Trzymanie królików na zewnątrz

Królik trzymany na zewnątrz

Króliki mogą być trzymane na zewnątrz przez cały rok.

Króliki mogą być trzymane na zewnątrz przez cały rok, pod warunkiem, że będą miały zapewnione schronienie przed upałem, mrozem, wiatrem i deszczem. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, chcąc trzymać króliki poza domem.

W lecie za gorąco, w zimie za zimno? Nie dla królików!

Niezależnie od tego, czy temperatura za oknem spada poniżej zera, czy wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza: Większość królików doskonale radzi sobie w każdych warunkach i może być trzymana na zewnątrz przez cały rok. Niemniej, należy zapewnić im do tego odpowiednie warunki, aby bez szwanku mogły przetrwać każdą aurę.

Trzymanie królików na zewnątrz? Najlepiej przez cały rok

Króliki mogą być trzymane również w pomieszczeniu, jednak, jeśli masz taką możliwość, warto zorganizować im bezpieczny wybieg zewnętrzny. Te małe zajęczaki są wytrzymałe i świetnie czują się nawet w ujemnych temperaturach czy na śniegu.

Zwierzęta te uwielbiają biegać, skakać, kopać i przeciskać się przez rury czy tunele – a gdzie lepiej zrealizują swoje zamiłowania niż na zewnątrz? W końcu w ogrodzie jest zazwyczaj więcej miejsca na odpowiedni wybieg niż w domu. Nie będzie również trzeba martwić się o obgryzione nogi krzeseł czy odchody pozostawione na dywanie.

Ewentualnie, króliki mogą także zamieszkać na balkonie, jeśli jest wystarczająco duży i dobrze zabezpieczony. Na dłuższą metę klatka bez dodatkowego wybiegu nie jest na pewno dobrym pomysłem, podobnie jak trzymanie królików w domu, dlatego warto szukać alternatywnych rozwiązań.

Królik na wybiegu zewnątrznym
Króliki uwielbiają różne kryjówki, takie jak rury i tunele.

Idealny wybieg zewnętrzny dla królika

Króliki mają bardzo dużą potrzebę ruchu: Dlatego, chcąc trzymać je w sposób odpowiedni dla gatunku, należy im zapewnić odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Wybieg powinien mieć co najmniej sześć metrów kwadratowych, ale im więcej zwierząt masz pod opieką, tym większa powinna być jego powierzchnia.

Ponadto, raz dziennie należy umożliwić królikowi swobodne poruszanie się – oczywiście w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się wybieg o wielkości nawet co najmniej dziesięciu metrów. Otwarta przestrzeń do zabawy i biegania jest szczególnie ważna w zimnych porach roku. Poruszając się króliki bowiem chronią się przed zmarznięciem.

Żeby króliki czuły się komfortowo na swoim wybiegu przez cały rok, obok odpowiednich wymiarów, powinny się na nim znaleźć:

  • Swobodna przestrzeń do biegania
  • Schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i do spania
  • Częściowo zadaszony obszar do ochrony przed deszczem
  • Akcesoria do zabawy (np. nory, rury, tunele, podwyższone miejsca do siedzenia oraz inne kryjówki i schronienia)
  • Przytulne miejsca wyłożone ściółką
  • Przedmioty do skubania (świeże gałęzie, naturalne elementy)
  • Miska na wodę i pokarm
  • Zadaszenie lub siatka na górze kojca do ochrony przed drapieżnikami
  • Bezpieczne ogrodzenie, wbite na głębokość 50-60 cm, tak aby króliki lub niepożądani goście, tacy jak kuny czy lisy nie mogły się pod nim podkopać.

Latem na wybiegu muszą znajdować się zacienione miejsca, na przykład porośnięte wysokimi drzewami. Króliki znoszą upał zazwyczaj gorzej niż śnieg i mróz, dlatego bezwzględnie muszą mieć możliwość schronienia się w cieniu.

Zimą króliki potrzebują suchego i zabezpieczonego przed mrozem miejsca do jedzenia, odpoczynku i spania. Zaleca się częściowe zadaszenie wybiegu, na przykład blachą falistą lub podwójną siatką. Niezbędne są również odpowiednie schronienia, gdzie zwierzęta będą czuły się bezpieczne.

Wiosna: Czas przenieść się na zewnątrz

Jeśli dotychczas królik trzymany był w domu lub dołączyły do niego nowego zwierzęta, wiosna będzie idealnym momentem na wyprowadzkę. Pogoda staje się łagodniejsza, a różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz jest niewielka.

Stopniowe przyzwyczajanie do trzymania na zewnątrz

Aby nie przysparzać królikom niepotrzebnego stresu związanego z przeprowadzką, warto robić to stopniowo. Nagłe zmiany temperatury oraz dużo świeżego pokarmu w postaci trawy, którą zwierzę przebywające na zewnątrz będzie mogło jeść do woli mogą zaszkodzić jego małemu organizmowi i spowodować na przykład problemy trawienne.

Dlatego na początku wypuszczaj królika na zewnątrz tylko na kilka godzin, kiedy trawa jest sucha, a temperatura łagodna, a na noc zawsze zabieraj go do domu. Dopiero od połowy maja, kiedy nie ma już przymrozków, zwierzęta mogą nocować na dworze.

Mając za sobą taką aklimatyzację, będą mogły bez przeszkód przebywać na zewnątrz przez cały rok. Wówczas nawet przymrozki nie będą im straszne.

Lato: Zacienione i przewiewne miejsca

W lecie króliki muszą mieć zapewnione schronienie przed słońcem – mogą to być drzewa, zadaszenia lub markizy. Ważne jest, aby nie kumulowało się w nich ciepło i powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Króliki nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jesień: Przygotowanie do zimnej pory roku

Najpóźniej od sierpnia króliki powinny przebywać na zewnątrz przez całą dobę. Tylko wówczas będą w stanie odpowiednio przygotować się do niższych temperatur.

Ze względu na naturalnie zmniejszającą się intensywność promieniowania słonecznego późnym latem i powolne ochładzanie się powietrza, króliki zaczynają zmieniać sierść na grubszą i cieplejszą, zapewniającą im odpowiednią ochronę zimą.

Karmienie królików jesienią

O tej porze roku należy podawać zwierzętom możliwie najbogatszy w energię pokarm, aby mogły zgromadzić wystarczającą ilość tłuszczu na zimę. Idealne będą mieszanki nasion, kolby kukurydzy do skubania, owoce i duża ilość świeżego pokarmu.

Króliki na wybiegu w zimie
Króliki mogą przebywać na zewnątrz nawet, gdy spadnie śnieg a temperatura będzie ujemna.

Zima: Ciepłe miejsca

Wyposażone w zapasy tłuszczu na zimę i futro zimowe króliki mogą bez obaw stawiać czoła niskim temperaturom.

Aby jak najbardziej uprzyjemnić królikom trzymanym na zewnątrz ciemną, zimną porę roku, wybieg powinien zapewniać:

  • Dużo wolnej przestrzeni do swobodnego biegania: Ruch pozwala królikom zachować formę i aktywność nawet w zimie. Dodatkowo zabezpiecza je przed wychłodzeniem.
  • Zadaszenie: Zwłaszcza w mokre, wilgotne lub wietrzne dni, króliki potrzebują zupełnie suchego miejsca, odpornego na warunki atmosferyczne, w którym będą mogły skryć się przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Zwróć również uwagę na zabezpieczenie strony nawietrznej, czyli tej z której zazwyczaj wieje i pada – na przykład plandeką.
  • Ciepłe, zabezpieczające przed mrozem schronienie: W zimie króliki lubią mieć do dyspozycji schronienie, w którym będą mogły się ogrzać, zjeść i napić się. Może to być klatka, domek dla kota, czy nawet buda dla psa.

Ważne jest, aby zwierzę było w nim chronione przed wiatrem, deszczem, przeciągami, śniegiem i mrozem. Dlatego w zimie drzwi do klatek należy dodatkowo zabezpieczyć na przykład pleksiglasem lub drewnem. Dobrym rozwiązaniem będzie również zasłona z wełnianego koca, która zapewni odpowiednią izolację bez zaburzania cyrkulacji powietrza.

  • Bardzo istotne jest zapewnienie zwierzętom dużej ilości siana i słomy, aby stworzyć im przytulne i przyjemne warunki do przezimowania. Codziennie należy sprawdzać, czy ściółka jest czysta, sucha i w wystarczającej ilości i w razie potrzeby na bieżąco ją uzupełniać.

Pokarm dla królików w zimie

Aby zachować zgromadzony zapas tłuszczu przez całą zimę, w tym chłodnym okresie zwierzęta potrzebują nieco więcej energii niż latem, którą czerpią z bogatego w węglowodany i tłuszczu pożywienia. Mogą to być tłuste nasiona, takie jak nasiona kopru włoskiego czy pestki słonecznika. Jeśli chodzi o warzywa, odpowiednie będą wysokoenergetyczne odmiany, takie jak seler, kalarepa, marchew, pasternak czy brukiew.

Zimą należy podawać świeży pokarm i warzywa w małych porcjach i wymieniać kilka razy dziennie. W przeciwnym razie mogą bowiem zamarznąć. Świeże zioła można teraz zastąpić suszonymi ziołami i uzupełnić je płatkami zbożowymi, np. owsianymi.

Woda do picia w zimie

O każdej porze roku króliki muszą mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. W zimie nie należy używać poidełek, ponieważ chcąc się z nich napić, mogą uszkodzić sobie język, który zwyczajnie przymarznie do lodowatego metalu. Lepiej sprawdzi się duża miska umieszczona na podłożu.

Upewnij się, że podczas ujemnych temperatur woda nie zamarza. Im większa będzie miska, tym lepiej. Większa ilość wody zamarza wolniej. Podczas bardzo zimnych nocy, dobrym pomysłem jest umieszczenie pod miską specjalnego podgrzewacza, który będzie podgrzewał wodę od spodu.

Wskazówka: Aby zapobiec zamarzaniu wody w misce, możesz również umieścić na wodzie piłeczkę do tenisa stołowego. Wiatr sprawi, że będzie poruszać się na jej powierzchni, a wraz z nią woda, która dzięki temu nie zamarznie tak szybko.

Czy króliki potrzebują sztucznych źródeł ogrzewania?

W przypadku zdrowych królików sztuczne źródła ciepła w zimie nie są konieczne. Jednak przy długo utrzymującym się mrozie czy w wyżej położonych regionach, gdzie spada dużo śniegu, takie zewnętrzne źródła ciepła mogą być dobrym pomysłem.

Można na przykład wykorzystać w tym celu matę grzewczą, samonagrzewający się koc termiczny lub lampę grzewczą w zadaszonym miejscu. Istotne jest, aby lampy grzewcze były umieszczone wystarczająco wysoko, tak aby pod nimi nie było zwierzętom zbyt gorąco, i chronione były przed deszczem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Partner do przytulania

Ważniejszy od maty czy lampy grzewczej w przypadku królików trzymanych na zewnątrz jest drugi królik lub króliki. Zwierzęta te są bardzo towarzyskie i nigdy nie powinny być trzymane pojedynczo. Człowiek, bez względu na to jak troskliwie opiekuje się królikiem, nigdy nie zastąpi towarzystwa drugiego przedstawiciela gatunku.

Zimą króliki przytulając się, ogrzewają się nawzajem. Ponadto, kilka królików trzymanych razem będzie dużo bardziej aktywnych niż królik, który jest trzymany sam.

Czy wszystkie króliki mogą być trzymane na zewnątrz?

Prawie wszystkie zdrowe króliki, również odmiany karłowate i młode, mogą być trzymane na zewnątrz przez cały rok. Tylko przewlekle chore zwierzęta lub te w podeszłym wieku powinny być trzymane w domu.

Ponadto, istnieje kilka ras królików, które są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne. Należą do nich królik reks i królik lwi. Nie mają one tak gęstej sierści, w związku z czym nie są tak dobrze chronione przed wiatrem, deszczem i zimnem. Niemniej, również one mogą mieszkać w zimie poza domem, pod warunkiem, że na wybiegu znajdą się zadaszone miejsca, gdzie będą mogły schronić się przed deszczem i śniegiem.

Podsumowanie: Króliki mogą być trzymane na zewnątrz przez cały rok

Na wystarczająco dużym wybiegu, na którym mają do dyspozycji odpowiednie zabawki i akcesoria oraz schronienia, króliki mogą być bez przeszkód trzymane na zewnątrz przez cały rok – nawet podczas mroźnych nocy. Większość królików uwielbia śnieg i dobrze znosi niskie temperatury – zdecydowanie lepiej niż upały.

Nie należy zabierać królika w zimie do domu, aby się „rozgrzał”. Różnice temperatur są bowiem dużym stresem dla tych maluchów. Zdecydowanie większą przyjemność sprawisz swoim podopiecznym, obserwując ich bawiących się na zewnątrz, regularnie częstując je świeżym smakołykiem i zapewniając im świeżą, przytulną słomę, na której będą mogły wypoczywać.

Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.