Królik baranek (mini lop)

Mini lop

Po prostu urocze: Malutkie króliki baranki z długimi oklapniętymi uszami skradną serce każdego miłośnika zwierząt! Przy zapewnieniu im odpowiedniej pielęgnacji i troski, te słodkie gryzonie będą idealnym zwierzęciem domowym dla całej rodziny. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, polecamy Ci lekturę poniższego artykułu.

Króliki baranki

Króliki mini lop są bardzo popularnymi królikami domowymi, uwielbianymi równie mocno przez starszych i młodszych członków rodziny.

Skąd pochodzi królik mini lop?

Pionierami w hodowli tych królików są Anglia i Francja. Króliki mini lop są krzyżówką kolorowego królika karłowatego z francuskim królikiem barankiem, którego potomstwo z kolei zostało skrzyżowane z angielskim królikiem barankiem. W ten sposób narodził się królik baranek miniaturowy z charakterystycznymi, długi, oklapniętymi uszkami. Od 1973 roku królik lop stanowi odrębną rasę i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak wygląda królik baranek?

Jakie cechy charakterystyczne wyróżniają królika lop? Gryzonie te znane są ze swoich dużych, zwisających po bokach głowy uszu, które dodają im niezwykłego uroku. Dorastają do 20–40 centymetrów długości, przy czym ich uszy mogą mieć nawet 28 centymetrów. W zależności od kojarzonych ze sobą osobników, słuchy mogą być krótsze, dłuższe, większe lub mniejsze – bez wątpienia jednak są ich cechą rozpoznawczą. Młode króliczki rodzą się z wyprostowanymi uszami, które dopiero około czwartego, szóstego tygodnia życia zaczynają powoli opadać.

Budowa tych małych królików jest zwarta, a ich tylne kończyny silne. Ponadto, zwierzęta te mają mocną głowę z uroczym zadartym noskiem i pucołowatymi policzkami. Mówi się, że z profilu przypominają barana, czemu zawdzięczają swoją nazwę.

Ile waży królik baranek?

Prawidłowa waga dorosłych przedstawicieli rasy waha się od 1,4 do 2 kilogramów, której nie powinni przekraczać, także ze względów zdrowotnych.

Jak długo żyje królik baranek?

Przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków utrzymania i pielęgnacji, królik ten może żyć nawet 12 lat.

W jakich odmianach barwnych występuje?

Krótka, miła w dotyku sierść tych gryzoni występuje we wszystkich możliwych kolorach i odmianach – oficjalnie uznano ich aż 40. Od rudego, płowego, czarnego, czarno-białego, przez żółty, syjamski, aż do podpalanego – w ich przypadku różnorodność wydaje się nie mieć granic. Różny może być także kolor ich oczu.

Jaki charakter mają króliki lop?

Te karłowate króliki są niezwykle towarzyskimi stworzeniami, które nie powinny być trzymane w pojedynkę. Do szczęścia niezbędny jest im kontakt z innymi przedstawicielami gatunku, ale również chętnie przebywają w towarzystwie człowieka – są bardzo ufne i przy odpowiednim traktowaniu szybko nabierają do niego zaufania. Za sprawą swojego przyjaznego usposobienia i mało płochliwego charakteru mogą być także idealnym zwierzęciem domowym dla dzieci. Są bowiem nieskomplikowane w utrzymaniu i mało wymagające.

Na co zwrócić uwagę trzymając królika lop w domu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że króliki baranki muszą mieć towarzystwo. Jeśli więc myślisz o ich zakupie, zdecyduj się przynajmniej na dwa osobniki. Jeśli natomiast nie chcesz mieć nieplanowanego potomstwa, wybierz przedstawicieli tej samej płci albo rozważ kastrację.

Najważniejszym akcesorium jest oczywiście odpowiednia klatka, która powinna mieć następujące wymiary:

  • 150 cm szerokości x 60 cm głębokości x 50 cm wysokości

Powierzchnia klatki w przypadku dwóch zwierząt powinna wynosić co najmniej cztery metry kwadratowe. Oczywiście im będzie większa, tym lepiej dla królików.

Trzymanie w domu czy wybieg zewnętrzny?

Króliki baranki można trzymać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, aby nie ustawiać klatki w pobliżu grzejnika, w pełnym słońcu, czy w przeciągu. Jeśli chcesz przyzwyczaić swoich podopiecznych, którzy do tej pory trzymani byli w domu do przebywania na zewnątrz, rób to stopniowo i ostrożnie, a kiedy Ci się to uda, możesz liczyć na to, że wyjdzie im to na zdrowie. Zwierzęta trzymane na zewnątrz uchodzą bowiem za dużo bardziej odporne. Potrafią wytrzymać temperatury rzędu nawet minus 15 stopni Celsjusza. W lecie natomiast należy zwrócić uwagę na to, by zarówno klatka, jak i wybieg były zacienione.

Króliki baranki lubią od czasu do czasu uciec w spokojne i bezpieczne miejsce, dlatego należy zorganizować im miejsca schronienia, takie jak, np., drewniany domek wyściełany słomą, z dwoma wejściami. W przypadku trzymania królików na zewnątrz, zapewni on im przyjemny cień w lecie i nieco ciepła i przytulności w zimie.

Uwaga: Króliki baranki to zapaleni kopacze – uwielbiają wykopywać dziury i nory, przez które następnie mogą się wymknąć. Dlatego ich wybieg zewnętrzny należy odpowiednio zabezpieczyć i umieścić w nim specjalnie przygotowaną skrzynkę do kopania.

Odkryj nasz asortyment pokarmu i akcesoriów dla królików!

Jak dużą potrzebę ruchu mają króliki lop?

Podobnie jak inne rasy królików, również one muszą mieć zapewnioną przestrzeń do swobodnego ruchu i zabawy. Naturalnie najlepiej będą czuły się na przestronnym wybiegu zewnętrznym, ale będą wdzięczne również za możliwość przebywania w specjalnie przygotowanym dla nich pokoju. Poświęć więc swoim podopiecznym przynajmniej pół godziny dziennie, aby mogły się wybiegać.

Co powinno znaleźć się w klatce dla królika?

Oprócz wyżej wspomnianych elementów podstawowych, czyli przestronnej klatki i domku z dwoma wejściami, w klatce nie powinno zabraknąć klasycznego, dostępnego w sklepach zoologicznych siana dla gryzoni, którym wyłożysz podłoże, poidełka, miseczek na pokarm i stojaka na siano. Urządzając klatkę, nie zapomnij także o elementach, dzięki którym zwierzęta zachowają dobrą kondycję i samopoczucie. Obok swobodnego wybiegu należy zatem zapewnić im nieco zajęcia i rozrywki. Króliki uwielbiają kopanie, skubanie, chowanie się – zapewnij więc swoim miniaturkom to, czego potrzebują. Możesz w tym celu wykorzystać kawałki drewna do gryzienia, skrzynki do kopania ze zmienną zawartością czy nory, w których będą mogły się ukryć. Warto wykazać się tutaj kreatywnością, która z pewnością ucieszy Twoich pupili.

Podstawowe wyposażenie

Prawidłowa pielęgnacja królików baranków

Zacznij od czyszczenia klatki: Z reguły zwierzęta wybierają sobie jedno miejsce, w którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne i które należy czyścić co dwa, trzy dni. Możesz w tym miejscu również ustawić pojemnik, który będzie służył zwierzętom jako toaleta, co znacznie ułatwi zachowanie higieny. Regularnemu czyszczeniu należy również poddawać miski na pokarm i poidełka. Raz w miesiącu należy przeprowadzić „sprzątanie generalne”, wraz z wymianą całej ściółki.

Króliki baranki są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i dzięki zastosowaniu się do kilku wskazówek pielęgnacyjnych bez trudu sprawisz, że Twoi podopieczni będą żyli długo w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. W tym celu najlepiej codziennie kontroluj stan ich wrażliwych uszu, w których najszybciej zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto, co około 6 miesięcy przycinaj im pazury za pomocą specjalnych nożyczek oraz raz w tygodniu przeczesz ich futerko szczotką.

Jeśli trzymasz króliki na zewnątrz, dodatkowo zalecamy sprawdzanie ich pod kątem obecności roztoczy, kleszczy i pcheł.

Co jedzą króliki lop?

Podstawą zbilansowanej diety w ich przypadku, obok wystarczającej ilości wody, jest wysokiej jakości siano. Warto podawać je w specjalnym stojaku, aby uniknąć jego zanieczyszczenia. Codziennie należy zapewnić im świeże warzywa, takie jak sałata, trawa, zioła i warzywa. Ucieszą się również z kawałka owocu. W zimie można podawać im również suchy pokarm. Wysokokaloryczna pasza zbożowa pomaga zwierzętom zgromadzić zapasy tłuszczu na zimę.

Króliki karłowate mają zazwyczaj wrażliwy żołądek, dlatego należy unikać zmian pożywienia lub wprowadzać je bardzo powoli.

Gdzie można kupić króliki baranki?

Decyzja o zakupie królika lop została podjęta? Prawdopodobnie zadajesz sobie teraz pytanie, gdzie go najlepiej kupić. Schronisko dla zwierząt, sklep zoologiczny, a może prywatny sprzedawca? Możliwości jest kilka. Bez względu na to, którą wybierzesz, dobro zwierzęcia powinno zawsze być najważniejsze. Dlatego przyjrzyj się dokładnie sprzedawcy, zwróć uwagę na to, czy trzyma zwierzęta w sposób właściwy dla gatunku i czy wyglądają one zdrowo. Młode króliczki nie powinny być oddzielane od matek przed ukończeniem ósmego–dziesiątego tygodnia życia. Po wprowadzeniu się, daj swoim królikom miniaturowym trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją i przyzwyczajenie się do Ciebie, a wówczas nic nie stanie na przeszkodzie Waszej przyjaźni.

Najczęściej polecane