Adopcja królika miniaturowego

Królik miniaturowy

W wieku ośmiu do dziesięciu tygodni młody królik jest już gotowy, by opuścić matkę i rodzeństwo i zacząć odkrywać świat. Nierzadko w tym właśnie wieku te małe zwierzęta wprowadzają się do nowej rodziny. Ta, by królik mógł rozwijać się prawidłowo i żyć w zdrowiu, musi zapewnić mu optymalne warunki. Do uwzględnienia jest kilka kwestii.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Przed zakupem

Najpierw zastanów się, jaka rasa królika domowego najlepiej będzie się dla Ciebie nadawała. Czy będziesz trzymał zwierzątko przez cały rok na zewnątrz? Doinformuj się o potrzebach różnych ras, gdyż nie każdy królik nadaje się do trzymania w ogrodzie.

Przed zakupem zastanów się też, czy dysponujesz wystarczającą ilością czasu na pielęgnację zwierzęcia. Zajmowanie się królikiem – pielęgnacja, karmienie i zabawa, powinny zajmować w ciągu dnia około dwóch godzin.

Przy zakupie zwróć uwagę na to, w jakich warunkach przebywał królik, gdyż nieprawidłowe utrzymanie mogło wykształcić nawet u bardzo młodego królika problemy zdrowotne.

klatki dla gryzoni

Pierwsze chwile w nowym domu

Po przetransportowaniu królika do domu, włóż go do klatki  najlepiej z pudełkiem czy transporterem, w którym został przywieziony. Dasz mu w ten sposób swobodę, by mógł sam zdecydował się wyjść i zapoznać z nowym otoczeniem. W pierwszych dniach w nowym domu królik będzie niespokojny. Daj mu czas na zaklimatyzowanie się i nie przeszkadzaj mu nadmiernymi pieszczotami. Z czasem zacznij ośmielać go i przyzwyczajać do siebie, w tym celu podawaj mu na przykład smakołyki. W końcu na pewno się do Ciebie przekona, ale pamiętaj, by dać mu tyle czasu, ile będzie potrzebował!

Przypilnuj także dzieci, by nie od razu chciały zacząć zabawę z nowym pupilem. Aklimatyzacja królika wymaga dość długiego czasu. Jeśli nawet królik przyzwyczai się już do nowego domu i jego mieszkańców, zawsze należy być wobec niego spokojnym w obejściu, gdyż inaczej szybko się zestresuje.

Hodowanie królika miniaturowego

Podstawy w hodowli królika

  • Króliki dobrze czują się wyłącznie w stadzie, dlatego zadbaj o towarzystwo dla niego w podobnym wieku. Najlepiej zaadoptuj od razu dwa!
  • Spraw swojemu królikowi dużą klatkę dla królików, która oferuje co najmniej metr kwadratowy przestrzeni dla jednego zwierzęcia.
  • Wybieg dla królika jest koniecznością! Jeśli puszczasz królika po domu, zwracaj uwagę na trujące rośliny doniczkowe, leżące swobodnie przewody elektryczne i inne źródła niebezpieczeństwa. Zdecydowana większość królików ucieszy się z wybiegu na świeżym powietrzu, o ile tylko możesz mu taki zapewnić.
  • Nie zapominaj o kontrolach zdrowia i pielęgnacji. Regularnie sprawdzaj wagę swojego królika. Szybki, duży spadek wagi może wskazywać na chorobę pasożytniczą. Obserwuj także jego pazury i sierść. Jeśli pazury są za długie lub sierść zlepiona, najlepiej odwiedź ze swoim pupilem weterynarza.
  • Odżywiaj swojego królika w odpowiedni dla niego sposób. Głównym pożywieniem królika jest siano, może być ono uzupełnianie paszą zieloną.

W naszym sklepie dla małych zwierząt znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria oraz pokarm dla królika.

Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.