Tauryna dla kota

aminokwasy niezbędne dla kota

Tauryna wielu kojarzy się być może z napojami energetycznymi, które czasami tak chętnie pijamy, by odzyskać utracone siły i się rozbudzić. Tauryna jest potrzebna zwłaszcza tym osobom, które są ponadprzeciętnie aktywne fizycznie. Jest szczególnie ważna jednak nie tylko dla ludzi, ale i dla… kotów! Dowiedz się, dlaczego.

Tauryna w organizmie kota

Tauryna to inaczej kwas 2-aminoetanosulfonowy – substancja ta jest więc aminokwasem, konkretnie biogennym. Kocie organizmy potrzebują dobrze funkcjonującego metabolizmu oraz dobrej kondycji trawiennej. Organizm kota jest wprawdzie w stanie taurynę produkować, jednak w niewystarczającej dla jego zdrowia ilości. Zarówno u kotów, jak i u psów niedobór tauryny może doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej. Jest to stosunkowo rzadko choroba, w skutek której serce powiększa się znacznie. Tauryna ponadto działa regulująco na temperaturę ciała, a także wspiera przyswajanie wartościowych tłuszczów z pożywienia. Jest również ważna dla rozwoju zwojów mózgowych u dorosłych kotów i polepsza zmysł powonienia.

Zapotrzebowanie kota na taurynę

W przeciwieństwie do wielu innych ssaków koty nie są w stanie produkować tauryny w zauważalnych ilościach. Tauryna jest substancją niezbędną dla zdrowia, dlatego codziennie powinna być im ona dostarczana z pożywieniem w ilości około 500 mg. To zapotrzebowanie na taurynę wzrasta jeszcze u kotek kotnych, karmiących oraz starszych zwierząt. Pełnowartościowe karmy dla kotów zazwyczaj pokrywają zapotrzebowanie kota na taurynę w całości. Niedobór tauryny występuje właściwie rzadko. W większości przypadków przyczyny jego występowania są oczywiste do stwierdzenia. Przykładowo na niedobór tauryny cierpią te koty, którym przez długi czas podawana była karma dla psa lub karma uzupełniająca. Narażone są także koty karmione karmami wegetariańskimi czy wegańskimi.

YT channel 1000x160

Objawy niedoboru tauryny u kota

Kot cierpiący na niedobór tauryny przez długi bardzo czas nie wykazuje żadnych objawów. Najwcześniej po pół roku, a w przypadku niektórych kotów nawet po dwóch latach dopiero pojawiają się pierwsze objawy. Należą do nich:

  • Nieodwracalne zwyrodnienie siatkówki oka prowadzące do ślepoty
  • Ryzyko poronienia u zwierząt kotnych
  • Spowolniony rozwój u młodych kotów
  • Choroby mięśnia sercowego, przejawiające się w apatii lub bladych błonach śluzowych
  • Osłabiony układ immunologiczny
  • Nerwowość, agresja
tauryna dla kota

Tauryna w środowisku naturalnym

Świeże mięso mięśniowe, do którego należy również mięsień sercowy, posiada wysokie zawartości tauryny. Także mózgi i wątroby należą do narządów bogatych w taurynę. Koty wychodzące, które łapią i spożywają myszy, dzięki temu pokrywają zapotrzebowanie swojego organizmu na ten aminokwas. Dobrym jego źródłem są także szczury. Rośliny z kolei tauryny nie posiadają, chociaż i wśród nich znalazł się jeden wyjątek – opuncja figowa. Niestety kłująca roślina nie pomoże kotu w uzupełnianiu tauryny w organizmie, ponieważ jest kłująca i koty nie są nią zainteresowane. Kotu należy podawać mięso mięśniowe, wątróbki i serca, na przykład drobiowe, najlepiej na surowo! Tauryna jest bowiem aminokwasem wrażliwym na ciepło, dlatego smażąc czy gotując mięso pozbywamy się z niego znacznej części tej substancji.

Tauryna w karmie suchej i karmie mokrej dla kota

Świeże mięso, karma sucha czy karma mokra: Wszystko to zawiera taurynę, o ile jest pełnowartościowe. Jednak w zależności do sposobu serwowania pożywienia koci organizm przetwarza i przyswaja taurynę nieco inaczej. W naturalnym środowisku zawartość tauryny w mięsie zdobyczy również się waha. Jednak jeśli opiekun umiejętnie „barfuje”, problemu z niedoborem tauryny u jego pupila zdecydowanie nie będzie.

Karma sucha czy mokra pod tym względem zawartości tauryny bezpieczna będzie wówczas, gdy sięgniemy do wyższej półki pełnowartościowych karm dla kota. Producenci do coraz większej ilości karm dodają ten cenny aminokwas, rezygnując przy tym z dodatków nieprzynoszących żadnych korzyści zdrowotnych. Przedawkowanie tej substancji nie jest możliwe, żadna jej ilość nie jest szkodliwa dla organizmu.

Wskazówka: Najlepiej sięgaj po takie karmy, które na 1 kg produktu zawierają ponad 1 000 mg tauryny.

Karmy uzupełniające i suplementy diety z tauryną

Rynek zoologiczny oferuje liczne środki uzupełniające dla kotów zawierające taurynę. Wiele z nich wyraźnie, co potwierdzają sami opiekunowie kotów, wpływa dobroczynnie na sierść ich pupili, sprawiając, że staje się ona silniejsza i zdrowsza. Jeśli chcecie się o tym wspólne ze swoim kotem sami przekonać, wybierzcie produkty o czystym składzie, bez dodatków i cukrów, na przykład taurynę w proszku, którą rozpuszcza się w wodzie i miesza z regularnym posiłkiem kota. Zwróć przy tym uwagę na zalecenia dawkowania podane przez producenta na etykiecie. Tauryna w proszku jest neutralna w smaku, dlatego akceptują ją zazwyczaj nawet najbardziej wybredne koty. Jeśli Twój kot cierpi na jakąś chorobę przewlekłą, przed podaniem mu jakiegokolwiek suplementu skonsultuj się najpierw z zaufanym weterynarzem.

Najczęściej polecane