Black Molly (molinezja ostrousta)

molinezja ostropyska

Ta ryba ozdobna w kolorze głębokiej czerni i aksamitnym połysku jest niezwykle popularna zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących akwarystów. Dzięki swojej spokojnej i wytrzymałej naturze, śliczna Black Molly jest urozmaiceniem każdego akwarium. Jednak należy pamiętać, że te kochające ciepło ryby słodkowodne są wrażliwe na wahania temperatur.

Historia

Ryby czarne od głowy do ogona rzadko widuje się na wolności. Black Molly nie jest też „gatunkiem naturalnym”, lecz hodowlaną formą molinezji ostropyskiej, która w swej typowej postaci jest srebrzysto-zielona. „Wild Molly“ należy do żyworodnych piękniczkowatych i zamieszkuje wolno płynące wody słodkowodne w Ameryce Środkowej aż po Kolumbię i Wenezuelę. Całkowicie czarna ryba Black Molly, która znana jest od 1909 roku, hodowana była w USA w latach 30-tych XX wieku, skąd eksportowano ją do Europy i innych części świata. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ryb ozdobnych do akwariów słodkowodnych, a dzięki eleganckim, czarnym łuskom i spokojnej naturze trudno wyobrazić sobie te zbiorniki bez niej.

Wygląd

Pierwsze formy hodowlane Black Molly, sprowadzone z USA, były stosunkowo małe – o długości 4–6 cm – i miały krótką, płaską i lekko kanciastą płetwę grzbietową. Poprzez liczne krzyżówki, w tym z molinezją żaglopłetwą, na przestrzeni lat powstało wiele innych odmian Molly, które znacznie różnią się kolorem, wielkością, kształtem płetw i proporcjami ciała.

Samiec czy samica?

Najbardziej znaną formą Black Molly jest bez wątpienia całkowicie czarny wariant ze spiczastą głową i raczej małym pyszczkiem. Te popularne ryby ozdobne osiągają 6–10 cm, w zależności od linii, przy czym samice są nieco większe i bardziej okrągłe niż samce. Samce można również rozpoznać po zmienionym kształcie gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny) oraz zwykle większej płetwie grzbietowej.

Inne formy Black Molly

Oprócz opisanych tutaj czarnych Molly, występują również Molly srebrzyste, cętkowane i podobne do dalmatyńczyków. W ostatnich latach szczególnie popularne stały się krzyżówki ze złotymi Molly, które mają żółtawą płetwę ogonową i jaśniejsze oczy. Nieco rzadsza jest odmiana wywodząca się od molinezji żaglopłetwej z czerwoną obwódką na bardzo dużej płetwie grzbietowej.

Dlaczego molinezja ostrousta jest tak popularna?

Swoją popularność Black Molly zawdzięcza nie tylko pięknym czarnym łuskom, ale także pokojowej naturze, która czyni z niej nieskomplikowanego mieszkańca akwariów. Ta ozdobna ryba, która nie żyje wprawdzie w ławicach, ale zawsze powinna być w grupie, bardzo chętnie pływa i stanowi mile widziane urozmaicenie w każdym akwarium. Ten roślinożerny osobnik jest lubiany przez akwarystów, gdyż pracowicie zjada algi. Te żywotne czarne ryby z małymi, spiczastymi pyszczkami obgryzają także chętnie rośliny i elementy wyposażenia akwarium.

Jak rozmnażają się Black Molly?

Molinezja ostrousta jest niezwykle płodna. Po skomplikowanych zalotach samce zapładniają samice za pomocą gonopodium, czyli płetwy przekształconej w narząd godowy. Kilka razy w roku samice rodzą od 30 do 80 sztuk w pełni ukształtowanego narybku. Sama ciąża, podczas której samica staje się nieforemnie gruba, trwa około czterech tygodni. Bardzo żywotne młode Black Molly od razu po narodzinach odkrywają swoje otoczenie i chowają się przed drapieżnikami w gęstej roślinności. Nawet młode osobniki Black Molly są dość wytrzymałe, dzięki czemu duża liczba nowonarodzonych ryb przeżywa kluczowe pierwsze tygodnie. W przeciwieństwie do innych, bardziej agresywnych gatunków, starsze Black Molly rzadko polują na młode.

Trzymanie w akwarium

Hodowla Black Molly jest dość łatwa. Te spokojne czarne ryby nie tylko dobrze dogadują się z wieloma innymi rybami słodkowodnymi, ale radzą sobie w różnych warunkach życia i tolerują różnorodny pokarm. Hodowcy powinni jednak zadbać o to, aby warunki te były zawsze takie same, ponieważ te ciemne ryby ozdobne są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju wahania, czy to temperatury wody, kwasowości czy pH. Podobnie jak wiele innych ryb hodowlanych, nie tolerują zbyt twardej lub zbyt miękkiej wody. Problemem jest również zbyt wysoka zawartość kwasów. Preferują temperaturę wody od 26 do 28 stopni, ale w razie potrzeby poradzą sobie również w nieco chłodniejszym (co najmniej 24 stopnie) i nieco cieplejszym środowisku akwariowym (maksymalnie 30 stopni). Ważne jest, aby wybrana temperatura pozostała stabilna.

Jakie jest idealne akwarium dla Black Molly?

Kolejnym powodem, dla którego Black Molly jest tak wysoko na liście najpopularniejszych ryb ozdobnych jest fakt, że można ją hodować już w mniejszych akwariach o długości krawędzi od 60 cm, czyli od 54 litrów. Jednak w przypadku tych lubiących pływanie ryb również obowiązuje zasada: Im więcej miejsca, tym lepiej. Jako podłoże zalecany jest żwir. Dodatkowo akwarium powinno być obsadzone wieloma szybko rosnącymi roślinami, aby zapewnić molinezji wystarczającą ilość kryjówek. Liście roślin powinny sięgać aż do górnego rejonu akwarium, ponieważ ryby te poruszają się głównie w środkowym i górnym rejonie akwarium. Kamienie, które tworzą małe jaskinie, są popularne wśród samic Molly jako schronienie przed natrętnymi samcami. Należy jednak unikać korzeni lub innych drewnianych elementów akwarium, ponieważ zawartość taniny może zakwaszać wodę, czego przedstawiciele tego gatunku nie tolerują zbyt dobrze.

Ile osobników Black Molly mieści się w akwarium?

Po założeniu akwarium w sposób opisany powyżej oraz zapewnieniu odpowiedniej temperatury i jakości wody, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoje Black Molly wprowadziły się do nowego domu. Najlepiej kupić grupę pięciu lub sześciu zwierząt, ponieważ nawet jeśli Molly nie żyje w ławicy, to potrzebują osobników ze swojego gatunku, aby czuć się komfortowo. Jeśli masz małe akwarium o pojemności 54–60 litrów, zalecane jest połączenie jednego samca i czterech do pięciu samic. Wielu rywalizujących ze sobą samców na małej przestrzeni może powodować problemy – samce Molly są uważane bardzo kłótliwe. W większych akwariach można hodować kilka samców, ale samice powinny zawsze przeważać liczebnie nad samcami. Na każdego dodatkowego samca należy doliczyć około 30 litrów do całkowitej objętości wody. Tak więc do 200 litrowego akwarium można wprowadzić maksymalnie 5 do 6 samców, przy zachowaniu odpowiedniej liczby samic. 

Zalecenia hodowlane dla Black Molly w skrócie

Zwłaszcza nowicjusze w akwarystyce hobbystycznej mogą szybko poczuć się przytłoczeni ilością informacji, jakie można znaleźć na temat Black Molly. Jednak nie ma się czym martwić, gdyż utrzymanie tych ryb jest dość łatwe, jeśli pamięta się o kilku punktach. Dlatego też poniżej przedstawimy jeszcze raz przegląd najważniejszych wymagań hodowlanych dla Black Molly:

  • Wielkość akwarium: co najmniej 54 litry (długość krawędzi 60 cm)
  • Temperatura wody: 24°–28°C
  • poziom pH: 7–8
  • Całkowita twardość: 11–30°dGH
  • Ilość ryb: w małym akwarium (60 cm) 1 samiec z czterema lub pięcioma samicami. W większych zbiornikach grupa może być większa (samice zawsze przeważają nad samcami).
  • Podłoże: żwir
  • Rośliny: Black Molly preferują gęste i wysokie nasadzenia, dlatego najlepiej sprawdzają się szybko rosnące rośliny. Dobrze nadają się tu rogatek sztywny i łatwa w pielęgnacji hygrophila.
  • Pokarm: roślinny w płatkach. Od czasu do czasu można też podawać larwy komarów.
  • Socjalizacja: z wieloma znanymi gatunkami ryb słodkowodnych, które mają takie same warunki środowiskowe i są również uważane za spokojne. Dobrze sprawdzają się na przykład kiryski, gupiki czy zmienniak plamisty.

Żywienie

Czym żywi się Black Molly?

Popularne czarne ryby ozdobne są również uważane za łatwe w utrzymaniu pod względem diety. Wyraźnie preferują pokarm roślinny. Z uwagi na to, że molinezje żerują głównie przy powierzchni wody, należy im podawać lekki pokarm w postaci płatków z całkowitą lub wysoką zawartością roślin, który nie opada zbyt szybko na dno. Od czasu do czasu lubią też żywy lub mrożony pokarm, np. larwy komarów. Można im również podawać pokarm z samych alg. Ważne jest, aby ryby nie były przekarmiane. Zbyt duża ilość pokarmu nie tylko szkodzi samym zwierzętom, ale może też wytrącić z równowagi cały ekosystem w akwarium.

Jakiego wieku dożywa Black Molly?

Przy dobrych warunkach Black Molly żyje od trzech do pięciu lat. Oznacza to, że chociaż średnia długość życia (jak w przypadku większości form hodowlanych) jest niższa niż u gatunku Poecilia sphenops żyjącego na wolności, to jednak mieści się raczej w górnym zakresie w porównaniu z innymi, bardziej podatnymi na choroby słodkowodnymi rybami ozdobnymi. Uważa się, że te czarne ryby ozdobne są dość odporne na choroby, ale oczywiście nie są też przed nimi chronione w 100%. Najistotniejszą chorobą, na którą molinezje mogą zapaść, jest ospa rybia, którą zakażenie można rozpoznać po małych białych plamkach na płetwach lub skórze. Jeśli jednak choroba zostanie wykryta w porę, można ją dobrze kontrolować poprzez podniesienie temperatury wody i dodanie soli. Jeśli to nie pomoże, w sklepie zoologicznym dostępne są liczne środki zaradcze przeciwko tzw. Ichtioftiriozie.

Co robić, gdy ryba zachoruje?

Jeśli ryba jest chora, należy nie tylko usiłować wyleczyć chorobę, ale także zidentyfikować przyczyny, które do niej doprowadziły i wyeliminować problemy. Przyczyną osłabienia układu odpornościowego u ryby, a co za tym idzie przyczyną wystąpienia choroby, mogą być np. nieodpowiednie wartości pH, nieprawidłowa twardość wody lub zbyt niska temperatura wody. Black Molly często wykazują dyskomfort z powodu wadliwych warunków poprzez kołyszące ruchy. Jeśli zauważysz takie zachowanie, konieczna będzie interwencja. Podejmując niezbędne działania i zabiegi, należy zawsze pamiętać o wszystkich rybach w akwarium i ich wymaganiach. Środki takie, jak dodanie soli lub podwyższenie temperatury, powinny być tolerowane również przez inne gatunki.

Jak często należy czyścić akwarium?

Oczywiście, nie należy każdorazowo czekać, aż ryby źle się poczują. Regularne czyszczenie i sprawdzanie parametrów wody pomagają w utrzymaniu równowagi w akwarium. Zmieniaj około 10 do 30 procent wody raz w tygodniu i ok. 30 do 50 procent co dwa czy trzy tygodnie.  Upewnij się, że nowa woda ma taką samą temperaturę jak woda obecna, aby ryby nie były narażone na wahania temperatury. Regularnie czyść filtr i utrzymuj ściany akwarium i wyposażenie w czystości. Sprawdzaj również jakość wody za pomocą pasków lub cyfrowego testera wody, aby mieć pewność, że klimat w Twoim akwarium jest odpowiedni. Wysokie i szybko rosnące rośliny, które Black Molly uwielbia, również pomagają utrzymać harmonię w akwarium.

Z jakimi rybami ozdobnymi dogaduje się Black Molly?

Black Molly to niezwykle spokojne ryby, które można bez wahania trzymać i socjalizować z większością gatunków. Ważne jest, aby wszystkie ryby żyjące razem w akwarium miały takie same wymagania co do wody, światła, temperatury i roślin. Ponadto gatunki ryb powinny w miarę możliwości zasiedlać różne poziomy wody. W tym kontekście bardzo dobrze sprawdzają się żyjące na dnie sumy lub krewetki. Ale również z innymi rybami słodkowodnymi, takimi jak dobrze znany zmienniak plamisty, gupiki, kąsacze, skalary czy nawet bojowniki wspaniałe, zazwyczaj nie ma żadnych problemów. Trudniej może być tylko z większymi, bardzo żywotnymi rybami, np. pielęgnicowatymi, ponieważ Black Molly to raczej płochliwy gatunek.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!