Jakie istnieją rodzaje zielenic?
Zanim wypowiesz wojnę zielenicom w swoim akwarium, warto przyjrzeć się różnym ich rodzajom. Nie da się tu przedstawić oczywiście wszystkich 8000 gatunków zielenic, ale ponieważ większość z nich rzadko można spotkać w akwarium, nie jest to na szczęście konieczne. Większe znaczenie dla Twojego domowego świata podwodnego ma sześć następujących gatunków glonów, z których wszystkie należą do rodziny zielenic i są często spotykane w akwariach w bardzo różnych formach:
Zrostnice są stosunkowo łatwe do rozpoznania po zielonych nitkach o długości od 5 do 20 cm. Zasiedlają elementy wyposażenia akwarium, rośliny, podłoże, filtry i węże. Można je usunąć mechanicznie za pomocą drewnianego patyczka lub czystej szczotki do butelek, ale jeśli chcesz pozbyć się tych zielonych nitek na stałe, musisz przywrócić równowagę wartości wody w akwarium. Najczęstszą przyczyną występowania tych glonów jest nadmiar substancji odżywczych (CO², azotanów i fosforanów). Jednak brak składników odżywczych może również prowadzić do zwiększonego wzrostu glonów.
Jeśli woda w akwarium nagle zmienia kolor na zielony, jest to tzw. zakwit glonów. Powodem tego są często zielone pływające glony (Chlorophyta, zielenice). Zmętnienie powodowane jest przez liczne zarodniki glonów pływających, które (podobnie jak glony nitkowate) rozwijają się zwykle w wyniku nadmiaru substancji odżywczych. Przyczyną wahań w bilansie składników odżywczych może być niewłaściwe naświetlenie spowodowane zbyt silnym nasłonecznieniem lub niewłaściwe nawożenie. W przeciwieństwie do innych rodzajów glonów zakwit glonów można zwalczyć za pomocą promiennika UV-C, który zabija glony unoszące się w wodzie za pomocą promieni UV-C. Inne rośliny zwykle nie są uszkadzane w tym procesie. Jednak woda powinna być wtedy prawie całkowicie wymieniona, a filtr wyczyszczony. Przy odrobinie cierpliwości będziesz jednak w stanie kontrolować glony pływające, dostosowując składniki odżywcze w akwarium do potrzeb roślin. Informacje o tym, jakie kroki należy podjąć, można znaleźć w części „Jakie środki zaradcze istnieją?” poniżej.
Glony w kształcie kropek, które początkowo są małe, ale później stają się większe, osiadają głównie na szybach akwarium i z czasem – jeśli nie zostaną zawczasu usunięte – całkowicie zasłaniają widok na ryby. Glony punktowe lubią również osiedlać się na wolno rosnących roślinach wielkolistnych. Preferują zwłaszcza starsze liście roślin, które na szczęście można łatwo zrywać i usuwać razem z glonami. Powłoki na szybach najlepiej usuwać za pomocą magnesu do czyszczenia szyb. Z uwagi na to, że powstawanie nieszkodliwych zielonych glonów punktowych jest często związane z brakiem równowagi składników odżywczych, należy je również stale kontrolować, stosując poniższe środki zaradcze.
-
Glony kłaczkowate, glony futerkowe i glony włosowate
Ściśle rzecz biorąc, te glony są odrębnymi gatunkami, jednak z uwagi na to, że nie tylko wyglądają bardzo podobnie, ale mają też wiele wspólnych cech, dlatego zostały tu pokrótce opisane razem. Zgodnie ze swoimi nazwami tworzą „puszyste” lub „futrzane” powłoki, którymi pokrywają kamienie lub korzenie. Zielone glony można usunąć mechanicznie, dokładnie spłukując i szorując przedmioty. Podobnie jak w przypadku glonów nitkowatych, również te rodzaje glonów zielonych wymagają długoterminowej kontroli poprzez optymalizację parametrów wody.
Podobnie jak glony pływające, glony pyliste również mogą odbarwiać wodę na zielonkawy kolor, ale w ich przypadku tworzy się również pyłowa, zielonkawa powłoka, która występuje głównie na szybach. W przeciwieństwie do glonów punktowych, które również chętnie zasiedlają szyby i można je usunąć jedynie przy użyciu magnetycznego środka do czyszczenia szyb, glony pyliste można na szczęście bardzo łatwo zetrzeć z szyb za pomocą szmatki lub gąbki. W przeciwieństwie do niektórych bardziej upartych zielonych alg, glony pyliste zwykle nie sprawiają większych problemów.