Agresywne zachowanie kota po kastracji

kot po kastracji

Wykastrowane kotki i kocury uchodzą za bardziej ufne i mniej agresywne. Jednak, co wtedy, kiedy kot po kastracji zachowuje się zupełnie inaczej niż w teorii powinien? Co, jeśli zrobił się nagle agresywny wobec swojego człowieka? W tym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny i, jak pomóc kotu w takiej sytuacji.

O zaletach kastracji

Kastracja kotek i kocurów jest dziś praktyką bardzo spopularyzowaną i należy do codzienności weterynarzy – jest zabiegiem rutynowym. Kastracja bowiem przynosi wiele korzyści: Nie musisz obawiać się niechcianego potomstwa (pamiętajmy, że populacja kotów powiększa się w zastraszającym tempie), ryzyko wypadków w przypadku wychodzących kotów maleje, rzadziej dochodzi też między kocurami do walk terytorialnych i znika stres przy kociej rui. Znikają też potencjalne problemy, które powstawać mogłyby poprzez nietypowe zachowania płciowe. Zachowania, takie jak znakowanie terenu moczem, nieustanne miauczenie związane z popędem seksualnym czy dominujące i agresywne zachowanie wobec innych kotów po przeprowadzeniu zabiegu kastracji najczęściej znikają. Najczęściej również koty po kastracji stają się dużo bardziej towarzyskie i milusińskie.

legowiska dla kotów

Czy zachowanie kota po kastracji może ulec zmianie na gorsze?

Co zrobić, kiedy zachowanie kota po kastracji zmienia się… na gorsze? Ryzyko, że zachowanie kota po kastracji stanie się bardziej agresywne jest niskie, ale jednak istnieje. Weterynarze rzadko opisują takie przypadki, jednakże na forach internetowych zatroskani opiekunowie kotów dzielą się swoimi obawami w tym temacie niejednokrotnie. Skąd bierze się u kota takie zachowanie? I jak sprawić, by z powrotem stał się naszym ukochanym pupilem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Możliwe przyczyny agresywnego zachowania kota po kastracji

Kastracja to zabieg chirurgiczny

Pomimo iż kastracja jest dziś zabiegiem przeprowadzanym niemal w każdej placówce weterynaryjnej na porządku dziennym, nie można bagatelizować faktu, że jest to jednak zabieg chirurgiczny, będący ingerencją w ciało zwierzęcia – i to większą, niż w przypadku sterylizacji. Sterylizacja polega bowiem na zamknięciu światła nasieniowodu u psa czy podwiązaniu jajowodu u suki, a kastracja na całkowitym i nieodwracalnym usunięciu gonad.

Jak przy każdej ingerencji, także po kastracji może wystąpić u zwierzęcia stres oraz ból. Zwłaszcza samice kota domowego mogą po usunięciu jajników odczuwać duży ból zaszytej rany czy blizny, mierzącej od 3 do 5 cm długości. U kocurów rana po kastracji znika stosunkowo szybko, jednak także i kocury mogą odczuwać ból w okolicach organów płciowych. Zazwyczaj dolegliwości te znikają po upływie kilku dni, jednak zdezorientowany kot po operacji nie potrafi zaklasyfikować rodzaju bólu i może reagować na niego agresją. Koty mogą przypisać winę za ból właśnie opiekunom, których będą drapać, gryźć, syczeć na nich, gdy tylko ludzie będą się do nich zbliżać.

Zmienia się gospodarka hormonalna i przemiana materii

Po kastracji kot musi nie tylko przepracować jakoś doznania po narkozie i ból gojącej się rany, ale również rozległe zmiany hormonalne.  U niektórych kotów gospodarka hormonalna może uregulować się dopiero po upływie kilku czy nawet kilkunastu tygodni. Z usunięciem gonad usunięte zostają miejsca produkcji hormonów płciowych, które wcześniej regulowały uwarunkowane hormonalnie zachowania. W szerszym spojrzeniu oznacza to, że kot stanie się bardziej spokojny, gdyż jego zachowanie nie będzie już warunkowane przez cykle związane z procesami płciowymi, jednak zanim tak się stanie, czasami musi upłynąć więcej czasu. Po operacji kot może być przez dłuższy czas zestresowany i pobudzony.

Koci partner nagle pachnie inaczej

Nierzadko agresja po kastracji u kota objawia się w jego obejściu z innymi kotami. Niektóre wykastrowane kotki czy kocury wobec ludzi są bardzo przyjazne i towarzyskie, natomiast w kierunku innych mieszkających z nimi zwierząt wyciągają pazurki. Eksperci wyjaśniają, że może mieć to związek ze zmienionym po operacji zapachem – placówki weterynaryjnej, środków do sterylizacji czy po części również zmieniony za sprawą rozchwianej gospodarki hormonalnej własny zapach ciała. Ponieważ koty nie potrafią wyczuć – w sensie dosłownym – swojego partnera, nie rozpoznają jego zapachu, są zestresowane i zaniepokojone, przez co nierzadko reagują agresywnie.

Kotu przeszkadza kołnierz pooperacyjny

Tak, agresja u kota może mieć również tak oczywistą przyczynę. By kot nie lizał się po ranie, zakłada mu się specjalny kołnierz. Podczas gdy niektóre koty ze stoickim spokojem znoszą obecność kryzy na swojej szyi, inne mogą być nią do reszty poirytowane. Zwłaszcza ograniczone pole widzenia może niepokoić i tak już zestresowanego kota. Agresywne zachowanie najczęściej jest wynikiem właśnie strachu. Zwierzęta często nie wiedzą, jak się zachować w stresującej sytuacji i ich jedynym odruchem jest właśnie wyciągnięcie pazurów – ich obroną staje się atak. Może uda Ci się uniknąć agresji wynikającej z obecności kołnierza, zakładając kotu zamiast niego ochronne body, które także zapobiegnie niepożądanemu lizaniu się kota po ranach pooperacyjnych.

zdenerwowany kot

Co zrobić, żeby pupil znowu był sobą

Zachowaj spokój i daj kotu czas

Jeśli kot, który przed kastracją jest przyjacielski i lubi pieszczoty, po kastracji staje się wycofany lub agresywny, to naturalne jest, że opiekun chce jak najszybciej przywrócić u swojego pupila jego dawny charakter. Jednak z tej niecierpliwości często wynikają problemy, ponieważ poirytowany zachowaniem kota człowiek jeszcze bardziej będzie stresował zwierzę. Nasze zaniepokojenie również przenosi się na zachowanie i samopoczucie kota. Najważniejsze po zabiegu kastracji jest więc, by zachować spokój i starać się nie niecierpliwić. Twój kot będzie potrzebował trochę czasu po zabiegu, by przetworzyć ból, dziwny zapach i zmiany hormonalne z nim związane. Pokaż swojemu kotu, że nie wydarzyło się nic, czym powinien być zaniepokojony. Im normalniej Ty się zachowujesz, tym szybciej Twój pupil odnajdzie się z powrotem w codzienności i zapomni o przykrościach związanych z zabiegiem.

Uszanuj potrzebę samotności i spokoju zwierzęcia

Zwierzęta też potrzebują odpoczynku i spokoju po trudnych przeżyciach. Zwróć więc uwagę, żeby w otoczeniu kota nie było zbyt głośno i hektycznie. Nawet jeśli już po kilku godzinach od zabiegu możesz zabrać pupila do domu, to nie bagatelizuj efektów następczych kastracji. Niektóre koty będą wolały zostać same, inne będą domagały się Twojej obecności i bliskości. Nie zmuszaj na pewno kota do niczego, na co nie ma on ochoty – jemu pozostaw inicjatywę. Jeśli kot chce wpełznąć pod kanapę, nie próbuj go stamtąd wywabiać. Uszanuj jego potrzebę spokoju i zaczekaj, aż kot sam zacznie znów być aktywny.

Poświęć kotu uwagę, ale ignoruj agresywne zachowania

Szanowanie potrzeby samotności kota nie oznacza, że trzeba całkowicie ignorować zwierzę. Zadbaj o to, żeby kot miał bezpośredni dostęp do miski z wodą, jakiegoś przytulnego legowiska i bądź w gotowości, kiedy pupil zacznie domagać się Twojej uwagi, na przykład miaucząc. Możesz wtedy spróbować odwrócić uwagę pupila zabawką, ale nie dziw się i nie złość, jeśli nie będzie miał ochoty na zabawę, czy zacznie być właśnie agresywny. Wtedy zignoruj jego zachowanie i odejdź. Nie wpadaj w panikę, nie krzycz na kota, nie złość się – przy każdej takiej reakcji tylko wzmożesz agresję zwierzęcia.

karma dla kota wild freedom

Jak można zapobiec problemom występującym po kastracji?

Jak uniknąć stresu przed i po zabiegu

Przed zabiegiem kastracji możesz podjąć kilka kroków przygotowawczych, by okres rekonwalescencji przebiegał tak pomyślnie i bezstresowo, jak to tylko możliwe. Transport kota powinien zostać przeprowadzony w odpowiedni sposób, w znajomym kotu transporterze – nie na ramieniu opiekuna czy na smyczy. Znajome pudełko nie będzie niepokoiło kota, pomoże mu pozostać rozluźnionym, dzięki czemu prawdopodobnie stwarza sprzyjające warunki do narkozy i minimalizuje ryzyko potencjalnych komplikacji.

Po trwającym około 30 minut zabiegu kot powinien mieć szansę, by spokojnie wybudzić się z narkozy i odpocząć. Jeśli Twój pupil bardzo lubi swój transporter, to w nim właśnie możesz go położyć, żeby usnął. Transporter umieść w ciepłym (narkoza wychładza organizm) i ciemnym miejscu, z dala od zgiełku. Od czasu do czasu pogłaskaj pupila, o ile oczywiście da Ci się pogłaskać, i próbuj dać mu do zrozumienia, że wszystko jest w porządku – nawet, jeśli po wybudzeniu się z narkozy jeszcze ledwo trzyma się na nogach i wygląda na otumanionego. Nie panikuj, to normalne!

Zorganizuje sobie czas tak, by po zabiegu być ze swoim kotem

Ważne jest, by zorganizować sobie po kastracji kota wolny czas. Weź kilka dni wolnego i po prostu bądź przy swoim zwierzaku. Narkoza oraz zabieg dla każdego jest trudnym i męczącym doznaniem. W tym niepewnym i stresującym czasie Twój kot potrzebuje Ciebie i Twojego spokoju i opanowania, niezależnie od tego, czy jest wobec Ciebie nastawiony przyjaźnie, czy też niekoniecznie.

mały kotek śpi

Czy spreje z feromonami, esencje kwiatowe Bacha i krople uspokajające mają sens?

Jeśli nie pomaga Twój spokój, bliskość i głaskanie zwierzaka, a Twój kot po zabiegu jest mocno zaniepokojony, nerwowy czy agresywny, możesz spróbować zastosować spreje z feromonami. Gdy kot czuje się bezpiecznie na danym terytorium zaczyna uwalniać feromony (zapach) i znakuje nimi meble oraz inne przedmioty. Te ślady są oznaką dobrego samopoczucia i poczucia bezpieczeństwa. Syntetyczne feromony to odpowiedniki na przykład kocich feromonów policzkowych, które sprawią, że zwierzęta czują się bezpiecznie nawet podczas stresujących sytuacji lub zmiany otoczenia. Zapach nie jest wyczuwalny przez ludzi, a kotu pomaga czuć się dobrze i komfortowo. Także naturalne, roślinne środki uspokajające, na przykład esencje kwiatowe dr. Bacha, mogą się sprawdzić, zwłaszcza, kiedy w Twoim domu mieszkają też inne zwierzęta lub dzieci.

siatki  na okno

Porozmawiaj z weterynarzem lub behawiorystą

Po kastracji kota jego zachowanie uległo drastycznej zmianie? Możesz o tym porozmawiać z weterynarzem lub kocim behawiorystą! Mogą oni stwierdzić prawdziwą przyczynę agresywnego zachowania kota, którą niekoniecznie musi być ból, jeśli agresja nie mija z czasem po zabiegu. Weterynarz poza tym z całą pewnością doradzi Ci, po jakie środku uspokajające zastosować w przypadku Twojego zwierzęcia.

Agresywne zachowanie kota po kastracji to nieczęsty objaw

Większość kotów po zabiegu kastracji szybko powraca do całkowitej normalności, niektóre stają się nawet bardziej spokojne i przyjazne. Rezygnacja z zabiegu kastracji w obawie o zmianę zachowania kota na gorsze nie jest rozsądną decyzją. O swoich obawach pomów z weterynarzem, który wyjaśni Ci, na czym polega zabieg kastracji i, co robić, jeśli kot po zabiegu okaże się reagować przez jakiś czas agresywnie. Przede wszystkim nie niecierpliw się i nie denerwuj na kota – daj mu czas, a niedługo na pewno wróci do siebie!

Najczęściej polecane