Glony w akwarium

glony w akwarium

Zielone, czerwone, niebieskie – w akwarium można je znaleźć w każdym kolorze. Nie da się nie mieć glonów w akwarium. Jeśli jednak jest ich za dużo, konieczna staje się interwencja.

Odpowiednia ilość glonów w akwarium

Najpierw są one absolutnie potrzebne, a potem nikt nie chce ich widzieć. Glony w akwarium – to o nich mowa. Jeśli urządzasz akwarium od zera, nie ma w nim jeszcze żadnych bakterii. Muszą się najpierw rozwinąć. Dlatego przed zarybieniem należy odczekać co najmniej dwa tygodnie. W filtrze i glebie tworzą się wówczas bakterie, które zapewniają optymalny rozkład organicznych związków azotu. Niestety liczba bakterii nie jest stała. Każda zmiana wody i wymiana filtra prowadzi do zmniejszenia liczby bakterii. Dlatego nigdy nie należy ich zmieniać jednocześnie. Mogłoby to doprowadzić do zbyt dużego zaburzenia równowagi. Jednak w większości przypadków nie ma problemów ze zbyt małą ilością glonów, ale ze zbyt dużą.

Przyczyny powstawania glonów w akwarium

Przyczyny występowania glonów w akwarium mogą być różne. Problemy z glonami są częstsze w nowych akwariach, ponieważ równowaga ekologiczna jeszcze się w nich nie ustabilizowała. Jeśli jednak akwarium stało przez długi czas, za plagę glonów odpowiedzialne są inne czynniki. Podstawą rozwoju glonów są składniki odżywcze i światło. Mogą się więc rozwijać zarówno w przypadku nadmiaru, jak i niedoboru jednego i drugiego. Pomocne może być tutaj sprawdzenie wartości wody. Jeśli poziom azotynów lub fosforanów jest podwyższony, glony mogą szybko namnażać. Powodem tego jest fakt, że fosforany i azotyny są wykorzystywane przez glony jako składniki odżywcze. Przyczyny złych wartości wody, które mogą w konsekwencji prowadzić do nadmiernych ilości glonów, to:

  • przekarmienie
  • zbyt rzadka zmiana wody
  • nadmierne zarybienie
  • zbyt mało roślin wodnych
  • niewłaściwa pielęgnacja akwarium

Ponadto niewłaściwe oświetlenie jest jedną z przyczyn namnażania się glonów w akwarium. Bezpośrednie światło słoneczne powoduje silny wzrost glonów i należy go za wszelką cenę unikać. Ponadto sztuczne oświetlenie sprzyja namnażaniu się glonów, jeśli nie są przestrzegane odpowiednie fazy oświetlenia.

pokarm dla rybek

Unikanie nadmiernej ilości glonów

Zapobieganie nadmiernemu wzrostowi glonów w akwarium jest stosunkowo proste. Jednakże ciężko jest się pozbyć plagi alg. W tym celu muszą być spełnione następujące warunki:

  • wystarczający wzrost roślin (są one konkurentem pokarmowym glonów)
  • karmienie w taki sposób, aby na podłożu nie pozostawały resztki jedzenia
  • regularna zmiana części wody

Jeśli mimo to glony uzyskały przewagę, nie należy popadać w rozpacz. Istnieje wystarczająco dużo sposobów na przeciwdziałanie tej pladze. Korzystanie z pomocy chemikaliów powinno być jednak ostatnim krokiem. Najpierw należy zidentyfikować gatunek alg i przeprowadzić analizę wody. Powinna ona być regularnym obowiązkiem każdego akwarysty. Kto go przegapi, musi częściej walczyć z „niespodziankami”.

Gatunki glonów i sposoby usuwania glonów w akwarium:

Zielone glony

Zielone glony rosną zwykle z powodu nadmiaru składników odżywczych. Na szybach tworzą futrzane powłoki, a na roślinach są rozpoznawalne jako długie nitkowate formacje. Do zwalczania rozwoju zielonych glonów najlepiej nadaje się zbrojnik niebieski lub lamparci. Grubowarg syjamski jest również bardzo dobry w tym zakresie. Skrobak magnetyczny nadaje się do usuwanie glonów z szyb. Nici glonów można usuwać ręcznie lub za pomocą szorstkiego drewnianego patyczka. Konieczna jest częsta zmiana wody.

Niebieskie glony (sinice)

Dotyczy to również glonów niebieskich, gdyż ten rodzaj glonów w akwarium jest oznaką złej jakości wody. Jest to wynikiem wysokiej zawartości azotynów i azotanów. Dlatego też powstaje niebiesko-zielona powłoka na kamieniach, roślinach i dekoracjach. Sinice są zjadane przez przedstawicieli gatunku Hypostomus i wiele ślimaków. Aby ułatwić rybie zadanie, należy jednak odessać powłokę za pomocą rurki. Materiał filtra również należy czyścić. Podczas stosowania chemicznych środków zwalczania glonów należy zawsze zwracać uwagę na dawkowanie. W przeciwnym razie można zaszkodzić roślinom i rybom.

Glony Compsopogon

Glony Compsopogon należą do rodziny alg czerwonych. Mają czerwony kolor, a ich kształt przypomina brodę. Kolor ujawnia się dopiero wtedy, gdy glony zostaną zanurzone w alkoholu. Glony te często osiedlają się na filtrach, dekoracjach lub roślinach wodnych. Trudno jest pozbyć się tych wytrzymałych narostów z akwarium. Jeśli wylot filtra jest zakłócony, należy najpierw zmienić kierunek przepływu. Jeśli rośliny są zakażone, konieczne jest oczyszczenie dotkniętych obszarów. W przypadku poważnego zakażenia zaleca się całkowite usunięcie roślin. By pozbyć się glonów Compsopogon, oczyść dekorację mechanicznie, a następnie wygotuj ją.

Glony szczotkowe

Glony szczotkowe należą do rodziny alg czerwonych. Są one uważane za jeden z najgorszych rodzajów glonów w akwarium. Powodem ich występowania jest zbyt duża ilość składników odżywczych i niedobór CO2. Należy natychmiast usunąć te glony. Ponieważ kontrola selektywna jest prawie niemożliwa, dotknięte nimi rośliny należy całkowicie usunąć. Żwir należy wciągnąć odkurzaczem. Pomocne są barbusy, molinezje (Black Molly), gupiki i zmienniak plamisty.

Glony okrzemki

Glony okrzemki mają kolor brązowy i występują w morzu. Rozwój brązowawych glonów w akwarium wskazuje na brak światła i złą jakość wody. Pojawiają się jako cienka warstwa na szybach lub jako czarno-zielone kropki na liściach. Należy wymienić część wody na jak najbardziej miękką. Pomoc przyniosą również „odkurzacze” akwarium, czyli zbrojnikowate.

Glony nitkowate

Glony nitkowate mogą należeć do różnych gatunków. Zwykle można je znaleźć na roślinach i dekoracjach. Mogą osiągnąć długość do 20 cm. Glony te są stosunkowo powszechne w akwarium i można je łatwo usunąć ręcznie. Równie skuteczne jest stosowanie niektórych rodzajów krewetek (np. krewetki amano).

Najczęściej polecane