Pies na tropie: Zrób własną matę węchową dla psa

mata węchowa dla psa DIY

Twój pies uwielbia węszyć? Mata węchowa jest doskonałym sposobem na wspólną zabawę z psim miłośnikiem tropienia. Dowiedz się, jak w prosty sposób wykonać własną matę węchową dla psa.

Zaczynamy – mata węchowa DIY

Podekscytowane merdanie ogonem i wymowne spojrzenie na kącik z zabawkami dla psów: „Wiem, że znowu schowałeś tam smakołyki” – tak prawdopodobnie myśli każdy pies, kiedy kieruje wzrok na swoją matę węchową i w ten sposób natarczywie prosi, żeby się z nim pobawić.

Ten obrazek mówi sam za siebie: Domowy dywanik do węszenia dla psa nie bez przyczyny jest jednym z najbardziej popularnych gadżetów DIY dla psów.

Mata do węszenia składa się z wielu nakładających się na siebie i ciasno związanych kawałków materiału, pomiędzy którymi ukrywa się małe smakołyki. Zadanie psa polega na tym, że musi on spróbować je wywęszyć w materiałowym labiryncie. Następnie może wygrzebywać smakołyki z maty za pomocą łapy, nosa i pyska.

Pożegnaj nudę: Dlaczego mata węchowa jest przydatna w domu z psem?

Psy lubią wyzwania. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Czasami jednak nie jest tak łatwo zająć psa pomiędzy pracą, obowiązkami domowymi czy z racji niesprzyjającej aury pogodowej.

Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy na dworze robi się wcześniej ciemno i wszystko jest mokre i zimne,  spacery są czasem nieco krótsze. Dlatego trzeba szukać alternatywy.

Można ją znaleźć w grach na inteligencję i zabawach w węszenie. Wymagają one od psa dużych umiejętności i koncentracji. Poza tym można je przeprowadzić w dowolnym miejscu, nie potrzeba wiele przestrzeni, a pies ma zapewnione urozmaicone wyzwania także z dala od lasu, łąki itp.

Ponieważ podczas intensywnego węszenia szare komórki psa pracują na pełnych obrotach, mata węchowa nie tylko zapewnia mu zajęcie, ale także w przyjemny sposób ćwiczy jego zmysł węchu. Zaspokaja tym samym jego naturalne potrzeby. Gwarantowana dobra zabawa!

Wskazówka: Mata do węszenia DIY nadaje się nie tylko do pomieszczeń zamkniętych w czasie złej pogody. Nawet w lecie, kiedy czasami jest zbyt gorąco na długie spacery, możesz zapewnić swojemu futrzakowi zajęcie w chłodnym miejscu.

U jakich psów mata węchowa sprawdzi się najlepiej?

Zasadniczo dywan do węszenia jest odpowiedni dla wszystkich ras psów, które lubią pracować nosem – także dla szczeniąt!

Należy jedynie zawsze dostosować wielkość dywanu i czas trwania zabawy, aby nie przemęczać zwierzęcia.

Dywan do węszenia okazuje się również bardzo korzystny dla łasuchów i „połykaczy”. Dzięki macie węchowej można w zabawny sposób podawać dużą część dziennej dawki suchej karmy. Wymagające wyszukiwanie ułatwia kontrolowanie ilości i tempa przyjmowania pokarmu.

Zrób swój własną matę do węszenia dla psa – każdy może to zrobić!

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie szycia, aby zrobić matę węchową dla psa. Najlepsze jest to, że prawdopodobnie większość materiałów masz już w domu i możesz spontanicznie przystąpić do pracy.

Czego potrzebujesz:

  • dwa do trzech koców lub skrawków tkanin
  • gumowa mata z otworami (np. wkładka do zlewu)
  • nożyczki
  • miara krawiecka
mata do węszenia dla psa DIY potrzebne narzędzia © Luisa Schmidt / zooplus

Do dzieła:

  1. Przygotowanie: Potnij koce lub skrawki tkanin na równej wielkości paski (ok. 3–5 cm szerokości i ok. 30 cm długości).
  2. Węzły, węzły, węzły: Zawiąż każdy pasek materiału między otworami w macie. Najlepiej jest zrobić podwójne węzły, aby paski nie rozplątywały się tak łatwo podczas intensywnego wąchania. Zawiąż tyle pasków na macie, aż będzie ładnie i ciasno.

Tak wyjątkowa, jak Twój pupil

Przy odrobinie wprawy i wykorzystaniu różnokolorowych tkanin można również tworzyć zabawne kolorowe wzory. Jeśli jako podstawy użyjesz przyciętej na wymiar maty, możesz także spróbować swoich sił w tworzeniu fajnych kształtów, takich jak kwiaty czy serca.

A teraz nadszedł czas: Na tropie, gotowi, start!

Twój pies prawdopodobnie nie będzie potrzebował żadnych instrukcji. Nos podpowie mu, co ma robić.

Pamiętaj: Nie zostawiaj psa bez opieki z żadną zabawką. Jest to szczególnie ważne, jeśli pies jest znany z zaangażowanej zabawy i lubi rozbierać rzeczy na części. Istnieje również ryzyko połknięcia przez psa części maty, jeśli będzie on wyrywał pojedyncze kawałki materiału, kopiąc w niej zbyt intensywnie.

Podsumowanie: Miłość od pierwszego powąchania

Spojrzenie psa zawsze zdradza jego radość: „Jeszcze raz, jeszcze raz, jeszcze raz!” Szukanie smakołyków sprawia większości psów ogromną frajdę. A dzięki pełnej koncentracji i skrupulatnemu posługiwaniu się nosem, czerpią z tego również dużo korzyści umysłowej.

W przypadku niektórych psów domowej roboty mata do węszenia jest często wykorzystywana także do innych celów. Na przykład jako przytulna poduszka lub jako mata do leżenia – oczywiście o wiele za mała, ale jaka wygodna!

Wskazówka: Domowej roboty mata węchowa dla psów to także świetny prezent DIY dla opiekunów psów i ich pupili.

Miłej zabawy przy tworzeniu własnej maty do węszenia dla psa!

Najczęściej polecane