Odpowiednia dieta dla królika

Pożywienie królika

Nareszcie nowy domownik zajął swoje miejsce w klatce! Jednak jak mam zagwarantować mu najodpowiedniejsze odżywianie?

Podstawy

Króliki powinny przyjmować kilka małych porcji pokarmu dziennie, z tego względu, że tylko w taki sposób zawartość żołądka kawałek po kawałeczku może być transportowana dalej. Codzienna porcja świeżego sianka i słomy zapobiega problemów z trawieniem!

wyposazenie klatki dla gryzonia

Najlepsze kryje się w sianie

Siano to podstawa diety królika, gotowy pokarm ze zbożami powinien być podawany mu w ograniczonych ilościach. Zboża zasadniczo nie należą do jadłospisu królika, w dużych ilościach mogą okazać się nawet dla niego szkodliwe. Przybieranie na wadze czy wady zgryzu to tylko niektóre ze skutków nieprawidłowego żywienia królika!

Soczyście i świeżo

Zdecydowana większość królików uwielbia świeży pokarm, który jest zresztą bardziej ekonomiczny od karm gotowych – o ile posiada się oczywiście ogródek lub mieszka w pobliżu czystego parku, gdzie można zerwać sobie świeżą trawę lub mniszek lekarski.

klatki dla gryzoni

Ulubione zajęcie królika? Przegryzanie!

Niezbędne jest więc zapewnienie królikowi możliwości do gryzienia. Zwierzęta te wykazują intensywny wzrost zębów, dlatego powinieneś cały czas dbać o ich ścieranie. Drewno do obgryzania i świeże gałązki będą idealne do pielęgnacji króliczych zębów.

Zapamiętaj!

W trakcie komponowania diety dla królika musisz pamiętać o jednym: wodzie pitnej! Woda idealnie gasi pragnienie królika i powinien on zawsze mieć do niej dostęp.

Nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej karmy dla swojego królika? Sprawdź nasz szeroki asortyment wysokowartościowej karmy dla królików!

Najczęściej polecane