Łupież u kota: Przyczyny i leczenie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Czarny kot z widocznym łupieżem

Na czarnej sierści łupież łatwiej zauważyć niż na białej.

Lśniąca sierść jest symbolem zdrowia. A o czym świadczy pozbawiona blasku sierść pokryta małymi, białymi plamkami? To może być łupież. W poniższym artykule dowiesz się co wywołuje łupież u kota i dlaczego nie należy go lekceważyć.

Objawy: Jak objawia się łupież?

Łupież rzadko występuje jako samodzielna dolegliwość – małe, białe kawałki naskórka są oznaką tego, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nie tylko u kotów, ale również u innych zwierząt domowych jest objawem innych schorzeń.

W zależności od przyczyny, która go wywołała, mogą mu towarzyszyć następujące objawy:

  • Silny świąd (pruritus)
  • Zaczerwienione i łuszczące się plamy na skórze
  • Krucha i matowa sierść
  • Wypadanie sierści (alopazja), miejscowe przerzedzenie lub brak sierści
  • Przebarwienia skóry
  • Zmęczenie
  • Tworzące się strupy
  • Zgrubienia naskórka

Należy również rozróżnić łupież uogólniony od łupieżu miejscowego, który występuje w typowych miejscach takich jak nasada ogona. Jeżeli białe plamki występują głównie w okolicach uszu i głowy, można przypuszczać, że winowajcami są roztocza.

Diagnoza: Jak rozpoznać łupież u kota?

Większość opiekunów kotów szybko zauważa łupież u swoich podopiecznych, zwłaszcza tych o ciemnej sierści. Kiedy nasz kot drapie uszy jak szalony lub wypadają mu kępki włosów, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza.

W gabinecie weterynaryjnym, weterynarz będzie postępował według określonego schematu. W pierwszej kolejności sprawdzi ogólny stan zdrowia kota – będzie chciał dowiedzieć się od nas czy łupieżowi towarzyszą inne objawy i jakie środki przeciwpasożytnicze stosujemy.

W ramach dalszej diagnostyki, weterynarz pobierze próbkę skóry za pomocą skalpela w celu zbadania jej pod mikroskopem, zdrapując ją tak, by do próbki trafiły wszystkie jej warstwy.

Ponadto, może użyć taśmy samoprzylepnej, którą kilkukrotnie przyciska się do skóry w miejscu występowania objawów, a następnie przykleja do szkiełka podstawowego i bada pod mikroskopem.

Może również zaproponować wykonanie badania krwi, które dostarczy informacji na temat ewentualnych alergii lub innych schorzeń leżących u podstawy łupieżu.

Łupież u kota o ciemnej sierści
Mały, biały i wszechobecny: Łupież jest częstą przypadłością kotów.

Leczenie: Jak leczyć łupież u kota?

Aby pozbyć się łupieżu na dobre, należy znaleźć jego przyczynę. W zależności od diagnozy postawionej przez weterynarza, w grę wchodzą różne metody leczenia.

W przypadku inwazji pasożytów skórnych, weterynarz zaleci stosowanie specjalnych środków przeciwpasożytniczych (np. moksydektyny).

Należy pamiętać, że jeżeli w naszym gospodarstwie domowym mamy więcej kotów, każdy z nich powinien przejść taką samą kurację, a po zakończonym leczeniu warto powtórzyć badanie na obecność pasożytów, aby upewnić się, że przyniosło oczekiwanie efekty.

Można także wdrożyć leczenie objawowe, które uśmierzy dokuczliwe objawy i pozwoli pozbyć się łupieżu – na przykład kąpiele z użyciem szamponu nawilżającego.

Przyczyny: Jakie są przyczyny łupieżu u kotów?

Łupież często towarzyszy suchej skórze, zwłaszcza w okresie zimowym. Również podczas zmiany sierści może zdarzyć się, że wraz z sierścią, kot pozbywa się łupieżu.

Jednak nie zawsze jego przyczyna jest tak błaha – łuszczący się naskórek może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Oprócz idiopatycznych (nieznanych) przyczyn, istnieje niezliczona ilość powodów, które mogą prowadzić do powstawania łupieżu u kotów:

Wady wrodzone

Przyczyną łupieżu u kotów mogą być rzadkie zaburzenia procesu keratynizacji, które jako wady genetyczne są niestety nieuleczalne.

Inwazja pasożytów

Pasożyty bytujące na skórze nazywane są przez parazytologów ektopasożytami (pasożytami skórnymi). U kotów występują następujące pasożyty:

  • Roztocza zasiedlające okolice mieszków włosowych (Demodex cati)
  • Drapieżne roztocza (Cheyletiella blakei, Cheyletiella yasguri)
  • Świerzbowce drążące (Notoedres cati)

Atopowe zapalenie skóry

Zapalenie skóry u kota może rozwinąć się w wyniku alergii, na przykład na czynniki środowiskowe takie jak roztocza kurzu domowego lub pyłki.

Grzybica

Grzyby mogą również wywoływać łupież u kotów. Takie dermatofitozy lub dermatomykozy pojawiają się u kotów często w postaci infekcji drożdżakami (Malassezia) lub dermatofitami Microsporum.

Choroby ogólnoustrojowe

Skóra jest połączona z wieloma innymi organami i pozostaje z nimi w bezpośrednimi związku, dlatego na przykład nadczynność tarczycy lub niewydolność nerek mogą się odbijać na jej wyglądzie.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

W większości przypadków pojawienie się łupieżu u kota nie jest niczym poważnym, ale mimo wszystko nie powinnyśmy go lekceważyć. Czynniki wywołujące to schorzenie skóry, takie jak choroby podstawowe czy błędy w utrzymaniu kota mogą go dodatkowo nasilić.

Poza tym należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre przyczyny łupieżu (np. pasożyty) mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny.

Zapobieganie: Jak zapobiegać łupieżowi u kota?

Na stan skóry kota mogą mieć wpływ rożne czynniki.

Jeśli jego pogorszenie spowodowane jest przez pchły lub inne pasożyty, możemy kota przed nimi uchronić stosując odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze (np. krople).

Jeżeli łuszczenie się skóry jest wynikiem niewłaściwej diety, ubogiej w składniki odżywcze, należy rozważyć jej zmianę, pamiętając o tym, aby kotu podawać wyłącznie karmę wysokiej jakości.

Nie zapominajmy także o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza – pozwolą one na wczesne wykrycie ewentualnych dolegliwości, a co za tym idzie szybsze wdrożenie leczenia.

Jeśli Twój podopieczny nie jest w stanie zapewnić sobie odpowiedniej pielęgnacji sierści, możesz go wesprzeć poprzez szczotkowanie.
Warto też zainwestować w nawilżacz powietrza, aby podnieść wilgotność w naszym mieszkaniu.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?