Bezpieczne przejście przez okres szczenięcy

jack russel welpe schläfst

Każdego dnia Twój mały szczeniak z ciekawością odkrywa świat. Podczas gdy on zafascynowany eksploruje terytorium niezdarnymi łapkami, wokół niego czai się mnóstwo niebezpieczeństw. Poniższe wskazówki pomogą Wam bezpiecznie przejść przez okres szczenięctwa!

Zabezpieczenie mieszkania

Samo mieszkanie jest dla szczeniaka ekscytującym placem zabaw. Upewnij się, że w jego zasięgu nie znajduje się nic, co Twój młody czworonóg mógłby połknąć. Weź też pod uwagę wszystkie powierzchnie, do których mały szczeniak mógłby dotrzeć: kanapy, fotele, szafki nocne… Ciekawskie psy nie stronią nawet od popielniczek z toksycznymi resztkami tytoniu czy prac krawieckich z igłą i nożyczkami. Połknięte nitki wełny mogą prowadzić do zagrażającego życiu skrętu żołądka u psa.

Także ostre przedmioty, takie jak śruby, mogą szybko spowodować niebezpieczne uszkodzenia. Stojący w pobliżu kieliszek do szampana można strącić jednym ruchem nosa – odłamki, a także alkohol stanowią zagrożenie dla szczeniaka.

Pewnie nie tylko swojego pupila, ale także kilka przedmiotów chcesz bezpiecznie przeprowadzić przez okres szczenięctwa. Na przykład drogie skórzane buty lepiej schować do szafy, dopóki nie będziesz mieć pewności, że dobrze wychowany czworonóg ich nie pogryzie.

A propos szafek

Sprytni odkrywcy szybko uczą się otwierania drzwi szafek. Jeśli Twój zwierzęcy współlokator jest tak utalentowany, musisz umieścić niebezpieczne przedmioty wyżej lub zablokować drzwiczki szafek.

Przewody elektryczne powinny być poza zasięgiem szczeniaka, aby nie kusiło go ich żucie. Jeśli zażywasz leki, zachowaj ostrożność, gdy szczeniak jest w pobliżu. Niektóre psy połkną dopiero co upuszczoną tabletkę szybciej niż 1000-watowy odkurzacz.

W większości gospodarstw domowych zmywarka ułatwia codzienne życie – a przy okazji fascynuje psy zapachami jedzenia. Podejmij środki ostrożności, aby szczeniak nie miał dostępu do zmywarki. Bo gdy tylko mały odkrywca uchyli drzwi, istnieje niebezpieczeństwo, że zliże resztki jedzenia z  noży i tym podobnych. Jest to nie tylko niehigieniczne, ale również niesie ze sobą duże ryzyko skaleczeń.

Niektóre szczeniaki uwielbiają gryźć drewno, zwłaszcza podczas ząbkowania. Można je znaleźć zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jeśli masz w domu takiego małego „gryzonia”, usuń ewentualne drewniane „gryzaki”. Są one zwykle pokryte toksycznymi środkami konserwującymi drewno. Kupując zabawki do żucia dla psów, upewnij się, że są one wysokiej jakości i pilnuj, by były w pobliżu szczeniaka, gdy ten będzie szukał czegoś do podgryzienia.

Nie dla chodzenia po schodach

Jeśli mieszkacie na kilku piętrach, Twój mały czworonóg nie powinien móc swobodnie biegać po schodach w górę i w dół. Jeśli chodzi o schody, wielu ekspertów zaleca, aby nie pozwalać psu wchodzić na jakiekolwiek schody w pierwszym roku życia, kontynuując noszenie go, dopóki jego układ ruchowy nie będzie w pełni rozwinięty.

Za wszelką cenę należy unikać śliskich, otwartych schodów, na których mały szczeniak mógłby się poślizgnąć i spaść. W zależności od układu mieszkania można zastosować bramki zabezpieczające schody – jeśli szczeniak nie jest bardzo małej rasy, często można zastosować bramkę dla ludzkich dzieci.

Jeśli mamy do zabezpieczenia wiele pomieszczeń, wystarczy na początku umożliwić szczeniakowi dostęp tylko do niektórych z nich. Jeśli wszystkie drzwi pozostają otwarte, blokady do drzwi zapobiegną ich nagłemu zatrzaśnięciu się w przeciągu i zmiażdżeniu łapek szczeniaka. Dzięki temu szczeniak i jego łapy będą bezpieczne.

Bezpieczny okres szczenięctwa: Beztroskie przebywanie na zewnątrz

Jeśli szczeniak może hasać po ogrodzie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ewentualne luki w ogrodzeniu. Przejdź po nim „szczenięcymi oczami” i pomyśl, gdzie mogłaby się przecisnąć mała kulka futra z wielką ciekawością. Skorzystaj z okazji i sprawdź, czy w ogrodzie nie ma dodatkowych zagrożeń, takich jak druty, luźne sznurki czy ułożone w stosy drewno, które mogłoby się przewrócić.

Doinformuj się o roślinach, które są trujące dla psów i usuń je ze swojego ogrodu. Do roślin trujących należą następujące rośliny zielone: cyklamen, azalia, begonia, wilczomlecz okazały, difenbachia, bluszcz, cis, kitnia, geranium, kliwia, tulipan, żonkil, a także konwalia, oleander i poinsecja nadobna. To tylko niektóre z roślin trujących dla zwierzaków – najlepiej sprawdzić każdą roślinę w zasięgu szczeniaka, czy może być dla niego niebezpieczna.

W ogródku mogą czaić się również toksyczne zagrożenia – na przykład w postaci środków chwastobójczych i pestycydów lub niektórych nawozów roślinnych. Przed użyciem ich w ogrodzie należy zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Ponadto nie należy zostawiać czworonożnego przyjaciela samego z opakowaniem. W ten sposób minimalizujesz wszystkie potencjalne zagrożenia.

Więcej zagrożeń związanych z zatruciem

Czy można się oprzeć błagalnemu spojrzeniu szczeniaka? Można. Najlepiej zacząć od nieulegania szczeniakowi podczas posiłków i niepodawania mu małych kąsków ze swojego talerza. Ludzkie potrawy są zazwyczaj zbyt pikantne dla psa i niezdrowe na dłuższą metę.

Niektóre z rzeczy, które nam smakują, mogą rozregulować psie żołądki – lub co gorsza, ich układ nerwowy i krążenia. Dmuchaj na zimne, zwłaszcza w okresie szczenięcym, i natychmiast sprzątaj nieodpowiednie dla psa jedzenie z zasięgu jego wzroku. Nieobserwowany szczeniak prawdopodobnie zje wszystko, co wyda mu się apetyczne.

W przypadku czekolady pozostawionej na stoliku przy kanapie może to mieć przykre konsekwencje. Oprócz czekolady i kakao, które zawierają toksyczną dla psów teobrominę, wyjątkowo niebezpieczne są także awokado, owoce pestkowe, takie jak śliwki, w których pestka jest zagrożeniem, cebula i duże ilości rodzynek lub winogron. Alkohol i kawa, a także zielona lub czarna herbata mogą spowodować ogromne szkody w układzie nerwowym czworonoga.

Każdy opiekun psa wie, że środki chemiczne są trujące. Niemniej, zatrucia zdarzają się raz po raz, ponieważ ciekawskie szczeniaki chwytają się chętnie niezabezpieczonych pojemników.

Ostrożnie, zwłaszcza z płynem chłodniczym

Szczególnie problematyczny jest płyn chłodniczy, który jest nie tylko bardzo toksyczny, ale niestety również całkiem smaczny. Nawet kilka kropel zlizanych z podłogi garażu może stać się dla psa śmiertelnym zagrożeniem. Objawy zatrucia pojawiają się po około 30 minutach od przyjęcia płynu. Pies wydaje się wówczas nerwowy, niespokojny i z czasem coraz bardziej apatyczny.

W przypadku każdego kontaktu psa z substancjami toksycznymi obowiązuje zasada: Zachować zimną krew i spokojnie ocenić sytuację. W przypadku płynu chłodniczego ważne jest szybkie działanie, nawet w przypadku niewielkich ilości. Jeśli dojdzie do najgorszego, nie trać czasu. Im szybciej skonsultujesz się z lekarzem weterynarii, tym większe szanse na przeżycie.

Jeśli Twój czworonóg pochłonął mały kawałek czekolady, obserwuj go uważnie, w razie potrzeby zadzwoń do kliniki weterynaryjnej i poinformuj o ilości czekolady, którą prawdopodobnie zjadł oraz o wadze szczeniaka. Białe czekolady są dla psa również niezdrowe, ale nie toksyczne.

Bezpieczne przejście przez okres szczenięcy: Jak zminimalizować ryzyko

Kiedy jesteś poza domem, nie polegaj na rzekomej „ochronie szczeniaka” podczas spotkań z innymi psami. Nie ma czegoś takiego wśród psów. Jeśli spotkasz innego psa, upewnij się, że szczeniak jest bezpieczny. Jeśli pies podchodzi do Ciebie z bezpiecznej odległości, zapytaj opiekuna, czy pies dobrze dogaduje się ze szczeniakami.

W razie najmniejszych wątpliwości należy się oddalić i nie ryzykować. Naucz szczeniaka, że podczas spacerów nie powinien jeść niczego z ziemi. Jeśli wcześnie to wytrenujesz, minimalizujesz ryzyko zjedzenia przez psa niebezpiecznego pokarmu czy przynęty naszpikowanej trutką na szczury.

Zapewnienie bezpieczeństwa szczeniakowi we wszystkich porach roku

W upalne dni pamiętaj, że Twój pies – w przeciwieństwie do nas, ludzi – nie może pocić się poprzez skórę głowy. Udar słoneczny może wystąpić u niego również w przyjemnej temperaturze, na przykład w samochodzie z włączoną klimatyzacją.

Jako odpowiedzialny opiekun zadbaj o bezpieczeństwo swojego szczeniaka i nie chodź na spacery w palącym słońcu. Udar słoneczny może spowodować poważne i śmiertelne uszkodzenie mózgu. Równie niebezpieczny jest udar cieplny w zbyt wysokiej temperaturze, do którego może dojść w zaparkowanym samochodzie już po krótkim czasie.

Zima również kryje w sobie wiele niebezpieczeństw, ale z odpowiednią wiedzą można się im łatwo przeciwstawić. Sól drogowa może być bardzo bolesna dla wrażliwych psich łap i może zepsuć szczeniakowi przyjemność ze spaceru.

W miarę możliwości unikaj odcinków posypanych solą drogową. Chroń łapy psiaka kremem ochronnym lub specjalnymi butami dla psów. Możesz wnieść potrzebne światło w ciemności podczas spacerów w nudne zimowe wieczory przy pomocy obroży odblaskowych, smyczy i odblaskowych zawieszek. Dzięki nim Twój czworonożny przyjaciel będzie nie tylko zawsze widoczny dla Ciebie, ale także zasygnalizuje rowerzystom i kierowcom samochodów, że jesteś w zwierzęcym towarzystwie.

Większość działań ochronnych możesz zorganizować jeszcze przed przybyciem szczeniaka do Twojego domu. Dzięki naszym wskazówkom przejdziesz bezpiecznie przez okres szczenięcy bez żadnych problemów i będziesz cieszyć się życiem ze swoim ulubieńcem. Życzymy wspaniałych chwil spędzonych razem z Twoim szczeniakiem!

Najczęściej polecane