Olej kokosowy dla kotów

Kot jedzący olej kokosowy

Działanie oleju kokosowego nie zostało jeszcze w pełni udowodnione.

Jako naturalna ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami, olej kokosowy jest bardzo popularny wśród opiekunów kotów. Ponadto, produkt ten ma liczne właściwości pielęgnacyjne. Poniżej dowiesz się, kiedy olej kokosowy dla kotów może być rozsądną alternatywą dla konwencjonalnych środków.

Olej kokosowy – popularny składnik

Olej kokosowy sprzedawany jest również pod nazwą „tłuszcz kokosowy”. Pochodzi z kopry, czyli „miąższu” orzecha kokosowego. Od dziesięcioleci tłuszcz kokosowy cieszy się popularnością w kuchni – zwłaszcza jako tłuszcz do pieczenia lub składnik wyrobów cukierniczych, np. lodów.

Białawy, delikatnie pachnący i czysto roślinny olej jest często stosowany jako alternatywa dla masła. Jest również popularny jako produkt pielęgnacyjny.

Jeśli chodzi o ludzi, wiele rzekomych efektów działania oleju kokosowego nie może być naukowo udowodnionych. Wysoki udział nasyconych kwasów tłuszczowych jest również obiektem krytyki, zwłaszcza przy częstym spożywaniu. A jakie działanie wykazuje olej kokosowy w przypadku kotów?

W jakim celu jest stosowany?

Jeśli poszukasz możliwych zastosowań oleju kokosowego w kontekście kotów, szybko zdasz sobie sprawę, że olej kokosowy ma naprawdę wiele możliwości zastosowania.

W zależności od pożądanego efektu, nakłada się go na sierść lub miesza z karmą. Ma przyjemny zapach i jest produktem w pełni naturalnym, który stosowany zewnętrznie nie niesie ze sobą prawie żadnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Niektórzy miłośnicy oleju kokosowego wśród opiekunów kotów łączą zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Olej kokosowy dla kotów stosuje się w następujących obszarach:

1. Olej kokosowy przeciw kleszczom, pchłom i roztoczom

Zawarty w oleju kokosowym kwas laurynowy ewidentnie nie smakuje pasożytom – kleszcze, pchły i roztocza uciekają, gdy zbliża się do nich gospodarz o zapachu oleju kokosowego – a przynajmniej tak twierdzą opiekunowie nie tylko kotów, ale również psów.

Nie uniknie się jednak przy tym nacierania zwierzęcia, co w przypadku kotów, może być wyzwaniem. Jeśli w sierści są już pasożyty, olej kokosowy zwykle nie wystarcza, aby się ich pozbyć.

Kleszcz na głowie kota © Lucy_Kozyra / stock.adobe.com
Olej kokosowy nie zawsze jest skuteczny w walce z pasożytami.

2. Olej kokosowy przeciwko robakom

Mówi się, że olej kokosowy ma działanie profilaktyczne przeciwko pasożytom jelitowym, co wymaga podania doustnego, wraz z karmą.

W przypadku podejrzenia obecności robaków należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. który zbada kał zwierzęcia pod kątem nieproszonych gości i przepisze odpowiednie leki odrobaczające.

3. Olej kokosowy do pielęgnacji sierści

Olej kokosowy zawiera dużo kwasu laurynowego, który z kolei ma działanie bakteriobójcze. Dlatego może pomóc kotom z problemami z sierścią, takimi jak łupież, świąd czy egzema. Może również dodać blasku matowej sierści.

Ponadto, jeśli zauważysz rzucającą się w oczy plamę na skórze, najlepiej zabrać kota do lekarza weterynarii. Może to bowiem oznaczać poważne schorzenia, takie jak grzybica skóry, które są zaraźliwe również dla ludzi i wymagają specjalistycznego leczenia.

Matowa sierść jako objaw choroby

Przyczyną matowej sierści mogą być zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, czy nieprawidłowa praca nerek.

Nakładanie oleju na duże obszaru w celach czysto pielęgnacyjnych może szybko doprowadzić do przetłuszczenia sierści lub biegunki spowodowanej wylizywaniem.

4. Olej kokosowy dla kocich łapek

Niskie temperatury i sól używana do posypywania chodników w zimie mogą działać drażniąco na łapy kota. Wielu opiekunów kotów stawia na olej kokosowy w prewencji bolesnych pęknięć opuszków łap na lodzie i śniegu. Ale uwaga: Koty często natychmiast zlizują olej kokosowy. Jeśli są przy tym wyjątkowo dokładne, w efekcie pozbawiają się ochrony.

5. Olej kokosowy jako dodatek do karmy

Olej kokosowy może poprawić wchłanianie różnych minerałów, takich jak magnez, wapń i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. U niektórych kotów wspiera również procesy trawienne.

Olej kokosowy dla kotów – na co zwrócić uwagę?

Olej kokosowy może być wykorzystywany na wiele sposobów, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku kwestiach:

Aplikacja zewnętrzna może być trudna

Miejscowe stosowanie oleju kokosowego nie jest odpowiednie dla każdego kota. Wiele z nich natychmiast po zastosowaniu zaczyna zlizywać olej kokosowy z łapek lub innych części ciała, na skutek czego nie tylko efekt znika, ale istnieje również ryzyko wystąpienia biegunki.

Alternatywnie, można stosować olej kokosowy tylko na głowę i szyję kota w celu ochrony przed kleszczami, aczkolwiek niektórym kotom ewidentnie to przeszkadza, ponieważ zapach oleju kokosowego je drażni.

Nie należy przeceniać wpływu na pasożyty

Niektórzy opiekunowie kotów sięgają po olej kokosowy, gdy już zauważą pchły lub kleszcze na swoim zwierzaku. Jednak olej kokosowy ma tylko działanie zapobiegawcze, które nie jest niezawodne w przypadku każdego kota.

Dlatego też dawkowanie może się różnić w zależności od zwierzęcia. Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą, odwiedź swojego lekarza weterynarii.

Kot pielęgnujący sierść © kozorog / stock.adobe.com
Większość kotów pozbywa się oleju kokosowego z sierści wkrótce po jego nałożeniu.

Nie każde działanie zostało udowodnione

Wieloaspektowe właściwości oleju kokosowego kuszą niektórych opiekunów zwierząt domowych do wypróbowania oleju kokosowego jako remedium na różne dolegliwości – od nieświeżego oddechu po rany na ciele.

Ale uwaga: Olej kokosowy nie jest cudownym lekiem na wszystko – jego niewłaściwe podawanie może wręcz pogorszyć objawy choroby.

Naukowcom do dziś nie udało się udowodnić, czy regularne podawanie oleju kokosowego zwierzętom rzeczywiście wzmacnia ich układ odpornościowy.

Odpowiednie dawkowanie: Ile oleju kokosowego może zawierać karma dla kotów?

Zdrowym kotom o normalnej wadze należy podawać w zwykłej karmie od jednej czwartej do maksymalnie pół łyżeczki oleju kokosowego dziennie. Jeśli Twój kot zareaguje biegunką, należy natychmiast go odstawić.

Jeśli z kolei toleruje ten środek, może on korzystać z jego pozytywnych właściwości, pod warunkiem, że będzie mu podawany regularnie.

Jeśli kot ma nadwagę, lepiej nie dodawać mu oleju kokosowego do karmy – nie tylko z powodu dodatkowych kalorii, ale także dlatego, że mniej tłuszczu u kotów z nadwagą jest zdrowsze dla trzustki.

W przypadku przewlekle chorych kotów, przed regularnym dodawaniem oleju kokosowego do karmy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kot jedzący karmę z dodatkiem oleju kokosowego © Astrid Gast / stock.adobe.com
Zdrowym kotom można podawać oleje wraz z karmą.

Na co zwrócić uwagę, kupując olej kokosowy dla kotów?

Olej olejowi nie równy. Wybierając olej kokosowy należy upewnić się, że jest tłoczony na zimno – zawiera on bowiem więcej cennych składników. Godny polecenia jest olej kokosowy z ekologicznej produkcji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju

Aby olej zachował swoje cenne właściwości, należy chronić go przed działaniem promieni słonecznych, trzymając go w ciemnym miejscu. W temperaturze powyżej 20 stopni olej kokosowy upłynnia się

Podsumowanie: Olej kokosowy dla kotów

Każdy, kto jest ciekawy pozytywnego wpływu oleju kokosowego na koty, może go wypróbować bez wahania. Nie należy jednak mieć zbyt wysokich oczekiwań – jego działanie zależy od wielu czynników.

U jednych kotów zadziała, a u innych kleszcze będą w najlepsze siedziały w ich sierści.

Jeśli pomimo jego stosowania okaże się, że nie udało się pozbyć pasożytów, a co za tym idzie zwierzak nie jest chroniony przed chorobami zakaźnymi, w każdej chwili możesz zapytać lekarza weterynarii o polecenie chemicznych środków przeciwpasożytniczych.

Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?