Fretka domowa

Małe zwierzęta fretka

Masz fretkę lub rozważasz zakup tego małego zwinnego drapieżcy? Zyskujące sobie coraz większą popularność fretki nie są takimi zupełnie zwykłymi zwierzątkami domowymi, dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie należy zapoznać się z faktami na ich temat i dobrze swoją decyzję przemyśleć.

Miejsce dla fretki

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Codziennie potrzebują 2 do 3 godzin wybiegu i zabawy, dlatego też zaleca się zakup nie jednej, a dwóch lub więcej fretek. Pozostając bez nadzoru mogą natknąć się w mieszkaniu na różne niebezpieczeństwa, dlatego też pod nieobecność właściciela zaleca się trzymanie ich w klatce. Jej wymiary dla jednego osobnika wynosić powinny minimalnie 1,5 x 0,8 x 0,8 m, dla większej ilości zwierząt naturalnie więcej. Do wyposażenia klatki, poza miskami na karmę i wodę, należą także kuweta, domek do spania, ręczniki lub koce, hamak oraz zabawki, także takie dające możliwość wspinaczki.

klatki dla gryzoni

Wskazówki dotyczące hodowania fretek:

  1. Możesz trzymać fretki zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz w klatce lub wolierze.
  2. Fretki codziennie powinny mieć zagwarantowany ruch przez około 2-3 godziny. Przyda Ci się więc wybieg.
  3. Możesz zabrać fretki na spacer – do ogródka albo miejskiego parku – zawsze prowadź je na smyczy!
  4. Fretki są bardzo żywotne i psotne, nigdy nie ułożysz fretki całkowicie.
  5. Fretka nie powinna nigdy być wychowywana w samotności. Przygarnij przynajmniej jeszcze jednego dodatkowego osobnika!
wyposazenie klatki dla gryzonia

Pożywienie

Fretki nie są gryzoniami, tylko drapieżnikami! W związku z tym ich naturalna dieta składa się głównie z mięsa. Zawartość białek w ich pożywieniu powinna wynosić więcej niż 30% i powinny to być oczywiście białka zwierzęce. Istnieją trzy podstawowe rodzaje pokarmu dla fretek:

  1. Sucha karma: Specjalną suchą karmę dla fretek oferuje wiele marek, na przykład Ferret lub Versele-Laga, także wysokowartościowa karma sucha dla kociąt będzie dla fretek odpowiednia.
  2. Karma mokra: Fretki uwielbiają karmę mokrą dla kotów, doskonale sprawdzi się na przykład Animonda. Istnieje także karma mokra specjalnie dla fretek.
  3. Świeży pokarm: Karmienie fretek jedynie mięsem prowadzi do niedoborów, dlatego należy w ich diecie koniecznie uwzględniać także, że:
  • w jadłospisie fretki poza mięsem na samej górze stać powinny papryka, ogórek, ryż oraz smakołyki dla kotów.
  • należy zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych przez fretki płynów, regularnie wymieniając wodę na świeżą.

Pielęgnacja

Do pielęgnacji fretki należy przede wszystkim codzienne czyszczenie kuwety, regularna wymiana ręczników oraz naturalnie utrzymywanie w czystości misek z wodą i pokarmem. Fretka sama czyści sobie futerko, wiosenną i jesienną jego wymianę możesz wspomóc wyczesywaniem luźnej sierści miękką szczotką. O to, jak najlepiej wyczyścić fretkom uszy i obcinać pazurki, zapytaj lekarza weterynarii, z pewnością pokaże Ci jak to robić.

Opieka zdrowotna

Fretki powinny być raz do roku szczepione, co najmniej przeciwko wściekliźnie oraz nosówce.

Przed zakupem fretki wskazane jest szczegółowe doinformowanie się o jej potrzebach, przyzwyczajeniach i charakterze, nie tylko poprzez literaturę fachową, ale także poprzez rozmowy z właścicielami fretek. Także związki hodowlane i ugrupowania miłośników fretek powinny udzielać informacji tego typu.

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!