Ślimaki w akwarium: Jak nad nimi zapanować?

Mięczaki w akwarium

Inwazja ślimaków w akwarium: Kiedy staje się niebezpieczna i jak się jej pozbyć?

Ślimaki w akwarium nie są powodem do niepokoju – obecność tych mięczaków może być korzystna dla wodnego ekosystemu. Jeśli jednak zaczną rozmnażać się w niekontrolowany sposób, należy podjąć skuteczne środki zaradcze. W naszym poradniku dowiesz się, jak je skutecznie zwalczać i czego należy unikać.

Czy ślimaki w akwarium są szkodliwe?

Nie każdy akwarysta jest zachwycony ich obecnością w domowym zbiorniku. Zupełnie niesłusznie – ślimaki bowiem są bardziej pożyteczne niż się często zakłada. Tak długo, jak ich populacja nie wymyka się spod kontroli, ślimaki nie są szkodliwe. Wprost przeciwnie: Przyczyniają się do zachowania czystości akwarium i zdrowia jego mieszkańców.

Jednak jak to możliwe, że ślimaki nagle pojawiają się w akwarium?

Dlaczego w akwarium jest za dużo ślimaków?

Jeśli ślimaki nie zostały celowo umieszczone w akwarium, najprawdopodobniej trafiły do niego wraz z zakupionymi roślinami akwariowymi. Ze względu na mikroskopijną niemal wielkość, jaja tych mięczaków są trudne do zauważenia – często bowiem są dobrze ukryte w roślinach. Utrzymanie zbiornika zupełnie pozbawionego ślimaków jest zatem praktycznie niemożliwe.

Problem pojawia się jednak dopiero wówczas, czy zaczynają się one rozmnażać w niekontrolowany sposób. To, czy dojdzie do ich inwazji nie zależy tylko od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, ale przede wszystkim od środowiska ich życia.

Rosnąca liczba ślimaków bardzo często wskazuje na brak równowagi w akwarium. Mogą się one również błyskawicznie rozmnażać, gdy mają do dyspozycji dużo pokarmu, więcej niż w rzeczywistości potrzebują.

Taka nadmierna podaż pokarmu może być spowodowana różnymi czynnikami, np. zwiększonym wzrostem glonów.

Z drugiej strony może zdarzyć się, że właściciele akwariów przekarmiają swoje ryby. Jeśli więc do wody dostanie się zbyt dużo pokarmu dla ryb, stanowi to idealne warunki do niekontrolowanego rozmnażania się ślimaków.

Zagrożenia związane z inwazją ślimaków w akwarium

Jeśli populacja ślimaków w akwarium gwałtownie wzrasta, należy jak najszybciej podjąć środki zaradcze. Nawet najspokojniejsze osobniki w dużej ilości mogą wyrządzić poważne szkody w zadbanym zbiorniku:

  • Im więcej ślimaków znajduje się w akwarium, tym więcej odchodów zanieczyszcza wodę.
  • W najgorszym wypadku zarówno one, jak i same ślimaki mogą mieć wpływ na innych mieszkańców zbiornika.
  • Jeśli w pewnym momencie zacznie im brakować pokarmu, zaatakują zdrowe rośliny akwariowe.

Zwalczanie ślimaków w akwarium: Trzy skuteczne porady

Akwarium to niewielki ekosystem, który jest tak samo wrażliwy i delikatny jak każdy inny, dlatego wszelkie ingerencje w panujące w nim warunki muszą być dobrze przemyślane. Poniższe wskazówki pomogą Ci uporać się z inwazją ślimaków.

Wskazówka nr 1: Eliminacja ręczna

W zależności od stopnia nasilenia inwazji, zaleca się ich ręczne usunięcie. Jeśli zwierzęta są wystarczająco duże, a ich ilość jest możliwa do oszacowania, można je bez trudu wyłowić.

Bardziej nieśmiałe osobniki można zwabić liściem sałaty lub kawałkiem ogórka. Przymocowany do sznurka, suto zastawiony stół dla ślimaków można usunąć ze zbiornika w mgnieniu oka.

Wskazówka nr 2: Uwaga na naturalnych wrogów

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie do pomocy ich naturalnych wrogów. Jednak ryby żywiące się ślimakami często żerują także na innych mieszkańcach akwarium, a poza tym potrzebują stałego dostępu do ślimaków.

Lepiej więc zaoszczędzić zwierzętom stresu i zdecydować się na drapieżne ślimaki. Zredukują one populację ślimaków w akwarium słodkowodnym w naturalny sposób, nie powodując przy tym inwazji – ślimaki drapieżne rozmnażają się bowiem bardzo powoli.

Wskazówka nr 3: Rezygnacja z chemii

Zbyt duża ilość ślimaków w akwarium jest irytująca, to oczywiste. Jednak szkodniki te nie są jedynymi organizmami żywymi je zamieszkującymi. Dlatego lepiej zrezygnować ze stosowania środków chemicznych, które stanowią zagrożenie dla innych podwodnych mieszkańców i roślin.

Lepszym pomysłem jest zastosowanie pułapki na ślimaki, która pozbawiona jest szkodliwych związków chemicznych. Umożliwia ona zwabienie ich w pojemnik i bezpieczne odłowienie.

Tak zebranych ślimaków nie należy jednak wypuszczać na wolność – są bowiem zagrożeniem nie tylko w akwarium, ale również w naturalnych zbiornikach. Sprawdzą się natomiast doskonale jako pokarm dla żółwi lub ryb rozdymkowatych.

Czyszczenie akwarium
Zanim umieścisz nowe rośliny w akwarium, sprawdź je dokładnie pod kątem obecności ślimaków.

Jak utrzymać ślimaki w ryzach?

Niezależnie od tego, na jaką metodę zwalczania ślimaków się zdecydujesz, pozbycie się ich nie gwarantuje, że nie pojawią się ponownie. Dlatego bardzo istotne jest, aby zidentyfikować przyczyny ich nadmiernego namnażania się i wyeliminować je.

Aby zapobiec dostawaniu się do akwarium kolejnych ślimaków wraz z zakupionymi roślinami wodnymi, zawsze dokładnie sprawdzaj ich liście i umyj je przed umieszczeniem w akwarium. Uważaj także na wodę ze sklepu zoologicznego, w której przewozisz nowych mieszkańców akwarium.

Po uporaniu się z inwazją ślimaków, należy sprawdzić warunki panujące w akwarium: Czy w wodzie znajduje się dużo obumarłego materiału roślinnego? Czy nie za dużo resztek pokarmowych osiada na dnie akwarium? Zaplanuj czas na pielęgnację akwarium i karmienie ryb, i zwróć uwagę na to, aby na dnie zbiornika pozostawało jak najmniej resztek pokarmowych.

Dzięki naszym wskazówkom dotyczącym karmienia ryb dowiesz się, jak żywić Twoich podwodnych mieszkańców w sposób odpowiedni dla gatunku.

Wskazówka: Zaakceptowanie obecności ślimaków i wykorzystanie ich dobrych stron

Jeśli prawidłowo dbasz o swoje akwarium i przestrzegasz zasad dotyczących karmienia, nie musisz obawiać się inwazji ślimaków i przy okazji unikniesz nadmiernego wzrostu glonów. Całkowite wyeliminowanie tych mięczaków nie jest jednak łatwe. Znacznie łatwiej jest to prostu postarać się wykorzystać ich zalety.

Do gatunków ślimaków, z którymi często mamy do czynienia w akwariach zaliczamy zatoczka rogowego. Żywi się on algami i martwymi częściami roślin.

Z kolei świderki w akwarium to mali pomocnicy, którzy usuwają z niego zalegające resztki pokarmu. Poza tym, zachowanie tego gatunku ślimaka dostarcza wskazówek na temat jakości wody – jeśli pojawia się na ścianach zbiornika, możliwe, że zawartość tlenu jest zbyt mała.

Za sprawą swojego apetytu na materię organiczną, ślimaki pomagają pozbywać się nadmiaru bakterii z wody i są niejako naturalnymi czyścicielami akwarium. Niektórzy przedstawiciele gatunku mogą nawet stanowić nie lada atrakcję wizualną.

Zalety obecności ślimaków w akwarium

  • Zjadają glony, resztki roślin i pokarmu.
  • Utrzymują wodę w czystości i usuwają z niej bakterie.
  • Podobnie jak dżdżownice spulchniają podłoże.

W przypadku zatoczka rogowego i świderków nie można jednak wykluczyć ich nadmiernego rozmnażania się w przypadku dostępności dużej ilości pożywienia.

Jeśli chcesz wprowadzić pożyteczne organizmy do akwarium, lepiej postaw na przedstawicieli gatunku Neritina, które bardzo dobrze rozumieją się z innymi zwierzętami wodnymi, zwłaszcza z krewetkami. Przy wyborze pokarmu, decydują się raczej na glony niż rośliny. Poza tym, nie rozmnażają się w wodach słodkowodnych, nawet jeśli obfitują w pokarm.

Warto więc wykorzystać ich dobre strony i nauczyć się je doceniać jako pomoc w utrzymaniu równowagi w akwarium.

Najczęściej polecane