Jakiego wyposażenia potrzebują króliki miniaturowe?
Oczywiście króliki nie mogą się obejść bez dachu nad głową. Zwłaszcza jeśli króliki miniaturowe są trzymane na zewnątrz, każdy z nich powinien mieć swój mały domek, do którego może się wycofać, aby spać i odpoczywać, wyciszyć, schronić przed hałasem, zimnem, deszczem lub słońcem. Wielkość domku powinna wynosić około 20x30x20 cm. Także w pomieszczeniu zamkniętym nie powinno zabraknąć zadaszonej wiaty, w której króliki miniaturowe będą chronione przed zbyt intensywnym ruchem i hałasem.
Ponadto pomieszczenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – powinno zapewniać królikom miniaturowym różnorodne zajęcia. Twoje króliki pokochają jaskinie, w których mogą się ukryć, rury, przez które mogą biegać, rampy, na które mogą się wspinać i wysokie platformy, z których mogą obserwować otoczenie. Jako podłoże zaleca się ściółkę dla małych zwierząt lub gazety wyłożone materiałem z kory oraz siano. Nie należy stosować trocin ani torfu. Należy również umieścić w pomieszczeniu kilka naturalnych gałęzi do gryzienia, aby króliki miniaturowe mogły ścierać zęby i miały tym samym dodatkowe zajęcie. Każdy domek dla królików powinien ponadto posiadać stojak na siano oraz pojnik na wodę dla małych zwierząt.
Odpowiednie dla gatunku żywienie królików miniaturowych
Odpowiednia dla danego gatunku dieta jest oczywiście również częścią odpowiedniej dla danego gatunku hodowli. Zapewnia ona nie tylko długie i zdrowe życie, ale także zapobiega otyłości, problemom trawiennym i stomatologicznym.
Króliki miniaturowe są wegetarianami i żywią się przede wszystkim świeżym, dobrej jakości sianem oraz pokarmem zielonym, takim jak trawa, zioła łąkowe i sałata. Ale warzywa i niektóre owoce również powinny znaleźć się w ich menu. Zaleca się proporcje około 70 procent zielonki, 20 procent warzyw i maksymalnie 10 procent owoców. Jeśli króliki miniaturowe mieszkają na zewnątrz na łące, duża część zapotrzebowania na zielony pokarm jest pokrywana, ponieważ mogą jeść tyle trawy, mniszka lekarskiego i koniczyny, ile tylko chcą. Dodatkowo możesz zaproponować im świeże liście sałaty i zioła. Do codziennej porcji warzyw nadają się brokuły, szpinak, korzenie pietruszki, cukinia, seler, koper włoski, cykoria, a także marchew i burak pastewny. Jeśli chodzi o owoce, małe króliki dobrze tolerują jabłka, gruszki, owoce pestkowe (bez pestek!) i słodkie jagody. Ważne jest, aby cały pokarm, od zielonki po warzywa i owoce, był świeży, a zwiędłe resztki były codziennie usuwane z klatki. Codziennie należy również odnawiać siano, które powinno być zawsze dostępne w karmniku.
Od czasu do czasu można również podawać królikom miniaturowym dostępną w handlu mieszankę paszową lub granulat. Ponieważ jednak często zawierają one zbyt dużo zbóż, wapnia i cukru, należy podawać je tylko w niewielkich ilościach (1 łyżka dziennie). W zasadzie każdy pokarm, który był wcześniej nieznany Twoim królikom, powinien być wprowadzany powoli. Króliki miniaturowe mają skomplikowany układ pokarmowy i szybko pojawiają się u nich problemy trawienne, jeśli zjadły coś nowego lub niewłaściwego. Przy okazji: Nie irytuj się, jeśli Twój królik miniaturowy zje wydalone części swoich odchodów. Jest to tzw. kał wyrostka robaczkowego, który jest bardzo ważny dla wchłaniania i wykorzystania ważnych składników odżywczych oraz witaminy B.
Odkryj nasz wybór karmy dla królików!