Drapak czy inny mebel do drapania?

Kot i mebel do drapania

Co jest najlepsze dla kota?

Drapanie i ostrzenie pazurków to pierwotna, naturalna potrzeba kota. Nie tylko tak zwane koty „kanapowe”, a więc mieszkające stale w domu, lecz także i te, które często czas spędzają samodzielnie poza domem, muszą ostrzyć pazurki, by pozbyć się zbędnej tkanki nabłonkowej. Ponadto koty drapiąc zaznaczają swoje terytorium. Widoczne ślady zadrapań mają przekazywać jasną wiadomość: „Ja tutaj mieszkam!”. Ponadto zlokalizowane na opuszkach łap gruczoły wydzielają feromony. Każdy kot pozostawia więc tak po sobie swoją własną wizytówkę.

Kiedy do domu wprowadza się kot, poza miskami na pokarm i kuwetą, jeszcze jedna rzecz jest szczególnie ważna: zagwarantowana możliwość do drapania. Jeśli takiej możliwości kotu nie zagwarantujesz, będzie musiał potrzebę zaspokoić na Twoich meblach i obiciach. Takie zachowanie nie jest w żadnym wypadku oznaką buntu. Kot po prostu nie ma innej możliwości zaspokojenia swojej najbardziej naturalnej potrzeby!

Na rynku branżowym dostępnych jest całe mnóstwo przeróżnych specjalnych mebli do drapania dla kotów, od zwykłych desek poprzez maty, skrzynki i domki po drapaki każdej wielkości i kształtu. Co jest najlepsze dla kota? Najkrócej istotę rzeczy ujmując: Najważniejsze, by kot mógł zaspokoić potrzebę drapania. Każdy mebel ma jednak zarówno wady, jak i zalety.

YT channel 1000x160

Zabawa

Miłośnicy kotów, których mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, często powątpiewają, że kot może być naprawdę szczęśliwy na niewielkiej przestrzeni. Mamy dla nich dobrą wiadomość: By zagwarantować kotu odpowiednią przestrzeń życiową, najważniejsza nie jest duża ilość metrów kwadratowych, ale optymalne wykorzystanie takiej przestrzeni, jaką ma się do zagospodarowania.

Duże drapaki oferują kotu tak zwany „trzeci wymiar”: Wielopoziomowe platformy dają kotu możliwość wykorzystanie dużej przestrzeni wzwyż. Drapak dla kota daje możliwość nie tylko do drapania, lecz także do wielorakiej zabawy, wypoczynku i obserwacji otoczenia. Duże drapaki są doskonałymi gadżetami dla całych kocich rodzin oraz kotów kochających aktywność fizyczną. Mniejsze meble do drapania dają kotu mniejszą możliwość, by się wyszaleć. Wiele mat i desek do drapania może zostać zainstalowanych na ścianach, dzięki czemu kot nie tylko będzie mógł na nich ostrzyc pazurki, lecz także rozciągać się do woli. Niestety nie dają one natomiast możliwości wspinaczki po piętrach i obserwacji otoczenia.

Oszczędność miejsca

Za to właśnie maty i ścianki zajmują znacznie mniej miejsca niż większość drapaków. Nadają się zwłaszcza do mieszkań niewielkich rozmiarów. Kot wprawdzie nie może się wspinać się za bardzo wzwyż, ale niewielkie meble do drapania odpowiednio ułożone obok legowisk czy platform do przymocowania na ścianach razem mogą stworzyć nierozległy, a optymalny kąt zabaw dla Twojego pupila.

Design

Niewykluczone, że włożyłeś dużo pieniędzy i serca w wykończenie mieszkania. Tradycyjny drapak nie pasuje do wystroju… Bez obaw! W sprzedaży znajdziesz całe mnóstwo drapaków i innych mebli do drapania o nowoczesnym designie, które pasować będą do wystroju każdego wnętrza.

Ścianka, mata, budka czy drapak? Wybór zależy od Twoich prywatnych upodobań i naturalnie od preferencji Twojego pupila. Twój kot jest raczej spokojny czy rozpiera go energia? Chętnie się wspina czy częściej drzemie? Często w podjęciu decyzji pomóc może dokładniejsze spojrzenie na mieszkanie: Są jakieś dotąd niewykorzystane miejsca, gdzie można byłoby postawić drapak? Mebel do drapania musi być raczej zintegrowany z innym meblem lub wyjątkowo oszczędny w kwestii zajmowanej przestrzeni? Po udzieleniu sobie odpowiedzi na tym podobne pytanie, na pewno podejmiesz odpowiednią decyzję.

Życzymy Twojemu kotu wielu uciech przy drapaniu, wspinaczkach i łowach oraz przyjemności z leniuchowania!

Najczęściej polecane
1 min

Kocimiętka

Zapachowi kocimiętki tylko nieliczne koty są w stanie całkowicie się oprzeć. Dowiedz się, jakie są jej zastosowania i korzyści!