Uporczywe szczekanie psa: Kiedy mówimy o zakłócaniu spokoju?
Głośne szczekanie psa zawsze jest przyczyną sporów. Ile szczekania muszą tolerować sąsiedzi? I kiedy mówimy o zakłócaniu spokoju?

© kerkezz / stock.adobe.com
Długotrwałe i głośne szczekanie psa w wynajmowanym mieszkaniu może być powodem kłopotów z sąsiadami.
Spis treści
Kiedy szczekanie psa jest zakłócaniem spokoju?
Mówi się, że psy, które szczekają, nie gryzą. Abstrahując od tego, że powiedzenie to ma niewiele wspólnego z prawdą (w końcu szczekające czworonogi potrafią dotkliwie ugryźć), jedno jest pewne: Psy potrafią szczekaniem robić dużo hałasu. Jeśli szczekanie słychać przez kilka minut czy nawet godzin w nocy lub o innej porze, może to być niezwykle irytujące.
Spory sąsiedzkie w sądzie
Uporczywe szczekanie psa w mieszkaniu sąsiada może doprowadzić do granic wytrzymałości nawet największych miłośników zwierząt. Jednak, gdzie kończą się normalne dźwięki wydawane przez psa, a gdzie zaczyna się uciążliwy hałas? Czy pies w ogóle może szczekać w mieszkaniu? Jeśli tak, to jak długo? Kwestie te były już wielokrotnie poruszane w sądach.
Ile szczekania psa musimy znosić jako sąsiedzi?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie przebiega granica akceptowalności psiego szczekania. Jak to często bywa w przypadku sporów prawnych – wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Zakłócanie spokoju przez psa może podlegać karze zarówno na podstawie Kodeksu wykroczeń (art. 51 §1), jak i Kodeksu cywilnego (art. 144). Kodeks wykroczeń stanowi, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Zgodnie z Kodeksem cywilnym natomiast właściciel nieruchomości powinien powstrzymać się od działań zakłócających korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę (tzw. immisje). Może wówczas spotkać się z uzasadnionym roszczeniem sąsiadów o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Wyeliminowanie uciążliwości związanych z hałasem
Mówiąc prościej, dla opiekunów zwierząt oznacza to, że mają obowiązek trzymać je w taki sposób, aby nie przeszkadzały sąsiadom. Jeśli ktoś nie jest w stanie korzystać ze swojej własności prywatnej zgodnie z jej przeznaczeniem z powodu głośnego, uporczywego szczekania psa, ma prawo do żądania usunięcia źródła hałasu. Może to na przykład oznaczać, że psy trzymane na zewnątrz, w nocy będą musiały być zabierane do domu.

Jak długo musimy tolerować szczekanie psa?
Kiedy szczekanie psa utrudnia nam korzystanie z naszego mieszkania czy ogrodu, często bywa przedmiotem rozpraw sądowych.
Przestrzeganie ciszy nocnej
Bezspornie, opiekunowie psów mają obowiązek zadbać o to, aby ich podopieczni nie szczekali w godzinach ciszy nocnej, czyli od godziny 22:00 do 6:00. Jednak nie tylko w nocy zwierzęta nie powinny zakłócać spokoju. To samo dotyczy sytuacji, w której pies szczeka bez przerwy lub bardzo często, niezależnie od pory dnia. Sąsiad ma wówczas duże szanse na wyegzekwowanie swojego prawa do niezakłóconego funkcjonowania.
Czy ciągłe szczekanie jest zakłócaniem spokoju?
Nadmiernie głośne, długotrwałe szczekanie psa stanowi znaczną uciążliwość akustyczną, a tym samym wykroczenie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jest słyszane w nocy, w południe oraz w niedziele i święta. Opiekun zwierzęcia może w związku z tym zostać ukarany mandatem, grzywną, a nawet ograniczeniem wolności. Niewykluczone są także roszczenia odszkodowawcze. Mogą one powstać na przykład, gdy sąsiad nie może wynająć swojego mieszkania, ponieważ szczekanie psa odstrasza potencjalnych najemców.
Prowadzenie dziennika hałasu
Jeśli mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu i przeszkadza nam nieustanne szczekanie psa za ścianą, warto prowadzić dziennik hałasu, notując w nim, jak głośno, jak często i jak długo szczeka pies sąsiada. Informacje te powinny być następnie potwierdzone przez świadka, aby możliwe było przedstawienie dziennika jako dowodu w sądzie w razie ewentualnego pozwu.
Czy uporczywe, głośne szczekanie jest powodem do obniżenia czynszu?
Najemcy najpierw powinni ustalić na piśmie termin, w którym wynajmujący lub właściciel mieszkania ma obowiązek rozwiązać problem hałasu. Po jego upływie i nierozwiązaniu problemu, można domagać się obniżki czynszu najmu lub wypowiedzenia umowy najmu, lub zasięgnąć porady prawnika, który wyjaśni nam, co w takiej sytuacji należy zrobić.
Rzut oka na umowę najmu
Warto wiedzieć: Jeśli opiekun psa mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, wynajmujący może cofnąć raz udzielone zezwolenie na trzymanie zwierzęcia, jeśli sąsiedzi skarżą się na uciążliwe szczekanie.
Jak zapanować nad głośnym szczekaniem psa?
Stres związany ze skargami sąsiadów, grzywny, sprawy sądowe – głośne, nieustanne szczekanie psa może być źródłem wielu nieprzyjemności i kłopotów. Ale nie musi do nich dojść.
Jeśli przeszkadza nam wyjący, skomlący lub szczekający czworonóg sąsiada, warto najpierw przeprowadzić z nim szczerą rozmowę. Być może uda się wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu – bez prawnika czy sędziego.
Naturalna komunikacja psa
Jeśli na przykład pies uporczywie szczeka, gdy jego opiekun jest w pracy, warto rozważyć oddanie go w tym czasie pod opiekę petsitterowi. A może istnieje możliwość zabrania psa ze sobą do biura? Innym rozwiązaniem, chociaż wymagającym nieco czasu i cierpliwości, jest oduczenie psa nadmiernego szczekania.
Z drugiej strony sporadyczne szczekanie nie stanowi problemu na gruncie prawa i nie powinno być problemem z czysto ludzkiego punktu widzenia. W końcu jest to naturalny sposób komunikacji czworonogów i żadne prawo na świecie nie może tego zabronić.