Zmysły u psa

Psie zmysły

Tym, co często fascynuje miłośników zwierząt w psach, są ich niebywale rozwinięte zmysły. Ich zdolności orientacji w terenie czy lokalizacji po zapachu i dźwięku są znacznie lepsze niż u człowieka.

Pies widzi świat nosem

Dla człowieka to oczy są najważniejszym narządem zmysłu, dla psa jest to natomiast nos. Poprzez ten organ właśnie pies poznaje, rozszyfrowuje i doświadcza swoje środowisko. Nos służy psu jako centrala informacji, lornetka i urządzenie ostrzegające. Pies ma nie tylko znacznie lepszy węch niż człowiek, ale potrafi także lepiej interpretować zapachy. Pies potrafi wyczuć nosem, i to dosłownie, czy jesteśmy źli czy wystraszeni, jak stary jest dany trop, jaką wiadomość chce mu przekazać inny pies, czy co znajduje się pod śnieżną pokrywą. W kwestii zapachów jest prawdziwym ekspertem.

Niewiarygodne zdolności psich uszu

Także słuch psa jest nieporównanie lepszy od ludzkiego zmysłu słuchu. Psy posiadają aż 17 mięśni, dzięki którym poruszają uszami. Psy z naturalnie stojącymi uszami mogą nimi namierzać dochodzące odgłosy niczym radarami. Psy przebijają nas nie tylko w anatomicznej budowie uszu, lecz także w podejmowaniu wibracji. Ludzkie ucho nie słyszy dźwięków powyżej 20 000 Herzów, psie ucho natomiast usłyszy dźwięk o dwukrotnie jeszcze wyższej częstotliwości. Podobnie jak zapachy, także i dźwięki pies rozpoznaje i różnicuje lepiej niż człowiek. Dźwięki silników rozpoznaje niczym ekspert motoryzacji, a słysząc kroki, nawet w dalekiej odległości, rozpozna bez problemu czy stawia je listonosz czy domownik. Nic więc dziwnego, że człowiek pozostawia psu rolę stróża.

DogMio przysmaki dla psa
rasa psa która do mnie pasuje
ubranka dla psow

Zmysł smaku u psa

Zmysł smaku dla psa odgrywa mniej istotną rolę. Język psa posiada dwie dodatkowe funkcje: Po pierwsze jest bardzo elastyczny, dzięki czemu może służyć pobieraniu płynów. Po drugie poprzez dyszenie ochładza organizm. Naturalnie pies także odczuwa smaki, w końcu nie każda karma mu przecież smakuje. Jest to jednak powiązane ściśle ze zmysłem węchu. Jeśli pokarm nie pachnie wystarczająco smakowicie, zmysł smaku najczęściej się wyłącza i nie bierze udziału w ocenie.

Dotyk

Wąsy u psa nie spełniają już roli takiej jak u kota. Wprawdzie może nimi odczuwać, ponieważ połączone są z wrażliwymi komórkami nerwowymi w skórze, jednak nie mają dużego znaczenia w percypowaniu świata.

WoW general

Wzrok

Tu mamy przewagę. Ludzie mają lepiej rozwinięty zmysł widzenia niż psy. Psy ani nie widzą za wyraźnie w oddali, ani nie potrafią szybko wyostrzyć obrazu z bliska. Charty jednak mają na przykład szczególnie szeroki kąt widzenia (do 270°), tak że mogą spoglądać nawet w tył! Ta wyjątkowa właściwość zmysłu widzenia nie jest jednak regułą, ale wyjątkiem. Generalnie widzenie jest u psów nastawione na percypowanie ruchów, na które reaguje szybko, niemal automatycznie. Dlatego też większość ras nadaje się na psy przewodniki. Słabe widzenie z oddali z powodzeniem zastępuje im doskonały węch.

Fascynująca współpraca zmysłów

Najbardziej zdumiewająca u zwierząt jest współpraca ich zmysłów, która sprawia, że ma się wrażenie, że psy dysponują jakimś szóstym, czy nawet siódmym zmysłem. Skąd pies wie, że mamy zamiar wyjść z domu? Skąd gęś wie, że niedaleko wybuchł pożar? Skąd ptak zna drogę do ciepłych krajów? To, co dla zwierzęcia jest naturalne, dla człowieka wydaje się być czasami magią.

Najczęściej polecane
9 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?