Pies uchodzi za najlepszego przyjaciela człowieka. Niektóre psy jednak są kimś jeszcze więcej niż wiernym kompanem u boku właściciela. Psy podejmują się wykonywania ważnych zadań i odbierają specjalne ku temu wykształcenie. Z tekstu poniżej dowiesz się w skrócie, jak wspierają nas psy pracujące.
Cztery łapy w akcji: o psach pracujących w skrócie

© rouakcz / stock.adobe.com
Pies towarzyszący
Psy towarzyszące dla osób z ograniczeniami fizycznymi
Psy towarzyszące żyją z osobami posiadającymi fizyczne ograniczenia, wspierając je w ich codzienności. Pomagają przykładowo w trakcie zakupów lub przy ubieraniu i rozbieraniu się osoby potrzebującej. Psy takie potrafią włączać światło czy otwierać drzwi. Rodzaj wykonywanych przez nie zadań zależy od tego, w czym właściciele potrzebują największej pomocy. Pies towarzyszący szkolony jest zazwyczaj specjalnie dla konkretnej osoby. Do najbardziej popularnych psów towarzyszących należy przede wszystkim pies przewodnik – pies dla osoby niewidomej lub niedowidzącej. Nie każdy pies nadaje się na psa towarzyszącego. Psy wykazujące potencjał wybierane są już w wieku szczenięcym, także już wtedy rozpoczyna się ich przyuczanie. Długość trwania szkoleń psa zależy w dużej mierze od tego, w jakim celu jest trenowany.
Psy przewodnicy
Osobom niewidzącym lub niedowidzącym trudno jest orientować się w nieznajomej przestrzeni. W tym celu tresowane są psy przewodnicy, które towarzyszą swoim właścicielom w codziennych czynnościach. Psy przewodnicy tresowane są zwykle w razie potrzeby, ich szkolenie trwa w zależności od ośrodka szkoleniowego od sześciu do dziewięciu miesięcy. Także przyszły właściciel musi odbyć kilkutygodniowe szkolenie, w trakcie którego między innymi zarówno zwierzę, jak i człowiek uczą się wzajemnego podejścia i zaufania.

© SasaStock / stock.adobe.com
Psy opiekunowie
Do psów towarzyszący zaliczają się również tak zwane psy opiekunowie. Są to zwierzęta wytrenowane, by reagować na atak choroby lub w innych przypadkach medycznych. Takie psy towarzyszą na przykład cukrzykom – są w stanie wyczuć wahania cukru we krwi. Psy potrafią prawdopodobnie reagować na zmniejszoną saturację tlenu u osoby z objawami choroby, gdyż zmiany w rytmie jej oddychania są wyczuwalne dla niezwykle wrażliwego ucha czworonoga. Kiedy cukier u diabetyka spada do poziomu zagrażającego życiu, pies informuje o tym właściciela odpowiednio wcześniej, by ten mógł zareagować, na przykład przyjmując glukozę. Także skoki cukru są przez psy opiekunów sygnalizowane, by do krwi zawczasu mogła zostać wstrzyknięta insulina. Psy opiekunowie wykorzystywane są również przy chorobach takich jak epilepsja lub astma. Czas trwania szkoleń zależy od jednostki szkoleniowej oraz rodzaju zadań, które pies będzie docelowo spełniał.
Pies ratowniczy
Psy ratownicze wykorzystywane są w różnego rodzaju akcjach ratowniczych, kształcone są kierunkowo i zdają trudne egzaminy, po których uzyskują tytuł. Psy ratownicze dzielą się na psy lawinowe, lądowe, gruzowe, dowodne i poszukiwawcze. Pracują one zawsze ze swoim przewodnikiem i mogą być wykorzystywane do akcji w całym zastępie z innymi psami. Psy ratownicze to domowi pupile – psy rodzinne, które żyją ze swoim właścicielami. Zarówno pies, jak i jego właściciel są przygotowywani do konkretnych akcji ratowniczych. Szkolenia trwają od dwóch do trzech lat i przewidują serie egzaminów.

Psy ratownicze lawinowe
Psy lawinowe wykorzystuje się w akcjach ratowniczych w górach, kiedy lawina przysypie wspinaczy. Istnieją już wprawdzie urządzenia lokalizujące zasypanych ludzi, jednak wyczulone psie nosy wciąż są najbardziej godne zaufania. Dzięki niezwykłemu węchowi psy te są w stanie wyczuć osobę leżącą pod nawet kilkumetrową warstwą śniegu.
Pies służbowy
Psy policyjne
Policja również korzysta z pomocy czworonogów. Psy policyjne są psami służbowymi wykorzystywanymi do tropienia ludzi i wykrywania na przykład dowodów, materiałów wybuchowych czy narkotyków. Ponadto psy policyjne służą także obronie oficerów. Oczywiście nie każdy pies nadaje się na psa policyjnego. Psy z predyspozycjami przechodzą specjalne szkolenia, później żyją u swoich opiekunów pracujących w policji. Kształcenie na psa policyjnego rozpoczyna się po osiągnięciu przez niego wieku minimum dwunastu miesięcy i trwa do trzech lat.
Psy w służbie celnej
Te psy służbowe wspierają służbę celną przy pracy. Wykorzystywane są jako psy tropiące lub obronne. Szukają towarów, które przewożone są przez granice nielegalnie, na przykład narkotyków. Celnicy i ich psy są drużyną nie tylko w pracy, ale również poza nią. Szkolenie psa i jego właściciela trwa zwykle od dwunastu do osiemnastu miesięcy.

© Africa Studio / stock.adobe.com
Inne psy pracujące
Psy pasterskie i zaganiające
Psy pasterskie i zaganiające pilnują zwierząt użytkowych, na przykład krów lub owiec. Dbają one o to, by trzymać wszystkie zwierzęta z trzody czy stada w jednym skupisku. W takim skupisku bowiem łatwiej ochronić je przed naturalnymi wrogami, takimi jak na przykład wilki czy niedźwiedzie. Nie wszystkie psy pasterskie muszą być jednak jednocześnie psami obronnymi. Także mniejsze, zwinne psy są często wykorzystywane przy gospodarstwach i zajmują się zwierzętami użytkowymi, na przykład ich zaganianiem do zagrody.
Psy stróżujące
Psy stróżujące zajmują się pilnowaniem określonego terytorium, na przykład domu, gruntu rolnego czy też łąki, na której pasie się trzoda. Pies stróżujący ostrzega przed intruzem szczekając lub atakując – w razie zagrożenia. Swoje zadanie wypełnia zazwyczaj samodzielnie, bez konieczności ciągłego nadzoru przez człowieka. Psy stróżujące odstraszają potencjalnych intruzów – sygnalizują im poprzez ujadanie, że wchodzą na prywatny teren. Trening psa stróżującego powinien prowadzić profesjonalista, który także właścicielowi wyjaśnia, jak dobrze współpracować z psem.