Wybieg dla gryzoni

szary królik na zielonej trawie na wybiegu na gryzoni

Wybieg dla gryzoni

Latem nie tylko ludzie mają ochotę spędzać czas na zewnątrz. Króliki*, świnki morskie i inne gryzonie również chętnie zaczerpną świeżego powietrza!
Organizując wybieg dla gryzoni należy pamiętać o następujących kwestiach.

Wybieg dla małych zwierząt – podstawowe zasady:

  • Na dworze na małe zwierzęta czyha wiele niebezpieczeństw. Solidny wybieg jest zatem obowiązkowy, aby uchronić naszego podopiecznego przed psami, kotami i innymi drapieżnikami.
  • W przypadku królików i innych gryzoni, które potrafią wysoko skakać, należy zwrócić uwagę również na odpowiednią wysokość kojca.
  • Oprócz skakania, ulubioną rozrywką niektórych zwierząt jest kopanie, więc może zdarzyć się, że wykopią sobie podziemny tunel, umożliwiający im wymknięcie się z wybiegu. Dlatego należy podjąć odpowiednie środki ostrożności – najlepszym rozwiązaniem będzie siatka druciana, którą wkopujemy na głębokość około 30 cm.
  • Wybieg powinien być wyposażony w odporną na warunki atmosferyczne i zacienioną wiatę, gdzie gryzoń będzie mógł się schronić przed nagłą ulewą czy palącym słońcem.
  • Na wybiegu musimy zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej wody w pojniku, który zabezpieczy wodę przed dostępem pyłków roślin czy innych zanieczyszczeń.
  • Aby uniknąć przykrych niespodzianek po pierwszych godzinach spędzonych na zewnątrz, naszego podopiecznego należy stopniowo przyzwyczajać do świeżego zielonego pokarmu. Już na wiosnę możemy od czasu do czasu podać mu nieco świeżej trawy i mniszka lekarskiego do klatki, aby podczas pierwszego wyjścia na zewnątrz potrafił poskromić swój apetyt.
Dwie świnki morskie na wybiegu dla gryzoni
klatki dla gryzoni
  • Zacznijmy od wypuszczenia naszego pupila na kilka minut i każdego dnia pozwalajmy mu na coraz dłuższe skubanie trawki.
  • Aby zapewnić mu nieco rozrywki i zapobiec nudzie, na wybiegu możemy umieścić różnego rodzaju akcesoria oraz zabawki, takie jak tunele, mostki, schodki albo inne wybrane przez nas przedmioty, tworząc dla niego miniaturowy plac zabaw.
  • W każdym przypadku należy zagwarantować zwierzętom miejsce odosobnienia (na przykład w postaci drewnianego domku).
Królik w drewnianym domku na wybiegu dla gryzoni
  • Nie zapominajmy również o profilaktyce zdrowotnej: Małe zwierzęta przebywające na zewnątrz powinny być regularnie odrobaczane – warto omówić tę kwestię z lekarzem weterynarii.

*Pamiętajmy, że króliki nie są zaliczane do gryzoni, ale warto o nich wspomnieć w tym kontekście, jako o popularnych zwierzętach domowych.

Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.