Prebiotyki i probiotyki dla psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies leżący na podłodze przed rozsypaną karmą

Prebiotyki i probiotyki dla psów mogą wspierać naturalne funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego.

Twój pies cierpi na zaburzenia flory jelitowej? W takim razie z pomocą śpieszą prebiotyki i probiotyki, które wspierające naturalną florę bakteryjną w jelitach. Wyjaśniamy czym są te substancje i na co zwrócić uwagę podczas ich podawania.

Czym są prebiotyki i probiotyki?

Prebiotyki i probiotyki dla psów to specyficzne suplementy diety. W zależności od preparatu, mogą wywierać różny, bezpośredni lub pośredni wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego.

Krótko mówiąc: Mają pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelita grubego, a ich sposób działania zależy od rodzaju substancji:

Prebiotyki dla psów: Substancje niestrawne

Prebiotyki to składniki pożywienia, które nie ulegają trawieniu w organizmie. Zazwyczaj są to określone węglowodany (np. inulina lub fruktooligosacharydy). Włókna te dostarczają składniki odżywcze do mikrobiomu jelitowego, wspierając tym samym wzrost dobrych bakterii jelitowych.

Naturalne prebiotyki znajdziemy w wysokiej jakości karmach suchych lub mokrych. Szczególnie popularne są prebiotyki zawarte w roślinach, takich jak marchew, korzenie cykorii lub karczochy. Dobrym ich źródłem są również topinambur, jabłka czy wysłodki buraczane.

Probiotyki dla psów: Żywe mikroorganizmy

Probiotyki dla psów to dodatki do karmy zawierające żywe mikroorganizmy, które mogą pomóc przywrócić równowagę flory jelitowej.

Istnieją określone produkty żywnościowe, które zawierają probiotyczne szczepy bakterii. Sfermentowane produkty, takie jak kapusta kiszona lub jogurt wytwarzany przy użyciu określonych bakterii starterowych zawierają jedynie niewielką liczbę bakterii probiotycznych, dlatego ich potencjalny korzystny wpływ na florę jelitową jest dyskusyjny.

Probiotyki zawarte w suplementach zawierają natomiast bardzo dużą liczbę bakterii, które często są dodatkowo chronione przed zniszczeniem przez sok żołądkowy. Dostępne są w różnych kombinacjach różnych szczepów bakterii.

Na marginesie:
Połączenie prebiotyków i probiotyków nazywamy synbiotykami. Łączą one w sobie pozytywne właściwości obu substancji. Stosowanie ich jest bardzo korzystne, ponieważ zazwyczaj doskonale wzajemnie się uzupełniają.

Suplementy diety to nie lekarstwa

Wpływ różnych szczepów bakterii na zdrowie ludzi i zwierząt jest przedmiotem wielu projektów badawczych. Na florę jelitową wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak kondycja jelit, aktywność fizyczna, sposób odżywiania i zdrowie psychiczne.

Dlatego nie można rozpatrywać prebiotyków i probiotyków, podobnie jak innych suplementów diety, w kategorii cudownego lekarstwa. Powinny być dobierane indywidualnie do każdego organizmu i traktowane jako środek wspomagający.

Grafika przedstawiająca mikrobiom jelitowy
Zdrowe bakterie jelitowe w jelicie grubym.

Za co odpowiada zdrowa flora jelitowa?

W normalnych warunkach, prawie dziesięciometrowe jelito psów zasiedlają liczne bakterie, takie jak enterobakterie (np. Escherichia coli), które są bardzo ważne dla jego zdrowia.

Do zadań bakterii jelitowych tworzących mikrobiom jelitowy należą:

  • Wchłanianie i produkcja składników odżywczych (np. witaminy B2, B12 i K).
  • Wspieranie procesu trawienia
  • Obrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi
  • Wspieranie odpowiedzi immunologicznej
  • Rozkładanie niestrawnych składników pożywienia
  • Przemiana leków (aktywacja, inaktywacja lub toksyfikacja)

Kiedy stosowanie prebiotyków lub probiotyków u psa ma sens?

Na florę jelitową wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Niektóre z nich mogą prowadzić do śmierci bakterii jelitowych, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń w działaniu jelita grubego.

Jeśli w wyniku problemów trawiennych lub innych chorób jelit flora jelitowa psa zostanie zaburzona, można przywrócić jej równowagę, podając zwierzęciu prebiotyki i probiotyki.

Stosowanie antybiotyków

Lekarze weterynarii często zalecają przyjmowanie preparatów wzmacniających florę jelitową w przypadku antybiotykoterapii. Ponieważ leki przeciwbakteryjne nie tylko zabijają szkodliwe, ale również pożyteczne bakterie, warto zapobiegawczo przyjmować wówczas środki probiotyczne lub prebiotyczne.

Tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii

Niemniej, należy pamiętać, aby wszelkie suplementy diety, w tym prebiotyki i probiotyki dla psów podawać zwierzęciu tylko, jeśli to konieczne i w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Jeśli Twój pies ma poważne zaburzenia trawienne lub cierpi na inne dolegliwości, wskazane jest dokładne zbadanie go przed rozpoczęciem kuracji.

Wskazówka: Odpowiednia dietetyczna karma lub suplement diety może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego psa, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie psa należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalistyczne karmy znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Jak długo należy podawać prebiotyki i probiotyki dla psów?

Czas ich stosowania zależy od powodu, dla którego zostały zalecone. Jeśli kał psa wyraźnie się zmienił lub ma on biegunkę, zazwyczaj wystarczy podawać je od kilku dni do dwóch tygodni.

W przypadku przewlekłych chorób jelit (np. nieswoistego zapalenia jelit (IBD)), prebiotyki lub probiotyki należy podawać psu wspomagająco przez kilka tygodni.

Okres ich stosowania i rodzaj należy zawsze ustalić z lekarzem weterynarii.

Czy mogą wystąpić skutki uboczne?

Probiotyki to żywe szczepy bakterii. W zależności od stanu zdrowia i flory jelitowej, na każdego psa mogą mieć różny wpływ i nie zawsze jest on korzystny. Należy unikać nadmiernej suplementacji lub stosowania niewłaściwych kultur probiotycznych, ponieważ może to prowadzić np. do nieprawidłowych procesów fermentacji i bólu brzucha.

Jako że prebiotyki dla psów stanowią przede wszystkim pożywienie dla dobrych bakterii jelitowych, można stosować je bez przeszkód. Jednak również w ich przypadku należy pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Jeśli bowiem w jelicie będzie znajdowało się zbyt dużo fermentujących włókien, może to powodować wzdęcia i biegunki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane