Sporty dla psa: Tak osiągnie idealną wagę!

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
sporty dla psa

Kiedy psy ważą zbyt dużo, stają się ospałe i niechętne do aktywności – to błędne koło, które można przerwać, stosując urozmaicone ćwiczenia.

Droga do serc naszych czworonożnych przyjaciół wiedzie przez żołądek. Jednak to, co ma świadczyć o miłości, często kończy się nadwagą. Dzięki Twojej pomocy i delikatnemu programowi ćwiczeń, Twój pies zredukuje nadwagę, odzyska sprawność fizyczną i będzie mógł poruszać się bez zbędnego balastu. Poniżej znajdziesz ćwiczenia fizyczne i sporty dla psa, które poprawiają kondycję psa i będą dobre również dla Ciebie.

Powrót do idealnej wagi dzięki odpowiednim ćwiczeniom

Istnieje wiele powodów, dla których warto walczyć z nadmiarem kilogramów u swojego psa. W końcu chcesz dla swojego wiernego towarzysza wszystkiego, co najlepsze i chcesz, aby pozostał sprawny i zdrowy przez do końca życia. Na szczęście utrata wagi u psów jest mniej problematyczna, niż wielu opiekunów zakłada.

Kluczem do sukcesu jest samo zidentyfikowanie nadwagi u psa i wyjaśnienie przyczyn jej pojawienia się z lekarzem weterynarii. Wspólnie możecie ustalić właściwą strategię odchudzania psa.

Ważne jest, aby dostosować nie tylko pożywienie, ale także poziom aktywności fizycznej psa. Podobnie jak wybór odpowiedniej karmy, dużo ruchu, zabawy i ćwiczeń jest niezmiernie ważne dla zdrowej utraty wagi.

Przedyskutuj z weterynarzem, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas treningu z psem, np. ochronę stawów pupila.

5 ćwiczeń sportowych z psem

Po wyjaśnieniu wszystkich czynników zdrowotnych, nadszedł czas na wdrożenie diety i rozpoczęcie treningów. Poniższe ćwiczenia poprawią kondycję nie tylko u psa, ale i u jego opiekuna.

1. Wyjście na spacer

Proste, ale skuteczne

Pies z nadwagą jest często bardziej leniwy niż pies o normalnej wadze. Dzieje się tak dlatego, że przy większym ciężarze ciała nawet proste ruchy stają się trudne. Czynności, takie jak skakanie, mogą nawet uszkodzić stawy, zamiast wspierać zdrowie psa.

Dlatego prostym, ale delikatnym sposobem na rozruszanie psów z nadwagą jest regularne wychodzenie na spacery. Można je urozmaicić, zmieniając trasy lub udawać się na nie w towarzystwie innych psów.

W połączeniu z kilkoma małymi przerywnikami sportowymi lub szybszymi fazami chodzenia, spacer staje się przyjemnym treningiem dla początkujących. Twój pies prawie nie zauważy, że został aktywnie zaangażowany w psie sporty. Stosuj na przemian komendy, takie jak siad i waruj, aby w delikatny sposób spalać kalorie i powoli wzmacniać mięśnie psa.

2. Ćwiczenia ruchowe

Aktywnie w drodze i w domu

Kiedy Twój pies będzie już trochę sprawniejszy, możesz stawiać mu coraz to nowe wyzwania w postaci różnych ćwiczeń. Pozwól mu balansować na zwalonym pniu drzewa podczas spaceru, przeskakiwać przez małe rowy lub zajmij go zabawką dla psa.

Używaj konkretnej zabawki specjalnie na spacery, wtedy nie straci ona tak szybko na atrakcyjności i Twój pies będzie cieszył się na codzienny spacer.

Możesz również zapewnić psu zajęcie w domu, na przykład chowając jego ulubioną zabawkę i pozwalając mu jej szukać. Fitness dla psów jest możliwy w zasadzie wszędzie.

3. Fitness z psem

Razem do celu

Wspólne uprawianie sportu jest nie tylko przyjemniejsze dla nas, ludzi. Psy są też często bardziej aktywne, gdy jest przy nich inny czworonóg lub, gdy jego ludzki przyjaciel wspiera go w zrzucaniu wagi.

Co powiecie na przykład na jogę dla psów? Albo ćwiczenia fitness na świeżym powietrzu, w które delikatnie zaangażujesz swojego czworonożnego przyjaciela? Nie tylko Twój pies straci na wadze. Możesz poprawić także swoją kondycję i wzmocnić wzajemną więź ze swoim kompanem.

Zaangażuj swojego psa, łącząc swoje ćwiczenia z komendami dla pupila: Na przykład, jeśli zginasz kolana podczas przysiadu, pies może usiąść. Jeśli następnie wyprostujesz się, on może wstać.

fitness z psem © tatomm / stock.adobe.com
Fitness jest jeszcze przyjemniejszy dla Twojego psa, jeśli może trenować razem z Tobą.

4. Pływanie dla psa

Wykorzystanie praw fizyki

Niektóre rasy psów bardzo dobrze czują się w wodzie. Jeśli Twój pies również lubi zabawy w wodzie, możesz to wykorzystać.

Jeśli chodzi o pływanie, ciężkie psy korzystają z praw fizyki: ze względu na wyporność ciała w wodzie, ciało psa jest znacznie lżejsze podczas pływania niż na lądzie podczas chodzenia. Dlatego ten sport będzie dla ciężkiego psa szczególnie przyjemny. Dzięki zabawkom pływającym, ćwiczenia w wodzie staną się jeszcze większym wyzwaniem.

5. Jogging i jazda na rowerze z psem

Dla profesjonalistów

Jeśli uprawiasz dużo sportu, a Twój pies jest już przyzwyczajony do nieco większego wysiłku, możesz zabrać go ze sobą na rower lub rundkę joggingu. W ten sposób Twój czworonożny przyjaciel może spalić szczególnie dużą liczbę kalorii. Jednak te formy psiego sportu są odpowiednie tylko dla zdrowych psów, do tego bardzo dobrze ułożonych.

Pamiętaj również, że nie wszystkie rasy psów nadają się do uprawiania bardziej intensywnych sportów, na przykład dlatego, że mają bardzo krótkie nogi lub zwartą budowę ciała.

Jednak psy z lekką nadwagą i o atletycznej budowie mogą osiągać najlepsze wyniki. Twój weterynarz z przyjemnością doradzi Ci, czy zaawansowane sporty dla psów, takie jak jogging czy nawet agility są odpowiednie w walce o utratę wagi u Twojego psa.

Wskazówka: Jeśli Twój pies nie jest jeszcze tak sprawny fizycznie lub ma problemy ze stawami, to być może trening degility jest właśnie dla niego. W degility liczy się poprawne wykonanie ćwiczeń, a nie jak najszybsze pokonanie toru przeszkód.

Wskazówki, jak zwiększyć sprawność fizyczną psów

Jeśli Twój pies musi schudnąć, radość z procesu i bezpieczeństwo są kluczem do sukcesu. Aby zapewnić sobie i swojemu czworonogowi przyjemność z treningu, weź pod uwagę następujące wskazówki:

  • Rozpocznij trening powoli i stopniowo zwiększaj liczbę i intensywność ćwiczeń.
  • Zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu pies powinien być posłuszny i wykonywać najważniejsze psie komendy.
  • Rozgrzej psa przed treningiem, np. szybkim spacerem, i rób mu przerwy. Upewnij się również, że pije wystarczająco dużo podczas ćwiczeń, a zwłaszcza po ich zakończeniu.
  • Dostosuj zajęcia do pogody, a w lecie zadbaj o to, aby pies mógł się w każdej chwili ochłodzić.
  • Istnieją niezliczone ćwiczenia sportowe, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć aktywność swojego psa. Spróbuj znaleźć trening, który pasuje do poziomu sprawności fizycznej i typu ciała Twojego zwierzęcia.

Fitness dla psów – najważniejsza zasada

Po prostu bawcie się dobrze! Jeśli podejdziesz do treningu pozytywnie, Twój pies zarazi się Twoją motywacją i będzie odczuwał dużo radości z zabawy i sportu.

Z odpowiednimi ćwiczeniami, empatią i cierpliwością, wkrótce zaczniecie widzieć rezultaty. Kiedy ćwiczenia stopniowo stają się rutyną, radość z ich uprawiania wzrasta automatycznie – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane