Kot drapie meble. Co robić?

co robić, kiedy kot drapie meble

Istnieje wiele powodów, dla których kot drapie meble.

Czasami opiekunom kotów po prostu opadają już ręce: Kot drapie meble i w pewnym momencie są one tak zniszczone, że nadają się tylko do wyrzucenia na śmietnik. Drapanie jest jednak częścią naturalnego zachowania każdego kota. Dzięki odpowiedniemu drapakowi i kilku sztuczkom możesz uchronić swoje domowe meble przed ostrymi pazurami pupila.

Kot drapie meble: Jakie są przyczyny?

Podrapany fotel, ślady zadrapań na kanapie czy podarta tapeta czasami zdradzają, że w danym domu mieszka kot. Dlaczego jednak tak wiele kotów znęca się za sprawą pazurów nad meblami swoich opiekunów?

Pielęgnacja pazurów

Jednym z powodów, dla których koty drapią meble, jest chęć zadbania o swoje pazurki. Aby główna broń tych małych drapieżników pozostała ostra, zużyte zewnętrzne warstwy pazurów muszą być regularnie złuszczane. Poprzez drapanie pazury kota zostają doprowadzone do odpowiedniej długości, zaostrzone jak sztylety i uwolnione od brudu.

Na zewnątrz koty ostrzą pazury na pniach drzew. Chętnie korzystają z drzew pochyłych lub wyprostowanych, gdzie mogą się wygodnie rozprostować. Również leżące pnie drzew są przez koty chętnie używane do ostrzenia pazurów. W popularnych miejscach drapania można czasem znaleźć odłupane resztki pazurów, czasem nawet tkwią one nawet w drewnie.

Koty niewychodzące nie mają do dyspozycji drzew i muszą siłą rzeczy uciekać się do alternatywnych rozwiązań. Do kociego manicure‘u szczególnie nadają się meble tapicerowane, dywany, meble drewniane i tapety.

Jeśli kot drapie kanapę lub tapetę, nie robi tego po to, aby Cię zdenerwować. Dla Twojego kotka jest to po prostu najlepsza alternatywa dla pnia drzewa.

kot ostrzy pazury na pniu
Na zewnątrz koty ostrzą pazury na pniach drzew.

Ślady pazurków jako wiadomości

Kot drapie także po to, by zostawić wiadomość dla innych kotów. Takie „kocie graffiti” jest często sposobem kota, by dać innym jasno do zrozumienia: „To jest moje terytorium”.

Te wizualnie widoczne ślady zadrapań są uzupełnione o komunikaty zapachowe. Zapachy wydzielane są przez gruczoły potowe opuszek łap kota.

Ponieważ drapanie jest właśnie tak ważnym dla kota środkiem komunikacji, często pozostawia ślady zadrapań również w mieszkaniu, nawet jeśli ma do dyspozycji najpiękniejszy drapak dla kota.

Ostrzenie pazurów w celu zmniejszenia stresu

Niektóre koty atakują meble swoimi pazurami, ponieważ są znudzone lub chcą rozładować stres. Nuda i stres mogą być często łagodzone przez intensywną zabawę, na przykład w formie agility dla kota.

Ciekawostka: Koty szczególnie lubią ostrzyć swoje pazury, kiedy inny kot patrzy. Jest to rodzaj gestu dominacji, którym chcą wyrazić: „Patrz tutaj! Jestem najwspanialszy.”

Kot drapie meble – co pomaga?

Ważne: Pod żadnym pozorem nie karć swojego kota, nawet jeśli właśnie rozdrapał designerską sofę. Stosując kilka sztuczek w zakresie szkolenia kotów, możesz delikatnie odzwyczaić swojego pupila od drapania:

  • Zapewnij wiele alternatyw w postaci słupków do drapania i innych mebli do drapania.
  • Utrudnij kotu dostęp do ulubionych przez kota niedozwolonych miejsc do drapania, na przykład przesuwając ciężką półkę lub doniczkę przed tapetę.
  • Powieś matę do drapania przed ulubionym miejscem kota do drapania.
  • Taśma dwustronna jest bardzo niewygodna dla kocich łapek – przyklej ją do miejsc drapania na meblach tapicerowanych.
  • Jeśli przyczyną wielu zadrapań są spory terytorialne w domu zamieszkiwanym przez wiele kotów, pomocny może okazać się koci psycholog.

Drapak: Żeby kot mógł porządnie wyostrzyć pazury

Aby Twój kotek mógł realizować swoje naturalne zachowania związane z drapaniem, potrzebuje drapaka. Szczególnie dla kotów mieszkających w mieszkaniu, ten mebel dla kota jest absolutnie obowiązkowy.

Drapak dla kota – zwany również kocim drzewkiem lub słupkiem do drapania – składa się najczęściej z pnia, który owinięty jest sizalem. Do niego przymocowana jest jedna lub więcej platform do wspinaczki. Oprócz modeli wolnostojących istnieją również tzw. drapaki sufitowe. Są one szczególnie wysokie i mogą być przymocowane do sufitu. Duże drapaki mają kilka pni, platform do siedzenia i jaskiń.

Najlepiej jest umieścić drapak dla kota w miejscu, w którym rodzina zazwyczaj spędza czas, na przykład w salonie. Idealne jest miejsce z widokiem przez okno. Koty uwielbiają obserwować akcję z dużej wysokości – o ile akurat nie drzemią.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie drapaka?

Kupując drzewko dla kota, upewnij się, że jest ono dobrej jakości: Powinno być stabilne i nie przewracać się, gdy kot po nim biega. Tanie produkty czasami mają materiałowe obicie platform i jaskiń przymocowane za pomocą zszywek, co może zranić kota.

Pluszowe piłki i inne zabawki dla kotów przyczepione do sznurków lepiej odciąć nożyczkami. W przeciwnym razie Twój kot może zaplątać się w sznurek podczas zabawy, zsunąć się z platformy i poważnie się zranić.

Ponadto, przynajmniej jedna część słupka powinna być na tyle wysoka, aby kot mógł się w pełni wyprostować podczas ostrzenia pazurów.

Na koniec należy dać kotu trochę czasu, aby przyzwyczaił się do swojego nowego drapaka. Na początku może ignorować nowy mebel. Jednak wkrótce z pewnością zacznie go chętnie używać do ostrzenia pazurów, skakania po nim i drzemania.

Najczęściej polecane