Zmysły u psa

Psie zmysły

Tym, co często fascynuje miłośników zwierząt w psach, są ich niebywale rozwinięte zmysły. Ich zdolności orientacji w terenie czy lokalizacji po zapachu i dźwięku są znacznie lepsze niż u człowieka.

Pies widzi świat nosem

Dla człowieka to oczy są najważniejszym narządem zmysłu, dla psa jest to natomiast nos. Poprzez ten organ właśnie pies poznaje, rozszyfrowuje i doświadcza swoje środowisko. Nos służy psu jako centrala informacji, lornetka i urządzenie ostrzegające. Pies ma nie tylko znacznie lepszy węch niż człowiek, ale potrafi także lepiej interpretować zapachy. Pies potrafi wyczuć nosem, i to dosłownie, czy jesteśmy źli czy wystraszeni, jak stary jest dany trop, jaką wiadomość chce mu przekazać inny pies, czy co znajduje się pod śnieżną pokrywą. W kwestii zapachów jest prawdziwym ekspertem.

Niewiarygodne zdolności psich uszu

Także słuch psa jest nieporównanie lepszy od ludzkiego zmysłu słuchu. Psy posiadają aż 17 mięśni, dzięki którym poruszają uszami. Psy z naturalnie stojącymi uszami mogą nimi namierzać dochodzące odgłosy niczym radarami. Psy przebijają nas nie tylko w anatomicznej budowie uszu, lecz także w podejmowaniu wibracji. Ludzkie ucho nie słyszy dźwięków powyżej 20 000 Herzów, psie ucho natomiast usłyszy dźwięk o dwukrotnie jeszcze wyższej częstotliwości. Podobnie jak zapachy, także i dźwięki pies rozpoznaje i różnicuje lepiej niż człowiek. Dźwięki silników rozpoznaje niczym ekspert motoryzacji, a słysząc kroki, nawet w dalekiej odległości, rozpozna bez problemu czy stawia je listonosz czy domownik. Nic więc dziwnego, że człowiek pozostawia psu rolę stróża.

YT channel 1000x160

Zmysł smaku u psa

Zmysł smaku dla psa odgrywa mniej istotną rolę. Język psa posiada dwie dodatkowe funkcje: Po pierwsze jest bardzo elastyczny, dzięki czemu może służyć pobieraniu płynów. Po drugie poprzez dyszenie ochładza organizm. Naturalnie pies także odczuwa smaki, w końcu nie każda karma mu przecież smakuje. Jest to jednak powiązane ściśle ze zmysłem węchu. Jeśli pokarm nie pachnie wystarczająco smakowicie, zmysł smaku najczęściej się wyłącza i nie bierze udziału w ocenie.

Dotyk

Wąsy u psa nie spełniają już roli takiej jak u kota. Wprawdzie może nimi odczuwać, ponieważ połączone są z wrażliwymi komórkami nerwowymi w skórze, jednak nie mają dużego znaczenia w percypowaniu świata.

Wzrok

Tu mamy przewagę. Ludzie mają lepiej rozwinięty zmysł widzenia niż psy. Psy ani nie widzą za wyraźnie w oddali, ani nie potrafią szybko wyostrzyć obrazu z bliska. Charty jednak mają na przykład szczególnie szeroki kąt widzenia (do 270°), tak że mogą spoglądać nawet w tył! Ta wyjątkowa właściwość zmysłu widzenia nie jest jednak regułą, ale wyjątkiem. Generalnie widzenie jest u psów nastawione na percypowanie ruchów, na które reaguje szybko, niemal automatycznie. Dlatego też większość ras nadaje się na psy przewodniki. Słabe widzenie z oddali z powodzeniem zastępuje im doskonały węch.

Fascynująca współpraca zmysłów

Najbardziej zdumiewająca u zwierząt jest współpraca ich zmysłów, która sprawia, że ma się wrażenie, że psy dysponują jakimś szóstym, czy nawet siódmym zmysłem. Skąd pies wie, że mamy zamiar wyjść z domu? Skąd gęś wie, że niedaleko wybuchł pożar? Skąd ptak zna drogę do ciepłych krajów? To, co dla zwierzęcia jest naturalne, dla człowieka wydaje się być czasami magią.

Najczęściej polecane