaganą ilość karmy można skorzystać z zaleceń jej producenta. Do obliczenia odpowiedniej ilości możesz również wykorzystać nasz przewodnik.

Uwaga: Aby mieć wagę psa pod kontrolą, możesz prowadzić specjalny dziennik. Jeśli zauważysz, że Twój podopieczny ma tendencję do przybierania na wadze, odpowiednio dostosuj rację żywieniową lub zapewnij mu więcej ruchu.

Zdrowe smakołyki z umiarem

Aby Twój podopieczny nie musiał rezygnować ze smakołyków, należy je uwzględnić w dziennej racji żywieniowej. Zaleca się również wybieranie produktów o niskiej zawartości cukru i jak najmniejszej kaloryczności. Warto także połączyć przekąski z zabawą, aby jednocześnie zadbać o odpowiednią ilość ruchu.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane