Królik miniaturowy

królik karłowaty charakterystyka

Ich przystępna wielkość, przytulny wygląd, towarzyski charakter i możliwość trzymania na zewnątrz sprawiają, że króliki miniaturowe są niezwykle popularne jako zwierzęta domowe. Jeśli jednak zastanawiasz się nad przygarnięciem królika miniaturowego, musisz pamiętać, że małe zwierzęta też mogą mieć duże potrzeby. Tutaj przeczytasz o tych potrzebach, jak trzymać królika miniaturowego w sposób odpowiedni dla gatunku i znajdziesz wszystkie inne ważne informacje o tym zającowatym.

Królik miniaturowy jest mniej samotny w grupie

Mieszkasz w pojedynkę? Dla miniaturowych królików tak małe gospodarstwo domowe nie będzie dobrym rozwiązaniem. Te niezwykle społeczne i towarzyskie zwierzęta potrzebują kontaktu z osobnikami, z którymi mogą dzielić pomieszczenie i pożywienie oraz, z którymi mogą się bawić, szaleć i „rozmawiać”. Dlatego króliki miniaturowe nigdy nie powinny być trzymane samotnie, ale zawsze w parach lub w grupie. Jeśli myślisz o kupieniu królika miniaturowego jako zwierzęcia domowego, musisz wiedzieć, że ten zwierzęcy współlokator jest dostępny tylko w dwupaku. Najlepiej dogadują się ze sobą samica i wykastrowany samiec. Jeśli chcesz mieć więcej niż dwa króliki, możesz uspołecznić dwie do czterech samic królika z jednym lub dwoma wykastrowanymi samcami. Grupa tej samej płci składająca się tylko z samców lub samic nie jest zalecana ze względu na możliwe walki terytorialne i inne spory.

Króliki miniaturowe potrzebują przestrzeni

Oprócz ważnej potrzeby towarzystwa, wszystkie króliki miniaturowe mają także silną potrzebę ruchu. Pomimo niewielkich rozmiarów, te milusie pieszczochy potrzebują dużo miejsca, aby się wyszaleć, wspinać, kopać, chować i biegać. Nie trzeba pewnie podkreślać, że mała klatka dla królika w mieszkaniu lub na balkonie nie spełnia tej potrzeby. Regularne swobodne bieganie, najlepiej codzienne, jest więc koniecznością. Do trzymania tych żywotnych zwierząt najlepiej nadaje się przestronne pomieszczenie wewnętrzne z mnóstwem akcesoriów do ruszania się i miejsc do ukrycia, lub nawet oddzielny wybieg lub całe pomieszczenie – wolne od kabli elektrycznych, trujących roślin i innych zagrożeń. Idealny jest również duży wybieg we własnym, zabezpieczonym ogrodzie.

Czy króliki miniaturowe to odpowiednie zwierzęta domowe dla Ciebie?

Jeśli chcesz przygarnąć co najwyżej jednego królika lub jeśli masz w domu mało miejsca na przestronny wybieg, a nie masz balkonu czy ogrodu, to z miłości do zwierzęcia musisz pożegnać się z chęcią posiadania własnego królika miniaturowego. Jeśli natomiast masz pewność, że możesz zaspokoić podstawowe potrzeby królików w zakresie towarzystwa, ćwiczeń i aktywności, jak opisano powyżej, to z pewnością niewiele stoi na przeszkodzie, aby zamieszkały u Ciebie dwa lub więcej królików miniaturowych. Jednak oprócz zakwaterowania i wyposażenia, regularna pielęgnacja, odpowiednia dla gatunku dieta i właściwe obchodzenie się z wrażliwymi małymi królikami są również częścią utrzymania ich w sposób odpowiedni dla gatunku.

Utrzymywanie królików miniaturowych w sposób właściwy dla gatunku: W jaki sposób o nie zadbać?

Jak duża powinna być klatka?

Zanim dwa lub więcej królików miniaturowych  zamieszka z Tobą, musisz najpierw poszukać odpowiedniego pomieszczenia dla swoich nowych współlokatorów i określić jego korzystną lokalizację w Twoim domu lub ogrodzie. Jednak zwykłe klatki dla królików, które można kupić w sklepach zoologicznych lub w internecie, często są zbyt małe na dom stały dla królików. Upewnij się, że każdy z Twoich królików ma do dyspozycji co najmniej 2–3 m². Dla dwóch królików miniaturowych pomieszczenie powinno mieć co najmniej 4 m², na przykład 3 metry długości i 1,5 metra szerokości. W zasadzie im większe, tym lepsze. Jeśli możesz zaoferować swoim królikom tylko trochę dodatkowego wolnego wybiegu, musisz nawet kalkulować powierzchnię 6–10 m². Opiekunowie, którzy są w odpowiednim stopniu uzdolnieni manualnie, mogą oczywiście sami zbudować odpowiedni wybieg, inni mogą bez większego wysiłku skompletować wybieg z kilku gotowych budek i klatek. Na szczęście trzymanie zwierząt domowych w sposób odpowiedni dla danego gatunku nabrało w ostatnich latach coraz większego znaczenia, tak że niektórzy sprzedawcy oferują już gotowe duże pomieszczenia zewnętrzne.

Właściwa lokalizacja pomieszczenia dla królików

Wewnątrz: Wybór miejsca na wybieg dla królików miniaturowych jest często niedoceniany. Jeśli króliki miniaturowe mają być trzymane w domu, to ich klatka nie powinna znajdować się zbyt blisko ogrzewania lub w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Małe króliki domowe nie tolerują przeciągów, zbyt wysokich temperatur ani silnych wahań temperatury. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby zagroda była umieszczona w spokojnym miejscu w domu i nie była widoczna ze wszystkich stron. Należy również unikać dzikich zabaw dzieci wokół zagrody, głośnego szczekania psów lub kota domowego skaczącego na dach klatki strachliwych królików miniaturowych.

Na zewnątrz: Oczywiście jeszcze łatwiej i lepiej jest, gdy zwierzęta przebywają w zabezpieczonym ogrodzie. Również w tym przypadku zagroda powinna być umieszczona w osłoniętym kącie ogrodu, a nie na środku tarasu czy obok basenu, gdzie latem panuje spory ruch. Króliki miniaturowe dzięki swojemu ciepłemu futerku mogą spędzać cały rok na dworze. Zawsze jednak należy je stopniowo aklimatyzować do zmiennych temperatur zewnętrznych. Przejście z pomieszczeń na zewnątrz powinno więc zawsze odbywać się wiosną lub jesienią, kiedy temperatura na zewnątrz jest mniej więcej taka sama jak temperatura w pomieszczeniu. Jeśli organizm stopniowo przyzwyczaja się do nowych temperatur, nawet mróz czy śnieg nie będą zbytnio przeszkadzać królikom miniaturowym. Ważne jest jednak, aby w swojej zagrodzie miały mały domek, w którym będą chronione przed wiatrem i pogodą. W lecie należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i zapewnić wystarczającą ilość miejsc zacienionych.

królik miniaturowy na rękach

Jakiego wyposażenia potrzebują króliki miniaturowe?

Oczywiście króliki nie mogą się obejść bez dachu nad głową. Zwłaszcza jeśli króliki miniaturowe są trzymane na zewnątrz, każdy z nich powinien mieć swój mały domek, do którego może się wycofać, aby spać i odpoczywać, wyciszyć, schronić przed hałasem, zimnem, deszczem lub słońcem. Wielkość domku powinna wynosić około 20x30x20 cm. Także w pomieszczeniu zamkniętym nie powinno zabraknąć zadaszonej wiaty, w której króliki miniaturowe będą chronione przed zbyt intensywnym ruchem i hałasem.

Ponadto pomieszczenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – powinno zapewniać królikom miniaturowym różnorodne zajęcia. Twoje króliki pokochają jaskinie, w których mogą się ukryć, rury, przez które mogą biegać, rampy, na które mogą się wspinać i wysokie platformy, z których mogą obserwować otoczenie. Jako podłoże zaleca się ściółkę dla małych zwierząt lub gazety wyłożone materiałem z kory oraz siano. Nie należy stosować trocin ani torfu. Należy również umieścić w pomieszczeniu kilka naturalnych gałęzi do gryzienia, aby króliki miniaturowe mogły ścierać zęby i miały tym samym dodatkowe zajęcie. Każdy domek dla królików powinien ponadto posiadać stojak na siano oraz pojnik na wodę dla małych zwierząt.

Odpowiednie dla gatunku żywienie królików miniaturowych

Odpowiednia dla danego gatunku dieta jest oczywiście również częścią odpowiedniej dla danego gatunku hodowli. Zapewnia ona nie tylko długie i zdrowe życie, ale także zapobiega otyłości, problemom trawiennym i stomatologicznym.

Króliki miniaturowe są wegetarianami i żywią się przede wszystkim świeżym, dobrej jakości sianem oraz pokarmem zielonym, takim jak trawa, zioła łąkowe i sałata. Ale warzywa i niektóre owoce również powinny znaleźć się w ich menu. Zaleca się proporcje około 70 procent zielonki, 20 procent warzyw i maksymalnie 10 procent owoców. Jeśli króliki miniaturowe mieszkają na zewnątrz na łące, duża część zapotrzebowania na zielony pokarm jest pokrywana, ponieważ mogą jeść tyle trawy, mniszka lekarskiego i koniczyny, ile tylko chcą. Dodatkowo możesz zaproponować im świeże liście sałaty i zioła. Do codziennej porcji warzyw nadają się brokuły, szpinak, korzenie pietruszki, cukinia, seler, koper włoski, cykoria, a także marchew i burak pastewny. Jeśli chodzi o owoce, małe króliki dobrze tolerują jabłka, gruszki, owoce pestkowe (bez pestek!) i słodkie jagody. Ważne jest, aby cały pokarm, od zielonki po warzywa i owoce, był świeży, a zwiędłe resztki były codziennie usuwane z klatki. Codziennie należy również odnawiać siano, które powinno być zawsze dostępne w karmniku.

Od czasu do czasu można również podawać królikom miniaturowym dostępną w handlu mieszankę paszową lub granulat. Ponieważ jednak często zawierają one zbyt dużo zbóż, wapnia i cukru, należy podawać je tylko w niewielkich ilościach (1 łyżka dziennie). W zasadzie każdy pokarm, który był wcześniej nieznany Twoim królikom, powinien być wprowadzany powoli. Króliki miniaturowe mają skomplikowany układ pokarmowy i szybko pojawiają się u nich problemy trawienne, jeśli zjadły coś nowego lub niewłaściwego. Przy okazji: Nie irytuj się, jeśli Twój królik miniaturowy zje wydalone części swoich odchodów. Jest to tzw. kał wyrostka robaczkowego, który jest bardzo ważny dla wchłaniania i wykorzystania ważnych składników odżywczych oraz witaminy B.

Odkryj nasz wybór karmy dla królików!

Właściwa opieka nad królikami miniaturowymi

Kolejnym ważnym aspektem utrzymania zwierząt w sposób odpowiedni dla danego gatunku jest właściwa pielęgnacja. Króliki karłowate mają tendencję do przyjmowania ewentualnych dolegliwości czy chorób „po cichu”, przez co objawy często są zauważane zbyt późno. Tym bardziej ważne jest, by regularnie i uważnie obserwować swoje króliki. Czy ich zachowanie zmieniło się w jakiś sposób? Czy jedzą mniej niż zwykle? Czy zmieniła się ich sierść lub skóra? Jak wyglądają ich zęby? Jak wyglądają ich odchody? Czy są jakieś nieprawidłowości w okolicy odbytu? Czy cierpią na biegunkę lub wzdęcia? Jeśli podczas tych krótkich „przeglądów zdrowotnych” odkryjesz jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii. Im wcześniej zostaną wykryte choroby, tym większe są szanse na wyzdrowienie.

Jednak regularne wizyty u weterynarza są niezbędne nawet dla zdrowych królików miniaturowych. Weterynarz poda ważne szczepienia i może leczyć problemy stomatologiczne lub wady zgryzu (na przykład z powodu niewystarczającego ścierania stale rosnących zębów). Ponadto zbyt długie pazury muszą zostać skrócone. W przypadku długowłosych ras królików miniaturowych, regularna pielęgnacja może obejmować również większą ilość potrzebnych zabiegów.

Jak często trzeba czyścić klatkę dla królika?

Higiena również odgrywa kluczową rolę w zdrowiu i dobrym samopoczuciu królików miniaturowych. Obejmuje to całkowite czyszczenie całego pomieszczenia dla królików raz w tygodniu. Należy wymienić ściółkę i umyć podłogę ciepłą wodą. Pojemniki na paszę i wodę pitną, a także kąciki na odchody i mocz muszą być czyszczone nawet codziennie. W ich przypadku również zazwyczaj wystarcza ciepła woda, do której w razie potrzeby można dodać odrobinę esencji octowej. Jeśli jednak jeden z Twoich królików jest chory, do czyszczenia należy użyć antybakteryjnego środka dezynfekującego w sprayu.

pasza dla królików karłowatych

Wyposażenie podstawowe – przegląd akcesoriów

Przybycie zwierzęcia do domu jest zawsze czymś szczególnym i ekscytującym dla wszystkich członków rodziny. Im lepiej jesteście przygotowani, tym bardziej możecie być spokojni o swoje nowe króliki miniaturowe. Poniższa lista mówi o tym, co jest potrzebne w nowym domu dla królików miniaturowych i, w jakie rzeczy należy się zaopatrzyć z wyprzedzeniem:

  • Wybieg/klatka dla królików (możliwie największa i zabezpieczona na górze i na dole, tak aby króliki nie mogły uciec i aby żadne inne zwierzęta nie mogły dostać się do pomieszczenia).
  • Dwa lub więcej domków (jeden dla każdego królika miniaturowego), każdy z wejściem i wyjściem.
  • Inne kryjówki i akcesoria do zabawy (np. rury, rampy, korzenie, kamienie itp.)
  • Materiały do gryzienia, na przykład gałęzie
  • Ściółka dla małych zwierząt i dobrej jakości siano
  • Stojak na siano
  • Pojemnik na świeżą wodę pitną
  • Pokarm (świeża zielona żywność, taka jak trawy i zioła, także warzywa i niektóre owoce)
  • Antybakteryjny środek czyszczący
klatki dla gryzoni

Wszystko, co musisz wiedzieć o zakupie królika miniaturowego

Zanim ustawisz nową zagrodę, zaopatrzysz się w podstawowe wyposażenie i wreszcie udasz się do sklepu zoologicznego, aby kupić króliki miniaturowe, Ty i Twoja rodzina powinniście być świadomi obowiązków, jakie wiążą się z przybyciem nowych pupili. W końcu zwierzę nie powinno być kupowane jak para nowych butów, które po jakimś czasie po prostu wymienia się ponownie. Króliki miniaturowe nie nadają się również na „spontaniczny” prezent świąteczny lub urodzinowy dla dzieci. Utrzymanie uroczych futrzaków to nie tylko zabawa, ale także praca: codzienne karmienie, regularne czyszczenie klatki i akcesoriów, codzienny wybieg i sumienne sprawdzanie stanu zdrowia są absolutnie częścią odpowiedniego dla gatunku utrzymania i nie powinny być traktowane po macoszemu. Wcześniej doinformuj się kompleksowo o potrzebach i osobliwościach królików miniaturowych, porozmawiaj z innymi opiekunami i uzyskaj kompleksowy obraz tego, co zmieni się w Twoim życiu wraz z pojawieniem się w nim królików miniaturowych. Ustal, kto w rodzinie zajmie się czyszczeniem zagrody, kto będzie odpowiedzialny za codzienne karmienie, kto zabierze królika do weterynarza, a także kto zajmie się zwierzętami, gdy będziecie na wakacjach. Im bardziej szczegółowo zaplanujesz te wszystkie kwestie z wyprzedzeniem, tym mniej może pójść nie tak później.

Nie wszystkie króliki miniaturowe są takie same

Warto również wiedzieć, że istnieją różne rasy królików miniaturowych, które mogą się znacznie różnić – zarówno wyglądem, jak i charakterem. Oficjalnie uznawane są:

  • sympatyczny królik gronostajowy miniaturowy o białym futerku i szerokich „żabich ustach”
  • ufny i żywy królik Netherland Dwarf, który występuje w różnych kolorach
  • spokojna Angora z długowłosą sierścią
  • czuły Mini Rex z wąską głową
  • baranek miniaturka z uroczymi zwisającymi uszami, dobrze nadaje się dla rodzin
  • przytulaśny królik Jamora z długą tabaczkową sierścią

Ale również królik lwi miniaturowy, teddy karłowate i baranki teddy, które nie zostały jeszcze uznane za osobne rasy, cieszą się popularnością wśród opiekunów królików karłowatych. Króliki karłowate czystej krwi ważą maksymalnie od 0,7 do 1,5 kg (w przypadku zwierząt nierasowych za króliki karłowate uważa się króliki o wadze do 2 kg). Ostatnia wskazówka: Jeśli życzysz sobie królika karłowatego czystej krwi, musisz kupić go bezpośrednio od hodowcy. Króliki są przekazywane w wieku około 9 tygodni. Jeśli nie zależy Ci na wieku i rasie, warto też udać się do schroniska dla zwierząt, gdzie wiele królików miniaturowych czeka na nowy dom.

Najczęściej polecane