Zima: Ciepłe miejsca
Wyposażone w zapasy tłuszczu na zimę i futro zimowe króliki mogą bez obaw stawiać czoła niskim temperaturom.
Aby jak najbardziej uprzyjemnić królikom trzymanym na zewnątrz ciemną, zimną porę roku, wybieg powinien zapewniać:
- Dużo wolnej przestrzeni do swobodnego biegania: Ruch pozwala królikom zachować formę i aktywność nawet w zimie. Dodatkowo zabezpiecza je przed wychłodzeniem.
- Zadaszenie: Zwłaszcza w mokre, wilgotne lub wietrzne dni, króliki potrzebują zupełnie suchego miejsca, odpornego na warunki atmosferyczne, w którym będą mogły skryć się przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Zwróć również uwagę na zabezpieczenie strony nawietrznej, czyli tej z której zazwyczaj wieje i pada – na przykład plandeką.
- Ciepłe, zabezpieczające przed mrozem schronienie: W zimie króliki lubią mieć do dyspozycji schronienie, w którym będą mogły się ogrzać, zjeść i napić się. Może to być klatka, domek dla kota, czy nawet buda dla psa.
Ważne jest, aby zwierzę było w nim chronione przed wiatrem, deszczem, przeciągami, śniegiem i mrozem. Dlatego w zimie drzwi do klatek należy dodatkowo zabezpieczyć na przykład pleksiglasem lub drewnem. Dobrym rozwiązaniem będzie również zasłona z wełnianego koca, która zapewni odpowiednią izolację bez zaburzania cyrkulacji powietrza.
- Bardzo istotne jest zapewnienie zwierzętom dużej ilości siana i słomy, aby stworzyć im przytulne i przyjemne warunki do przezimowania. Codziennie należy sprawdzać, czy ściółka jest czysta, sucha i w wystarczającej ilości i w razie potrzeby na bieżąco ją uzupełniać.
Pokarm dla królików w zimie
Aby zachować zgromadzony zapas tłuszczu przez całą zimę, w tym chłodnym okresie zwierzęta potrzebują nieco więcej energii niż latem, którą czerpią z bogatego w węglowodany i tłuszczu pożywienia. Mogą to być tłuste nasiona, takie jak nasiona kopru włoskiego czy pestki słonecznika. Jeśli chodzi o warzywa, odpowiednie będą wysokoenergetyczne odmiany, takie jak seler, kalarepa, marchew, pasternak czy brukiew.
Zimą należy podawać świeży pokarm i warzywa w małych porcjach i wymieniać kilka razy dziennie. W przeciwnym razie mogą bowiem zamarznąć. Świeże zioła można teraz zastąpić suszonymi ziołami i uzupełnić je płatkami zbożowymi, np. owsianymi.
Woda do picia w zimie
O każdej porze roku króliki muszą mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. W zimie nie należy używać poidełek, ponieważ chcąc się z nich napić, mogą uszkodzić sobie język, który zwyczajnie przymarznie do lodowatego metalu. Lepiej sprawdzi się duża miska umieszczona na podłożu.
Upewnij się, że podczas ujemnych temperatur woda nie zamarza. Im większa będzie miska, tym lepiej. Większa ilość wody zamarza wolniej. Podczas bardzo zimnych nocy, dobrym pomysłem jest umieszczenie pod miską specjalnego podgrzewacza, który będzie podgrzewał wodę od spodu.
Wskazówka: Aby zapobiec zamarzaniu wody w misce, możesz również umieścić na wodzie piłeczkę do tenisa stołowego. Wiatr sprawi, że będzie poruszać się na jej powierzchni, a wraz z nią woda, która dzięki temu nie zamarznie tak szybko.
Czy króliki potrzebują sztucznych źródeł ogrzewania?
W przypadku zdrowych królików sztuczne źródła ciepła w zimie nie są konieczne. Jednak przy długo utrzymującym się mrozie czy w wyżej położonych regionach, gdzie spada dużo śniegu, takie zewnętrzne źródła ciepła mogą być dobrym pomysłem.
Można na przykład wykorzystać w tym celu matę grzewczą, samonagrzewający się koc termiczny lub lampę grzewczą w zadaszonym miejscu. Istotne jest, aby lampy grzewcze były umieszczone wystarczająco wysoko, tak aby pod nimi nie było zwierzętom zbyt gorąco, i chronione były przed deszczem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.