Pięć skutecznych środków w walce z glonami pędzelkowatymi
Jeśli odkryjesz w swoim akwarium glony pędzelkowate, musisz je jak najszybciej usunąć. Jednak w porównaniu z innymi gatunkami glonów nie jest to takie proste. Często pozostają bowiem małe komórki, które rozmnażają się w szybkim tempie i przenoszą się z roślin na przedmioty lub żwirek. Z uwagi na to, że wiemy, w jakich rozwijają się i rozprzestrzeniają glony pędzelkowate, musimy wpłynąć na środowisko i jakość wody w taki sposób, aby utrudnić tym glonom dalszy rozwój. Poniższe pięć środków pomoże Ci poprawić warunki w akwarium i powstrzymać dalsze rozmnażanie się glonów pędzelkowatych.
-
Usunąć dotknięte chorobą rośliny i oczyść przedmioty
Jak już wspomniano, glony pędzelkowate bardzo uporczywie trzymają się liści roślin. Zwykłe wytarcie dotkniętych obszarów rzadko wystarcza, aby powstrzymać wzrost glonów pędzelkowatych. Dlatego należy całkowicie odciąć te części roślin, albo najlepiej usunąć całą roślinę z akwarium. Dokładnie wyszoruj zarażone elementy akwarium, a następnie włóż je do wrzącej wody. Po kilku minutach możesz ponownie wyjąć przedmiot i opłukać go pod zimną, bieżącą wodą. Przed ponownym umieszczeniem kamieni, sztucznych korzeni lub innych przedmiotów dekoracyjnych w akwarium sprawdź koniecznie, czy wszystkie pozostałości glonów zostały rzeczywiście usunięte. W przypadku wystąpienie dużej ilości glonów pędzelkowatych może się również zdarzyć, że zarośnie podłoże. W tym przypadku trzeba odessać zarażoną warstwę lub całkowicie usunąć żwir. Jeśli nie chcesz używać nowego podłoża, możesz żwirek opłukać, potrzymać we wrzącej wodzie, a następnie włożyć do zimnej wody. Dotyczy to też elementów wyposażenia.
-
Zmniejszyć przepływ
Silny strumień wody stanowi dobrą pożywkę dla czerwonych glonów. Ze względu na silny ruch wody, CO2 jest „wypłukiwane”, przez co ważne rośliny, które są niezbędne dla funkcjonującego systemu akwariowego, nie mogą wystarczająco rosnąć. Glony pędzelkowy natomiast zdają się preferować prądy w wodzie i zwykle osiedlają się w miejscach w akwarium, gdzie strumień jest silny. Poprzez zmniejszenie wydajności filtracji można ograniczyć przepływ wody i w ten sposób zadbać o to, by woda była „spokojniejsza”. Jeśli używasz pompy zasilającej, należy ją tymczasowo całkowicie wyłączyć.
-
Skrócić czas oświetlenia
Rośliny akwariowe potrzebują rzecz jasna światła, by móc rosnąć, ale oświetlenie nie musi być włączone przez cały dzień aż do późnej nocy. Po 12 godzinach możesz spokojnie wyłączyć lampę w Twoim akwarium. Dokładny czas naświetlania zależy oczywiście od tego, jakie rośliny w nim rosną, ale na szczęście przez podniesienie liści zazwyczaj wskazują one, że pochłonęły wystarczająco dużo światła. Jeśli na podstawie pozycji liści możesz stwierdzić, że rośliny otrzymały wystarczającą ilość światła, można bezpiecznie wyłączyć oświetlenie. Przerwa w oświetleniu wynosząca jedną do dwóch godzin dziennie może również pomóc w spowolnieniu wzrostu glonów.
-
Zmniejszyć ilość pokarmu
Przekarmianie ryb może być również przyczyną występowania wielu glonów. Upewnij się, że płatki karmy są zjadane bezpośrednio przez ryby i nie opadają na dno. Nadmiar pokarmu na spodzie akwarium może znacznie pogorszyć jakość wody w akwarium i sprzyjać wystąpieniu glonami. Należy podawać tylko tyle karmy, ile ryby są w stanie zjeść. Przerwa w karmieniu może być również wskazana w akwariach, w których występuje wiele glonów pędzelkowatych. Zdrowe ryby mogą zwykle wytrzymać kilka dni bez jedzenia. Należy jednak regularnie sprawdzać, czy ryby dobrze sobie radzą na tej „niedobrowolnej” diecie.
-
Zastosować rośliny szybko rosnące
Rośliny są kluczem do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu w akwarium. W wyniku fotosyntezy pozbawiają wodę dwutlenku węgla, a w zamian wzbogacają ją o niezbędny tlen. Poprzez wchłanianie azotanów i amonu rośliny ponadto zapewniają zrównoważone wartości wody. Nie bez powodu glony pędzelkowate lubią osiedlać się w nowszych akwariach, w których roślinność nie jest jeszcze zbyt obfita. Problem ten można rozwiązać za pomocą szybko rosnących roślin. Najlepiej nadają się do tego celu rośliny łodygowe, które do wzrostu potrzebują niewiele CO2 lub nie potrzebują go wcale i które pozbawiają glony środków do życia ze względu na ich zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Najbardziej znaną rośliną do zwalczania glonów jest z pewnością rogownica, ale można również prowadzić z uciążliwymi glonami za pomocą moczarki, nadwódki wąskolistnej, nadwódki wielonasiennej oraz nadwódki zmiennej.