Plakaty, fotografie czy reklamy – kot brytyjski krótkowłosy jest wszechobecny w sztuce, filmie i reklamie. Nie powinno to dziwić, bo te puszyste misie inspirują zarówno miłośników, jak i hodowców oraz opiekunów zwierząt.
Spis treści
Początki tej rasy kota sięgają początku XIX wieku, a po raz pierwszy została ona wystawiona w 1871 roku. Po II Wojnie Światowej pozostało tylko kilka zwierząt tej rasy, co spowodowało konieczność połączenia hodowli z innymi rasami kotów takimi jak koty perskie lub kartuskie. Jest to jeden z powodów, dla których cech tych ras wciąż można dopatrzeć się u kotów brytyjskich krótkowłosych.
Szczególnie znane jest niebiesko-szare umaszczenie, rozpowszechnione również wśród brytyjczyków ze względu na krzyżowanie z kotami kartuskimi, ale te milutkie tygrysy można też spotkać w wielu innych kolorach. Ważne jest jednak, aby każda sierść miała jeden kolor. Sierść kotów krótkowłosych jest, jak sama nazwa wskazuje, krótka, a także gęsta i łatwa w pielęgnacji. Inaczej jest z osobnikami z sierścią długą, gdyż wymagają one pielęgnacji szczotką i grzebieniem kilka razy w tygodniu.
Motywem przewodnim stowarzyszeń hodowców brytyjskich kotów krótkowłosych jest okrągły kształt. Łapy, końcówki ogona, oczy i głowa – okrągłe kształty są preferowane w hodowli i nadają kotu jego typowy wygląd. Ciało kota brytyjskiego krótkowłosego jest odpowiednio zwarte, muskularne i krępe. Koty tej rasy średniej wielkości ważą od 3,5 do 4,5 kilograma, samce od 5,5 do 7 kilogramów. Wraz z wiekiem zwierzęta mogą mieć tendencję do nadwagi, co należy wziąć pod uwagę przy karmieniu.
Przyjazny, zrelaksowany charakter sprawia, że brytyjczyk jest idealnym kotem rodzinnym, który zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami. Mimo spokojnego zachowania koty tej rasy potrzebują wystarczającej ilości uwagi, a także odrobiny aktywności. Chociaż są bardzo zorientowane na ludzi, zazwyczaj okazują swoje uczucia bez kontaktu fizycznego, więc wiele z nich chętnie powstrzymuje się od intensywnego przytulania czy pieszczot, chociaż nie jest złota reguła.
Choroby dziedziczne są nieliczne u wytrzymałych brytyjskich krótkowłosych kotów. Należą do nich kardiomiopatia przerostowa, choroba serca i PKD (wielotorbielowatość nerek, ang. Polycystic Kidney Disease). Generalnie te koty rasowe uważane są za bardzo zdrowe.