Co może jeść królik?
W celu skomponowania odpowiedniej diety dla królika, można wzorować się na naturalnych nawykach żywieniowych dzikich królików. Jedzą one przez większą część dnia głównie to, co mogą znaleźć w zależności od danej pory roku.
Zrównoważone żywienie królików obejmuje zatem następujące produkty: stale dostępne, wysokiej jakości siano, świeże, sezonowe rośliny oraz dodatkowo warzywa i gałązki z liśćmi.
Okazjonalnie w króliczym menu pojawiać powinny się owoce, ale wyłącznie w bardzo małych ilościach. Od czasu do czasu można je zaserwować w charakterze małej nagrody.
Jednak najważniejsze w zapewnieniu zdrowej diety królika jest zbilansowane i zróżnicowane połączenie produktów z poszczególnych grup składników odżywczych:
Siano
Dlaczego siano jest tak istotne dla królika?
Siano jest podstawowym pokarmem dla królików. Podawaj je swoim pupilom w wystarczających ilościach przez cały rok. To jedyny sposób na zapewnienie zdrowego spożycia paszy objętościowej i równomiernego ścierania zębów w ciągu całego dnia. Wyjątki są możliwe tylko przy zróżnicowanym i wystarczającym żywieniu roślinami łąkowymi.
Jakość oraz skład podawanego siana są decydujące. Jakościowe siano wydziela świeży zapach łąki, ma intensywny zielony kolor, jest bogate w zioła i liście z wieloma delikatnymi szypułkami oraz zostało dobrze wysuszone. Podawane w paśniku lub rozłożone w różnych miejsca siano zapewni królikowi dodatkowy ruch i zajęcie.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów siana. Najbardziej bogatym gatunkowo i zbilansowanym pokarmem dla królika będzie siano zawierające dużą ilość ziół. Nie powinno ono jednak stanowić jedynego pokarmu podawanego królikowi ze względu na wysoką zawartość wapnia. Siano z trawy z dużym odsetkiem łodyg jest z kolei istotnym źródłem włókna surowego.
Podobnie jak przy innych karmach, również w przypadku siana ważna jest różnorodność. Dlatego należy podawać długouchym różne rodzaje siana. W ten sposób królik sam wybierze te rośliny, które są mu najbardziej potrzebne.
Kiedy siano nie jest zdrowe dla królika?
Pod żadnym pozorem nie podawaj zwierzęciu wilgotnego, stęchłego ani spleśniałego siana, ponieważ króliki są bardzo wrażliwe na pleśń i mykotoksyny (trucizny wytwarzane przez grzyby). Z tego powodu siano należy przechowywać w workach przepuszczających powietrze (np. lnianych), a nie w plastikowych.
Zbyt długo przechowywane siano traci nie tylko świeży zapach, ale i wartości odżywcze. Takie siano jest też bardziej zakurzone i może podrażniać drogi oddechowe wrażliwych zwierząt.
Świeże rośliny
Jaką rolę w diecie królika ogrywają świeże rośliny?
Świeże rośliny łąkowe to naturalna dieta dzikich królików. Jeżeli jest to możliwe, dzienna proporcja świeżych roślin łąkowych w okresie letniej wegetacji powinna stanowić 85–95% całości racji pokarmowej.
Świeża roślinność łąkowa zawiera białka, błonnik, składniki odżywcze i mineralne, witaminy oraz tłuszcze w zrównoważonych proporcjach. Wysoka zawartość wody może również zapobiegać odkładaniu się piasku w nerkach.
Kolejnymi zaletami spożywania świeżych roślin jest skuteczne ścieranie zębów ze względu na długie fazy gryzienia oraz redukcja zaburzeń behawioralnych ze względu na długi czas pobierania pokarmu. Zróżnicowany smak gwarantuje również wysoką akceptację. Natomiast niska zawartość tłuszczu zapewnia prawidłową regulację wagi.
Na co należy zwrócić uwagę przy karmieniu świeżymi roślinami?
Ważne jest, aby wiosną bądź latem powoli przestawiać zwierzę na świeże rośliny. W przeciwnym razie mogą wystąpić poważne problemy żołądkowo-jelitowe (na przykład nadmierne gromadzenie się gazów albo biegunka).
Odradza się zbieranie roślin na łąkach, po których biegają psy lub polach z dużą populacją dzikich królików. Niesie to ryzyko przeniesienia różnych chorób na królika domowego. Problematyczne mogą być również herbicydy lub fungicydy na roślinach pastewnych rosnących na miedzach.
Ponadto świeże rośliny nie powinny być przechowywane dłużej niż 12 do 24 godzin. Po tym czasie należy je wyrzucić. Zajęczaków nie można również karmić podgrzaną lub sfermentowaną żywnością.
Również świeża zielenina nie powinna być monotonna, ale urozmaicona. Idealnym rozwiązaniem jest mieszanka traw i ziół. Pamiętaj, aby zbierać jedynie te rośliny, które możesz rozpoznać i których nie można pomylić z roślinami trującymi.