Wymiana wody w akwarium This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Wiadro i wąż do wymiany wody w akwarium

Wymiana wody w akwarium z użyciem węża i wiadra.

Jakość wody w akwarium jest decydująca dla zdrowia ryb. Dlatego jej regularna wymiana jest bardzo ważna. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak często należy ją przeprowadzać i jakie wiążą się z tym zagrożenia.

Wskazówki dotyczące wymiany wody w akwarium

Częstotliwość wymiany wody w zbiorniku oraz jej ilość zależą od jego wielkości i gęstości zarybienia.

Po co zmieniać wodę w akwarium?

Akwarium, bez względu na swój rozmiar, zawsze będzie sztucznym systemem, w którym nie zachodzą naturalne procesy przemiany materii.

Określone produkty nie ulegają rozkładowi i mogą zanieczyszczać wodę. Pozostają nieprzetworzone, z czasem więc sumują się i powstaje ich coraz większe stężenie.

W pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której ryby nie są już w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli parametry wody nie będą regularnie sprawdzane, a wszelkie nieprawidłowości wykrywane w porę, może to mieć dla zwierząt fatalne w skutkach konsekwencje.

Jak często należy wymieniać wodę w akwarium?

Co do zasady, jeśli okaże się, że ilość szkodliwych substancji przekroczyła dopuszczalny poziom, należy wodę wymienić.

Jako że jednak regularny monitoring nie zawsze jest możliwy, ważnym wskaźnikiem wskazującym na konieczność jej wymiany jest zawartość azotynów i azotanów. Substancje te dostają się do wody głównie wraz z odchodami ryb.

Azotyny (NO2)

Azotyny są toksyczne i dlatego nie mogą znajdować się w akwarium. Jeśli ich wartość przekracza 0,5 miligrama na litr (mg/l), wodę należy natychmiast wymienić.

W przypadku nowo założonych akwariów nie jest to rzadkością. Dlatego przed umieszczeniem w nich ryb należy odczekać jakiś czas, aby wytworzyły się warunki odpowiednie do zamieszkania w nim zwierząt.

Azotany (NO3)

Podobnie jak fosforany, azotany nie są od razu śmiertelne dla ryb, ale oznaczają, że warunki higieniczne panujące w akwarium pozostawiają wiele do życzenia.

Stężenia w zakresie od 50 do 100 mg/l są uważane za akceptowalne dla ryb, aczkolwiek nie są optymalne. Jeśli natomiast są wyższe, mogą sprzyjać nadmiernemu wzrostowi roślin akwariowych. Azotany są dla nich bowiem substancją odżywczą.

Optymalna zawartość azotanów zależy od sposobu użytkowania akwarium. Poniższe wartości należy jednak traktować jedynie orientacyjnie:

  • Zbiornik z krewetkami: Poniżej 25 mg/l
  • Zbiornik wielogatunkowy: 25 do maksymalnie 100 mg/l
  • Zbiornik z roślinami: 10 do 25 mg/l
  • Zbiornik hodowlany: Jak najmniej

Ile i jakiej wody należy używać?

Do akwarium można wlewać bieżącą wodę z kranu. Jeśli jest zbyt twarda, można ją uzdatnić za pomocą systemu odwróconej osmozy, ale jedynie, gdy posiada się odpowiednią wiedzę na ten temat.

Ilość wody, którą należy wymienić, wynosi zwykle 30%, czyli około jednej trzeciej objętości zbiornika. Wystarczy to zrobić raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

Jak wygląda wymiana wody w akwarium?

Technika wymiany wody zależy wprawdzie od wielkości urządzenia, ale zazwyczaj odbywa się za pomocą węża:

  1. Wyczyść szyby akwarium za pomocą czyścików magnetycznych.
  2. Zaznacz dotychczasowy poziom wody, aby ułatwić sobie jej wymianę.
  3. Spuść wodę za pomocą węża do wiadra lub bezpośrednio do odpływu położonego niżej niż akwarium, z podłączeniem do źródła świeżej wody.
  4. Zwróć uwagę na temperaturę świeżej wody, która powinna być taka sama jak temperatura wody w akwarium lub nieco niższa.
  5. Wlej wodę mocnym strumieniem do wiadra lub zostaw ją na kilka dni do odstania, aby zminimalizować ilość chloru w akwarium.
  6. Umieść wiadro nad akwarium i powoli wlewaj do niego wodę. Aby nie dopuścić do powstania zawirowań na dnie, warto umieścić w zbiorniku dodatkową miskę.
  7. W tym samym czasie możesz użyć odmulacza do pozbycia się tak zwanego detrytusu, w którym gnieżdżą się bakterie.

Jakie zagrożenia wiążą się z wymiana wody w akwarium?

Wymiany wody nie należy lekceważyć. Jeśli bowiem zostanie przeprowadzona nieprawidłowo, może stanowić duże zagrożenie dla ryb.

Zmiany jakości wody do pewnego momentu nie są dla ryb problemem, jeśli jednak następują zbyt szybko lub są zbyt znaczne, mogą zwierzętom zaszkodzić – w wyniku zatrucia mogą nawet umrzeć!

Dlatego tak ważne jest, aby nowe ryby przyzwyczajać do świeżej wody przez dłuższy czas. To samo dotyczy ryb, w których akwarium chcesz wymienić wodę.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane