Święta z psem: Na co uważać i czego unikać?

pies w święta

Rozbita bombka, płonący wieniec adwentowy, przewrócona choinka, ciężkostrawne potrawy świąteczne – Święta nie tylko dla człowieka, lecz dla jego czworonożnych przyjaciół zwłaszcza, niosą ze sobą niejedno zagrożenie. Na co uważać i jak unikać niebezpieczeństw, które czyhają w Święta na Twojego pupila, oraz jak w razie wypadku zareagować odpowiednio i szybko – opisujemy poniżej.

Mieszkanie pachnie igliwiem, mandarynkami i cynamonem, w piekarniku pieką się świąteczne ciasta, okna udekorowane są świątecznymi ornamentami, płoną świece, a w salonie wzrok przyciąga ubrana bogato choinka – Boże Narodzenie to bez wątpienia wyjątkowy, magiczny czas. Jednakże dla naszych psów może być również czasem dodatkowych zagrożeń. W czasie, gdy rodzice biegają po mieszkaniu zapracowani, pakują prezenty i przygotowują stół, a dzieci cieszą się z kolejnego drobiazgu ze swoich kalendarzy adwentowych, zwierzakowi z reguły poświęca się najmniej uwagi. Wówczas, z powodu zmian w porządku dziennym psa, doświadcza on dużego stresu, a ponadto w całym mieszkaniu czyhają na niego dodatkowego niebezpieczeństwa.

Pięć potencjalnych zagrożeń dla psa w Święta

1.    Płonące świece

Czym byłby wieniec adwentowy bez prawdziwego płomienia świec? Wprawdzie większość psów trzyma się od migotającego ognia daleko, jednak musisz pamiętaj o tym, żeby nie stawiać świec w zasięgu psa. Ryzyko, że pies w trakcie zabawy je potrąci, jest duże – nie wspominając już o ewentualnych tragicznych skutkach takiej sytuacji.

Jak zminimalizować ryzyko: Jeśli nie chcesz rezygnować z zapalania świec w Święta, ustawiaj je wyłącznie w miejscach, do których pies nie ma dostępu. Świece na stoliczku kawowym, niskim parapecie czy na podłodze to w domach ze zwierzętami bardzo kiepski pomysł! Najlepiej nie zapalaj świec, kiedy pies znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Zamiast świecami możesz także rozpatrzeć ewentualnie udekorowanie mieszkania lampkami LED. Nie będą one ani zostawiać śladów wosku, ani nie stworzą ryzyka podpalenia.

Jak zareagować, kiedy coś się stanie: Jeśli Twój pies, mimo podjętych środków ostrożności, poparzy się, powinieneś miejsce poparzenia schłodzić letnią (nie lodowatą!) wodą. Nie stosuj kremów czy pianki na oparzenia. Wymiar oparzeń u psów uwidacznia się często dopiero po upływie jakiegoś czasu, kiedy przykładowo obumrze tkanka większej partii skóry. W związku z tym nawet przy nieznacznym oparzeniu powinieneś pójść z psem na kontrolę do weterynarza.

2.    Zagrożenia pod choinką

Kolorowo udekorowana choinka, niezależnie od tego, jak pięknie wygląda, dla naszego zwierzaka może powodować niebezpieczeństwa, których nie należy bagatelizować. Zwłaszcza młode i ciekawskie psiaki, które chciałyby jak najszybciej wybadać, co to za wyjątkowe drzewko stanęło na środku salonu, nabywają często przykrych doświadczeń ze światełkami, bombkami, łańcuchami itd. Szczególnie wysokie jest ryzyko rozbicia się szklanej ozdoby, która niepostrzeżenie może spaść z gałęzi, kiedy pies machając ogonem ochoczo bada, co znajduje się na i pod choinką. Rany cięte na łapkach lub nawet w pyszczku są nie tylko bolesne – mogą także doprowadzić do groźnych zapaleń.

Łańcuchy z elektrycznymi światełkami także nie są zupełnie bezwypadkowe. Może się zdarzyć, że pies, z ciekawości czy nudy, weźmie łańcuch do pyszczka i zostanie porażony przez prąd, co dla niektórych psów może stanowić zagrożenie życia. Zwróć uwagę również na to, czy drzewko jest stabilne – nie powinno przewrócić się, kiedy pies będzie je obwąchiwał, biegał wokół niego, czy kiedy potrąci je ogonem. W przypadku żywego drzewka woda z podstawki nie powinna być dostępna dla psa, gdyż znajdują się w niej substancje, które mogą zagrozić jego zdrowiu. Nie bagatelizuj także łańcuchów – elementy ozdób mogą zostać połknięte przez psa i doprowadzić do wystąpienia u niego groźnej niedrożności jelit.

pies w święta

Czy jako właściciel psa powinienem zrezygnować z choinki?

Oczywiście, że nie! Powinieneś jednak przestrzegać następujących środków bezpieczeństwa, by maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożeń:

  • Postaw drzewko na możliwie jak najpewniejszym miejscu w pomieszczeniu, do którego pies nie wbiega często, na przykład po to, żeby napić się wody z miski, czy ułożyć w legowisku.
  • Zadbaj o to, by drzewko było stabilne. Stojak powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału i wyposażony w zabezpieczenie przed dziećmi, by zamknięcie nie dawało się łatwo poluzować. Dodatkowo możesz przymocować drzewko do ściany, by zapobiec jego przewróceniu.
  • Świece, lampki i szklane dekoracje postaraj się umieścić w miarę możliwości w wyższych partiach gałęzi choinki, do których pies nie dosięga. Na niższych gałęziach możesz zawiesić na przykład ozdoby z papieru, twardego plastiku lub drewna. Jeśli choinka jest niewielka, zaleca się postawienie jej na podwyższeniu, na przykład na stoliku. Także wówczas pamiętaj o tym, by zadbać o jej stabilność.
  • Zadbaj o to, by wszystkie dekoracje w mieszkaniu były odpowiednio zabezpieczone przed psem i bezpieczne dla psa.
  • Zapalaj świece wyłącznie wówczas, gdy jesteś w pomieszczeniu i gdy jesteś w 100% pewny, że pies zareaguje na Twoje polecenie, by odsunął się od ognia. Najlepiej zrezygnuj z prawdziwych świec na rzecz lampek LED.

Jeśli dojdzie do zranienia: Trzask pękającej bombki lub hałas przewracającego się drzewka może zafundować człowiekowi niemały przestrach. Zachowaj mimo wszystko spokój i najpierw zatroszcz się o bezpieczeństwo psa, zanim zabierzesz się za sprzątanie odłamków i ratowanie drzewka. Jeśli pies skaleczył się odłamkami, powinieneś najpierw spróbować go uspokoić i unieruchomić, by móc spokojnie opatrzyć ranę. Oczyść ranę czystą wodą i w razie konieczności podetnij wchodzącą w ranę sierść. Użyj spreju dezynfekującego w celu jej zdezynfekowania i zatamuj krwawienie za pomocą bandaża uciskowego.

Kiedy udać się z psem do weterynarza? Po założeniu opatrunku, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Nawet przy najmniejszych zranieniach ryzyko wdania się zakażenia jest duże, dlatego ranę zawsze powinien obejrzeć specjalista. Przy otwartych, mocno krwawiących ranach lub, gdy w ranie znajdują się ciała obce, zaleca się pośpiech. Także inne wypadki z udziałem choinki, jak na przykład połknięcie ozdoby czy kopnięcie prądem, powinieneś jak najszybciej omówić z weterynarzem. Ponieważ większość placówek weterynaryjnych w okresie świątecznym jest zamknięta, koniecznie przygotuj zawczasu numer do najbliższego pogotowia ratunkowego dla zwierząt.

3.    Łapki z dala od czekolady

Nie tylko człowiekowi trudno jest w Święta trzymać się z daleka od czekoladek, ciast i ciasteczek – pies również chętnie pokusiłby się o coś słodkiego. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, którzy w znakomitej większości od słodyczy nabawią się najwyżej kilku dodatkowych kilogramów, konsumpcja czekolady u psa może zagrozić bezpośrednio jego życiu. Zawarta w mlecznej i ciemnej czekoladzie teobromina jest dla psów trująca i dla ich organizmów katastrofalna w skutkach. Rezultatami zatrucia teobrominą mogą być bolesne skurcze, podwyższenie ciśnienia i wystąpienie problemów z sercem. Zatrucie czekoladą wykazuje szerokie spektrum objawów, w zależności od ilości oraz zawartości kakao w spożytej czekoladzie: od biegunki i wymiotów, przez bolesne skurcze i dreszcze, aż po utratę przytomności, a nawet śmierć psa.

Jak zminimalizować ryzyko zatrucia: Nigdy nie zostawiaj otwartej czekolady na wierzchu. Czekoladowych Mikołajów, ciasta i tym podobne przechowuj wyłącznie w szczelnie zamykanych puszkach czy pudełkach. Kiedy kładziesz na talerzach słodycze dla gości, pilnuj, by pies podczas Waszej nieobecności nie poczęstował się łakociami. Nigdy nie zostawiaj psa samego w pomieszczeniu, w którym na wierzchu leży czekolada. Także kalendarze adwentowe ze słodyczami za drzwiczkami nie powinny znajdować się w zasięgu psa – jego zwinność i spryt, gdy chodzi o łakocie, jest nie do przeceniania. Biała czekolada nie zawiera wprawdzie teobrominy, jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukrów może prowadzić u psa do bolesnych skurczów w przewodzie pokarmowym.

Pies zjadł czekoladę – co robić: Jak niebezpieczna dla Twojego psa może być czekolada, zależy przede wszystkim od ilości, jaką spożył oraz zawartości kakao w zjedzonej czekoladzie. Z reguły jest tak, że im ciemniejsza jest czekolada, tym bardziej niebezpieczna jest dla psa, oraz im mniejszych rozmiarów jest pies, tym groźniejsze mogą być dla niego skutki zatrucia. Kiedy zauważysz, że Twój pies zjadł sporą ilość czekolady, jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza! Jedynie specjalista może w przypadku zatrucia podjąć odpowiednie środki, na przykład przeprowadzić płukanie żołądka. Pomimo stresu spróbuj nie wpadać w panikę i dla dobra swojego zwierzęcia zachowaj spokój. Mała czekoladka czy kawałek czekoladowego ciasta dla średniego psa jest wprawdzie niezdrowa, ale z reguły nie przysparza znaczących problemów.

pies bezpieczny w święta

4.    Trujące rośliny i niebezpieczne zapachy

Gwiazda Betlejemska na stole, jemioła nad drzwiami, świąteczny stroik z ciemiernikiem – wiele osób bez tych roślin w Święta nie może się obejść. Właściciele psów powinni jednak uważać nieco bardziej przy wyborze świątecznych dekoracji, gdyż niestety najbardziej kojarzone z Bożym Narodzeniem rośliny do dekorowania są dla psów trujące. Jeśli pies połknie gałązkę jemioły, która wypadła z wiązanki, czy zje liść Gwiazdy Betlejemskiej, zagrożą mu poważne symptomy zatrucia, na przykład biegunka lub silne skurcze. Sam kontakt z liśćmi Gwiazdy Betlejemskiej może doprowadzić u psa do swędu skóry. Ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą zostać wywołane również przez olejki zapachowe, które mają zadbać o przyjemną woń w mieszkaniu. Przypilnuj, by Twój ciekawski pupil nie próbował napić się olejku, ponieważ po wypiciu może dojść do poważnego zatrucia.

Muszę rezygnować z jemioły, ciemiernika i Gwiazdy Betlejemskiej? Jeśli nie wyobrażasz sobie Świąt bez tych roślin, nie rezygnuj z nich, ale koniecznie uważaj, żeby postawić je poza zasięgiem psa. Także flakoniki z olejkami zapachowymi powinny stać na odpowiedniej wysokości, by pies nie mógł się do nich w żaden sposób dostać. Rozwaga powinna wieść prym również przy wyborze innych dekoracji. Śnieg w spreju na szybach okien nawet w bardzo małych ilościach może znacznie zaszkodzić psom i wywoływać u nich duszności. Na szczęście istnieje mnóstwo alternatywnych dekoracji świątecznych dla właścicieli zwierząt, które nie stanowią dla pupili zagrożenia – świąteczne obrazki do naklejania na okna czy sztuczne rośliny, które z powodzeniem udają żywe, a do tego nie muszą być podlewane.

Co zrobić, kiedy pies zje trującą roślinę? Kiedy zorientujesz się, że Twój pies mógł zjeść trującą dla niego roślinę, możesz podać mu węgiel leczniczy w tabletkach, którego nie powinno zabraknąć w domowej apteczce dla pupila. Im wcześniej węgiel zostanie podany, tym bardziej będzie skuteczny. Jeśli po połknięciu rośliny minie dłuższy czas i pojawiają się symptomy zatrucia, np. duszności czy skurcze, niezwłocznie zabierz psa do weterynarza lub wezwij pogotowie ratunkowe dla zwierząt.

5.    Nie dla psa kiełbasa

Smakowite świąteczne menu należy do tradycji bożonarodzeniowej dokładnie tak samo jak choinka, sianko czy prezenty. Podczas gdy właściciele będą zajadali się pysznościami z wigilijnego stołu, pupil z pewnością będzie próbował rozmiękczyć ich serca błagalnym spojrzeniem. Trudno będzie oprzeć się pokusie podarowania mu przy tej szczególnej okazji smakołyku ze stołu, lecz pamiętaj, że takie „wyjątki” mogą skończyć się dla psa pobytem w klinice weterynaryjnej. Większość potraw na świątecznym stole jest dla psa zbyt mocno doprawiona i zbyt tłusta, przez co szybko może doprowadzić do poważnych problemów z układem żołądkowo-jelitowym. Nie powinieneś dawać psu również kości po pieczonej kaczce czy indyku. Mogą one (zwłaszcza ugotowane) rozprysnąć się w pysku psa i doprowadzić do bolesnych zranień wewnętrznych.

Jeśli chcesz podarować psu radość w świąteczne dni, zaoferuj mu psi przysmak lub kość do gryzienia, której żuciem będzie mógł ochoczo się zająć, podczas gdy Ty będziesz z rodziną biesiadował przy wigilijnym stole.

Tak spędzisz spokojne Święta z psem

Dla właścicieli psów czas adwentu i Świąt stanowi wyzwanie, zwłaszcza przy młodym i ciekawskim psie, który wszystkie nowe rzeczy chce obwąchać i wszystkiego chce spróbować. Jednak bez obaw: Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, nic złego nie powinno się wydarzyć. Dzięki nim będziesz mógł ze spokojem spędzać ten szczególny czas i bez obaw cieszyć się wraz ze swoim pupilem z jego uroków.

Najczęściej polecane