Olej kokosowy dla kotów

olej kokosowy dla kotów

Jako naturalna ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami, olej kokosowy jest bardzo popularny dla kotów. Ponadto, produkt ten ma liczne właściwości pielęgnacyjne. Dajemy wskazówki i informujemy, kiedy olej kokosowy dla kotów może być rozsądną alternatywą dla konwencjonalnych środków.

Co to jest olej kokosowy?

Olej kokosowy sprzedawany jest również pod nazwą „tłuszcz kokosowy”. Pochodzi z kopry, czyli „miąższu” orzecha kokosowego. Od dziesięcioleci tłuszcz kokosowy cieszy się popularnością w kuchni – zwłaszcza jako tłuszcz do pieczenia lub składnik wyrobów cukierniczych, np. lodów. Obecnie białawy, delikatnie pachnący i czysto roślinny olej jest często stosowany jako alternatywa dla masła. Olej kokosowy jest również popularny jako produkt pielęgnacyjny. Jeśli chodzi o ludzi, wiele rzekomych efektów działania oleju kokosowego nie może być naukowo udowodnionych. Wysoki udział nasyconych kwasów tłuszczowych jest również obiektem krytyki, zwłaszcza przy częstym spożywaniu. Ale jak jest stosowany u kotów?

Olej kokosowy – oto jak może pomóc Twojemu kotu

Jeśli poszukasz możliwych zastosowań oleju kokosowego w kontekście kotów, szybko zdasz sobie sprawę, że olej kokosowy ma naprawdę wiele możliwości zastosowania. W zależności od pożądanego efektu, nakłada się go na sierść lub miesza z karmą. Ma przyjemny zapach i jest produktem czysto naturalnym, który stosowany zewnętrznie nie niesie ze sobą prawie żadnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Niektórzy miłośnicy oleju kokosowego wśród opiekunów kotów łączą zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Olej kokosowy dla kotów stosuje się w następujących obszarach:

Olej kokosowy przeciw kleszczom, pchłom i roztoczom

Zawarty w oleju kokosowym kwas laurynowy ewidentnie nie smakuje pasożytom: kleszcze, pchły i roztocza uciekają, gdy zbliża się do nich gospodarz o zapachu oleju kokosowego. Dzięki regularnemu stosowaniu oleju kokosowego na sierść Twoje zwierzęta pozostaną wolne od pasożytów. Nie uniknie się jednak przy tym nacierania zwierzęcia, co w przypadku kotów, może być wyzwaniem. Jeśli w sierści są już pasożyty, olej kokosowy zwykle nie wystarcza, aby się ich pozbyć.

Olej kokosowy przeciwko robakom

Mówi się, że olej kokosowy ma działanie profilaktyczne przeciwko pasożytom jelitowym. Wymaga to przyjmowania doustnego: Olej musi trafić do karmy. Jeśli kot ma już robaki, olej kokosowy nie wystarczy. W przypadku podejrzenia robaków lub giardii należy skontaktować się z weterynarzem, który po postawieniu diagnozy przepisze odpowiednie leki odrobaczające.

Olej kokosowy do pielęgnacji

Olej kokosowy naturalnie zawiera dużo kwasu laurynowego, który z kolei ma działanie bakteriobójcze. Dlatego olej kokosowy może pomóc kotom z problemami z sierścią, takimi jak łupież, swędzenie i egzema. Tym niemniej: Jeśli zauważysz rzucającą się w oczy plamę na skórze, najlepiej zabrać kota do weterynarza. Może za tym kryć się np. grzybica skóry. Koniecznie należy leczyć grzybicze infekcje skóry zaraźliwe dla ludzi dokładnie tak, jak zalecił weterynarz. Olej kokosowy może dodać blasku matowym włosom u kotów. Jednak i w tym przypadku należy najpierw zabrać zwierzaka do weterynarza. Przyczyną matowej sierści może być poważna choroba, taka jak cukrzyca lub osłabienie nerek. Nakładanie oleju na dużą skalę w celach czysto pielęgnacyjnych może szybko doprowadzić do przetłuszczenia sierści lub biegunki spowodowanej wylizywaniem.

Olej kokosowy dla kocich łapek

W zimie olej kokosowy może chronić przed zapaleniem łap. Skuteczna pielęgnacja łap zapobiega bolesnym pęknięciom opuszków łap na lodzie i śniegu. Mogą się one pojawić, jeśli Twój kot często chodzi po drogach i chodnikach, które zostały posypane solą. Ale uwaga: Wiele kotów natychmiast zlizuje olej kokosowy. Jeśli są przy tym wyjątkowo dokładne, w efekcie nic ich już nie chroni.

Olej kokosowy dla kotów – na co zwrócić uwagę?

Jedno jest oczywiste: Olej kokosowy może być wykorzystywany na wiele sposobów u naszych sierściuszków. Jednak należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Aplikacja zewnętrzna może być trudna

Miejscowe stosowanie oleju kokosowego nie jest odpowiednie dla każdego kota. Wiele kotów natychmiast po zastosowaniu zaczyna zlizywać olej kokosowy z łapek lub dostępnych części ciała. Wtedy nie tylko efekt znika, ale istnieje również ryzyko wystąpienia biegunki. Alternatywnie opiekunowie kotów mogą stosować olej kokosowy tylko na głowę i szyję kota w celu ochrony przed kleszczami. Niektórym kotom ewidentnie to przeszkadza, ponieważ zapach oleju kokosowego je drażni.

Nie należy przeceniać wpływu na pasożyty

Niektórzy opiekunowie kotów sięgają po olej kokosowy, gdy już zauważą pchły lub kleszcze na swoim zwierzaku. Jednak olej kokosowy ma tylko działanie zapobiegawcze. Jeśli kot ma pasożyty, należy udać się do lekarza weterynarii w celu stwierdzenia obecności pcheł i roztoczy. Efekt ochronny nie działa na wszystkie koty. Dlatego też dawkowanie nie może być uogólnione. Na przykład, niektórzy opiekunowie kotów donoszą, że po zastosowaniu oleju kokosowego znajdują na nich znacznie mniej kleszczy. Koty są wprawdzie mniej podatne na choroby odkleszczowe niż psy czy ludzie. Niemniej, wielu opiekunów kotów chce zapewnić pupilowi absolutnie niezawodną ochronę przed kleszczami.

Nie wszystkie sposoby działania zostały udowodnione

Wieloaspektowe właściwości oleju kokosowego kuszą niektórych opiekunów zwierząt domowych do wypróbowania oleju kokosowego jako remedium na różne dolegliwości – od nieświeżego oddechu po rany na ciele. Olej kokosowy nie jest „lekarstwem na wszystko”. Na przykład nie jest jasne, czy olej kokosowy wzmacnia układ odpornościowy zwierząt, które są nim regularnie karmione. Mówi się, że olej kokosowy jest pomocny w chorobach, takich jak grzybica skóry, ale warto w takich sytuacjach umówić się na wizytę u weterynarza. Może on postawić dokładną diagnozę i odpowiednio dostosować terapię.

Ile oleju kokosowego może zawierać karma dla kotów?

Nie każdy kot toleruje olej kokosowy w swoim jedzeniu. Zdrowym kotom o normalnej wadze należy podawać w zwykłej karmie od jednej czwartej do maksymalnie pół łyżeczki oleju kokosowego dziennie. Jeśli Twój kot zareaguje biegunką, przestań używać oleju kokosowego najpóźniej po trzech dniach. Jeśli z kolei toleruje ten środek, może on korzystać z jego pozytywnych właściwości, jeśli będzie mu podawany regularnie: Na przykład, olej kokosowy może poprawić wchłanianie różnych minerałów, takich jak magnez, wapń i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Niektóre koty zyskują lepiej uregulowane trawienie dzięki olejowi kokosowemu. Jeśli kot ma nadwagę, lepiej nie dodawać mu oleju kokosowego do karmy – nie tylko z powodu dodatkowych kalorii, ale także dlatego, że mniej tłuszczu u kotów z nadwagą jest zdrowsze dla trzustki. W przypadku przewlekle chorych kotów, przed regularnym dodawaniem oleju kokosowego do karmy należy skonsultować się z weterynarzem.

Na co zwrócić uwagę, kupując i przechowując olej kokosowy dla kotów?

  • Olej tłoczony na zimno zawiera więcej cennych składników
  • Godny polecenia jest olej kokosowy z ekologicznej produkcji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju
  • W temperaturze powyżej 20 stopni olej kokosowy upłynnia się
  • Chroń olej przed działaniem promieni słonecznych

Olej kokosowy dla kotów – czas na własne doświadczenia

Każdy, kto jest ciekawy pozytywnego wpływu oleju kokosowego na koty, może go wypróbować bez wahania. Nie należy jednak mieć zbyt wysokich oczekiwań wobec tego produktu naturalnego. Ochrona przed pchłami i kleszczami zależy od indywidualnych warunków i liczby pasożytów w środowisku danego kota. W praktyce obowiązuje następująca zasada: U jednych kotów to działa, a u innych kleszcze dalej siedzą w ich sierści. Tutaj każdy opiekun kota może sam zdecydować, czy woli wybrać „twardszy” środek, czy pójść na kompromis i zdecydować się na łagodną ochronę. W trakcie testów uznasz, że olej kokosowy nie jest odpowiedni dla Twojego kotka? Żaden problem! Bez problemu można ten olej stosować nadal – w kuchni lub jako produkt do pielęgnacji.

Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?