Każdy miłośnik królików to przyzna: Królik holenderski to wyjątkowa rasa. Ma nie tylko bardzo charakterystyczne umaszczenie, ale również zrównoważony charakter i miłe usposobienie. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w tekście poniżej.
Wygląd królika holenderskiego
Przedstawiciele tej rasy mają krótki, przysadzisty tułów. Ich głowa jest również krótka, czoło i pyszczek szerokie, a mierzące średnio dziesięć centymetrów uszy zazwyczaj noszone w górze.
Głowa przechodzi bezpośrednio w równą linię grzbietu, zaokrągloną na końcu i zakończoną prostym ogonem mocno przylegającym do tułowia.
Umaszczenie i wzór sierści
Te niewielkie króliki są wyjątkowe, co widać już na pierwszy rzut oka: Są jedyną rasą, u której występują łaty.
Ich krótka, gruba okrywa włosowa pokryta jest dużymi plamami w kolorze białym oraz w jednym lub dwóch innych kolorach. Podczas gdy uszy, policzki i szyja zabarwione są kolorowo, sierść na przedniej stronie głowy pozostaje biała. Ten biały obszar zaczyna się na czole, biegnie między oczami i rozszerza się w kierunku pyszczka.
Łopatki, przednie kończyny i przednia część tułowia są również białe, a cała tylna jego część w tym samym kolorze, co plamki na głowie.
Dozwolone jest dwanaście różnych umaszczeń – czarno-białe, szaro-białe w różnych odcieniach, żółto-białe lub japońsko-białe.
Czy króliki holenderskie to odmiana miniaturowa?
Ile centymetrów mierzą? Króliki te są co prawda małe, kompaktowe i słodkie, ale nie należą do miniaturek. W przeciwieństwie do nich bowiem, które ważą nie więcej niż dwa kilogramy, waga królików holenderskich waha się od 2 do 3,25 kg. Dlatego zaliczamy je do małych ras.
Charakter: Zachowanie i usposobienie
Króliki holenderskie zachwycają nie tylko swoim unikalnym wzorem sierści, ale także dobrodusznym i zrównoważonym charakterem. Są ufne, bardzo inteligentne, chętne do zabawy i ciekawskie.
Wszystkie te cechy sprawiają, że są wdzięcznymi towarzyszami, z którymi ich opiekunowie chętnie się bawią i spędzają czas.
Pochodzenie: Czy ta rasa naprawdę pochodzi z Holandii?
Królik holenderski pochodzi z Anglii, ale jego przodkowie byli hodowani jako zwierzęta rzeźne w dzisiejszej Holandii i Belgii i eksportowane między innymi do wielkiej Brytanii, gdzie za sprawą swojego nietypowego umaszczenia szybko znalazły wielu miłośników.
Już jako króliki holenderskiego trafiły z powrotem do Europy kontynentalnej, w tym do Niemiec, gdzie w 1891 roku zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie. Obecne holendry pod względem budowy praktycznie nie odbiegają od ustanowionego w 1898 roku wzorca.
Nawiasem mówiąc, za typowy wzór sierści odpowiada mutacja genetyczna, która występuje również u dzikich królików. Dlatego pierwsze dwukolorowe króliki uwieczniano na obrazach już w XV wieku.
Podsumowanie: Wyjątkowy okaz
Nietypowe umaszczenie czyni królika holenderskiego unikatowym, ale jego przyjazna natura też nie jest bez znaczenia. Jeśli jest odpowiednio traktowany, szybko przekonuje się do swojego opiekuna i lubi spędzać z nim czas, dlatego jest idealnym zwierzęciem rodzinnym.
Należy jednak pamiętać, że oprócz drugiego towarzysza, odpowiedniej diety i właściwych warunków utrzymania, do szczęścia niezbędna jest mu również Twoja obecność i czas.
Wszystko, czego jeszcze potrzebuje Twój pupil znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.