Utrzymanie: W sposób odpowiedni dla gatunku
Króliki są niezwykle towarzyskimi stworzeniami, które nie powinny być trzymane w pojedynkę. Do szczęśliwego życia potrzebują innych przedstawicieli gatunku, z którymi będą mogły się bawić i przytulać.
Najlepiej sprawdzają się grupy w następującym składzie:
- wykastrowany samiec z jedną do trzech wykastrowanych samic
- dwa wykastrowane samce z dwiema do czterech wykastrowanych samic
- niewielka grupa wykastrowanych samców
Nie zaleca się trzymania wyłącznie samic, które mogą przejawiać wzajemną agresję.
Trzymanie królików teddy z innymi zwierzętami
Po spełnieniu pewnych warunków, możliwe jest trzymanie królików teddy razem z kotami lub nawet psami. Nie łudź się jednak, że się zaprzyjaźnią i na wszelki wypadek nie zostawiaj ich sam na sam ze sobą.
Króliki są często trzymane razem ze świnkami morskimi. Niestety te dwa gatunki mają niewiele ze sobą wspólnego – posługują się zupełnie innymi językami. Dlatego nieporozumienia i zachowania agresywne są w takim przypadku gwarantowane. Lepiej więc trzymać je oddzielnie.
Króliki miniaturowe również potrzebują odpowiedniej przestrzeni
Nawet najmniejsi przedstawiciele gatunku muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca do biegania i zabawy. Dlatego regularny wolny wybieg lub duży kojec są nieodzowne.
Ponadto, w klatce dla królika nie może zabraknąć:
Oczywiście klatkę i wybieg należy regularnie czyścić, aby Twoi podopieczni czuli się tam komfortowo i cieszyli się dobrym zdrowiem.
W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór klatek i kojców dla królika, a także tunele do zabawy i tuby, w których zwierzęta będą mogły się ukryć.
Trzymanie królików teddy na zewnątrz
W przeciwieństwie do innych ras, króliki teddy nie mogą przebywać na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych. Ich długie, cienkie włosy nie zapewniają wystarczającej ochrony przed niskimi temperaturami i wilgocią. Poza tym, w niektórych miejscach ich okrywa włosowa jest przedzielona i w takich miejscach zimno dociera bezpośrednio do skóry.
Dlatego, decydując się na trzymanie swojego podopiecznego na zewnątrz należy zadbać o odpowiednią osłonę przed wiatrem. Wybieg taki powinien być częściowo zadaszony, aby zapewniał również ochronę przed słońcem i deszczem.
Uwaga: Króliki są bardzo płodne
Samica osiąga dojrzałość płciową w wieku trzech miesięcy i może wydawać na świat potomstwo kilkakrotnie w ciągu roku. W jednym miocie rodzi się od trzech do czterech młodych.
Aby więc zapobiec ich przysłowiowemu „rozmnażaniu się jak króliki” i tym samym pojawieniu się niespodziewanych maluchów, należy je wykastrować. Zabieg kastracji ma jeszcze jedną zaletę: Wykastrowane samce wykazują mniejsze zainteresowania walkami o terytorium i hierarchię w grupie.
Czy samice również trzeba wykastrować?
Chociaż nie jest to konieczne, kastrację zaleca się również w przypadku samic. Okazuje się bowiem, że niewykastrowane samice są podatne na bolesne stany zapalne macicy i nowotwory. Jeśli więc istnieje możliwość, aby im tego zaoszczędzić, warto z niej skorzystać.
Warto wiedzieć: Samce królików pozostają płodne jeszcze przez cztery do sześciu tygodni po kastracji.