Świerzb uszny u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Roztocza uszne u kota

Typowe dla świerzbu usznego u kotów są ciemne, przypominające fusy z kawy naloty w małżowinach usznych.

Twój kot często drapie się po uszach i potrząsa głową? Przyczyną mogą być roztocza uszne. Ten szczególny rodzaj świerzbowca powoduje między innymi bardzo silny świąd. Wszystkiego, co należy wiedzieć o świerzbie usznym u kota dowiesz się w poniższym artykule.

Czy świerzb uszny jest niebezpieczny dla kota?

Świerzb uszny z reguły nie stanowi zagrożenia dla życia kota. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach stan zapalny może rozprzestrzenić się z ucha zewnętrznego do ucha środkowego lub wewnętrznego.

Niemniej, świerzbowce uszne powodują niemal nieznośny świąd, dlatego szybkie i skuteczne leczenie jest niezbędne.

Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Świerzbowiec uszny u kotów odpowiedzialny jest za zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa parasitaria) i w zależności od nasilenia inwazji może wywoływać następujące objawy:

  • świąd (wzmożone drapanie i potrząsanie głową)
  • ciemny, przypominający fusy od kawy nalot w uszach (składający się z krwi, wydzieliny usznej, wydzieliny komórkowej i odchodów świerzbowca)
  • łupież
  • zaczerwienie skóry, wypadanie sierści, wykwity
  • strupy
  • wtórne infekcje bakteryjne w uszach
  • w rzadkich przypadkach: zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego (otitis media/interna), a nawet zapalenie mózgu (encephalitis)

Jednak nie każdy kot przejawia wszystkie wspomniane objawy. W niektórych przypadkach typowy nalot na uszach jest jedynym objawem dolegliwości.

Diagnoza: Jak wykrywamy świerzbowca usznego u kotów?

Ponieważ pajęczaki te trudno zauważyć gołym okiem, diagnozę musi potwierdzić lekarz weterynarii, który podczas wywiadu z opiekunem i badania ogólnego kota będzie chciał uzyskać wszystkie, niezbędne na tym etapie, informacje.

Następnie przeprowadzi on bardziej szczegółowe badanie za pomocą otoskopu. Jest to podstawowe urządzenie medyczne wykorzystywane w laryngologii. Ma kształt lejka i dzięki wbudowanej lampce i szkłu powiększającemu umożliwia dokładnie zbadanie wnętrza ucha.

Świerzbowce będzie można zauważyć jako małe, poruszające się punkciki. Jeśli w przewodzie słuchowym znajduje się ciemna, woskowa wydzielina, lekarz weterynarii pobierze wymaz, a następnie obejrzy go pod mikroskopem. Roztocza będą wówczas bardzo dobrze widoczne.

Pielęgnacja uszu kota © DoraZett / stock.adobe.com
W zwalczaniu świerzbu usznego, w zależności od metody leczenia, konieczne jest delikatne czyszczenie uszu kota.

Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?

Leczenie świerzbu usznego u kotów obejmuje środki farmakologiczne i wspomagające. Aby pozbyć się roztoczy w każdym stadium, leczenie powinno trwać co najmniej trzy tygodnie. Ponadto, wszystkie pozostałe koty w gospodarstwie domowym, nawet jeśli nie mają żadnych objawów, również należy leczyć, aby zwierzęta nie zarażały się nawzajem.

Leczenie farmakologiczne

W zależności od nasilenia inwazji, lekarz weterynarii przepisze kotu różne leki lub ich kombinacje, takie jak:

  • preparaty przeciwpasożytnicze
  • maści przeciwzapalne
  • krople do uszu z antybiotykiem w przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych

Aby leki mogły jak najlepiej zadziałać, przed ich zastosowaniem zaleca się delikatne wyczyszczenie małżowiny usznej wilgotnym ręcznikiem papierowym lub jej przepłukanie w celu usunięcia strupów.

Środki wspomagające

W powrocie do zdrowia kota znaczenie mają również środki higieniczne, za których wdrożenie odpowiedzialny jest jego opiekun. Należy więc dokładnie czyścić i dezynfekować zanieczyszczone powierzchnie, koce i przedmioty (np. szczotki).

Dodatkowo, w trakcie leczenia trzeba regularnie czyścić i pielęgnować uszy kota z częstotliwością i z użyciem środków ustalonych z lekarzem weterynarii.

W przypadku niektórych metod leczenia, ważne jest, aby uszy nie były czyszczone w przerwach między terapiami.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia świerzbu usznego u kota?

W większości przypadków inwazję roztoczy usznych można wyleczyć bez większych komplikacji, pod warunkiem, że terapia będzie trwała nieprzerwanie przez co najmniej trzy tygodnie. Tylko w ten sposób zyskamy względną pewność, że pasożyty nie wrócą. Świąd natomiast znika z reguły już po kilku dniach.

Przyczyny: Co powoduje świerzb uszny u kotów?

Za dolegliwość odpowiedzialny jest świerzbowiec uszny (otodectes cynotis). Jest to pajęczak z grupy roztoczy o wielkości około pół milimetra, który przywiera do skóry w przewodzie słuchowym kota za pomocą długich odnóży. Żywi się komórkami skóry i wydzielinami komórkowymi.

Samice składają niewielkie jaja na powierzchni skóry przewodu słuchowego, z których po kilku dniach wylęgają się larwy. Do postaci dorosłej prowadzą następnie dwa stadia larwalne (protonimfa i trytonimfa).

Profilatyka: Jak zapobiegać świerzbowi usznemu u kotów?

Ponieważ świerzbowiec przenosi się głównie poprzez bliski kontakt z zainfekowanymi kotami, najskuteczniejsza profilaktyka to ta z zastosowaniem obroży lub preparatów typu spot-on. Poza tym, niezbędne jest regularne czyszczenie produktów do pielęgnacji i legowisk.

Ponadto, ciężarne kotki powinny być badane pod kątem obecności tych pasożytów. Ze względu na bliski kontakt z kociętami, maluchy szybko mogą się nimi zarazić. Dlatego świerzb uszny jest tak powszechny właśnie u młodych kotów.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?