Konik morski w akwarium

konik morski

Koniki morskie są niezwykle fascynującymi stworzeniami. Nic dziwnego, że wielu akwarystów chce mieć te egzotyczne ryby morskie w swoim akwarium. Czy to w ogóle możliwe? Jakich warunków do życia potrzebują koniki morskie i co jedzą? Zdradzamy wszystko, co należy wiedzieć o pławikonikach i ich utrzymaniu.

Wygląd

Swoją łacińską nazwę Hippocampus pławikoniki zawdzięczają legendarnym stworzeniom hippokampom z mitologii greckiej. W mitologii hippokampy były morskimi potworami o wyglądzie konia z ogonem ryby. Faktycznie, koniki morskie bardziej przypominają mitologiczne zwierzę niż którąkolwiek rybę. Długa kufa, podobna do końskiej głowa i wyprostowana sylwetka nadają temu morskiemu stworzeniu niespotykanego wyglądu. Niezwykłe są także wypukłe wzory na brzuchu pławikonika oraz długi ogon, który służy mu do przytrzymywania się na przykład na łodygach morskich roślin. Niektóre gatunki pławikoników potrafią zmieniać swoją barwę niczym kameleony, dopasowując się do otoczenia, a także poruszać gałkami ocznymi niezależnie od siebie przez co zdają się posiadać nadnaturalne moce.

Pomimo takiego wyróżniającego się wyglądu koniki morskie zaliczane są do ryb, do rodziny igliczniowatych. Koniki morskie nie posiadają łusek, ale kolczaste pierścienie kostne. Taki zewnętrzny szkielet służy im niczym swoista zbroja, która uniemożliwia wielu innym morskim mieszkańcom próby zjedzenia konika.

Utrzymanie w akwarium

W akwarium koniki morskie nie muszą się specjalnie martwić, że któryś ze współlokatorów będzie próbował je pożreć, jednak śmiertelność pławikoników mimo to jest w akwarium stosunkowo wysoka. Dlaczego?

Wrażliwe istoty o wysokich wymaganiach

Pławikoniki to wrażliwe istotki, które stawiają wysokie wymagania wobec środowiska życia. Na najmniejszą nawet zmianę jakości wody w akwarium, jej twardości czy temperatury, reagują one nadzwyczaj wrażliwie. Dla opiekuna oznacza to, że codziennie musi on sprawdzać stopień zasolenia wody, wartość jej pH itd., by w razie konieczności móc od razu zadziałać.

By koniki morskie czuły się dobrze, prawidłowe działanie filtra oraz odpowiedni prąd wody w akwarium mają decydujące znaczenie. W środowisku naturalnym pławikoniki żyją w zbiornikach wodnych o słabym prądzie. Gdyby pompa wytwarzała zbyt silny prąd, dla pławikonika byłoby to fatalne w skutkach. Zwierzęta nie mogłyby przede wszystkim poruszać się swobodnie po zbiorniku. Wysokiej jakości filtr produkujący niewielki prąd jest w akwarium z pławikonikami nieodzowny.

niebieski konik morski

Jak urządzić akwarium dla konika morskiego?

Właściciele koników morskich powinni zwrócić uwagę również na dekoracje w akwarium. Powinni zadać o to, by w zbiorniku znalazła się wystarczająca ilość roślin akwariowych, najlepiej bujnych alg, na przykład z gatunku Caulerpa, między którymi pławikoniki będą mogły się schować. Także koralowce, na przykład gorgonie, czy kamienie z wąskimi szczelinami będą dla pławikoników odpowiednie.

Rośliny z długimi korzeniami lub spiczaste kamienie o ostrych kantach powinny natomiast zostać z akwarium z pławikonikami usunięte, ponieważ mogą one poranić się, próbując zaczepić się o przedmioty ogonami.

Pożywienie dla konika morskiego

Najlepszy pokarm żywy

Wysokie wymagania konik morski stawia nie tylko wobec prądu, jakości wody i dekoracji akwariowych, lecz także swojej diety. W naturalnym środowisku pławikoniki odżywiają się małymi zwierzątkami, na przykład krewetkami, rozwielitkami, małymi krabami i planktonem. W akwarium z pławikonikami nie powinno więc zabraknąć żywego pokarmu dla ryb. Jeśli nie dasz rady codziennie zagwarantować konikom żywego pokarmu, możesz podawać im pokarm mrożony, na przykład zmielone larwy czy krewetki, zamrożone suchym lodem.

Szybko złapać, wolno jeść

Pławikoniki wyróżniają się nie tylko wyglądem, także w zwyczajach żywieniowych tych morskich istot dają się dostrzec ciekawe różnice. W przeciwieństwie do gupików, bystrzyków neonowych itp., które pokarm pożerają w ciągu zaledwie kilku minut, koniki morskie swój pokarm zjadają bardzo powoli. Spowodowane jest to faktem, że nie posiadają one żołądka, wyłącznie jelita. Muszą więc najpierw strawić pokarm, zanim zabiorą się za kolejną przekąskę. Wielu akwarystów słusznie więc obawia się, że inne ryby mieszkające w akwarium z konikami morskimi mogą wyjadać ich pokarm. Istotne jest więc, by koniki morskie miały wystarczająco czasu na przyjęcie pokarmu. W naturalnym środowisku stworzenia te spędzają nawet do 10 godzin dziennie na powolnym przyjmowaniu pokarmu, co w akwarium nie jest oczywiście możliwe. Pozostawione w akwarium resztki jedzenia szybko pogorszyłyby jakość wody. Koniki morskie powinny jednak mieć możliwość jedzenia od godziny do dwóch, zanim pozbierasz resztki pokarmu z akwarium. Wówczas możesz mieć pewność, że pławikoniki na pewno są pojedzone.

pokarm dla rybek

Pławikoniki a inne ryby

Czy koniki morskie mogą być trzymane w akwarium z innymi rybami?

Jeśli wymagania względem temperatury wody, zasolenia i intensywności prądów pławikonika pokrywają się z wymaganiami innych ryb, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać je razem w jednym akwarium. Ponieważ jednak pławikoniki poruszają się w wodzie dość wolno i na przyjmowanie pokarmu potrzebują dużo czasu, należy raczej unikać trzymania ich z bardzo ruchliwymi i szybko jedzącymi rybami. Najlepszym wyborem będą na przykład mandaryny, które jedzą także stosunkowo wolno, a także ślimaki, babkowate, skorupiaki pustelniki i wężowidła, które pomagają usuwać resztki pokarmu z dna zbiornika.

Ponad 50 gatunków koników morskich

Oczywiście także różne gatunki koników morskich mogą zamieszkiwać jedno akwarium. Wprawdzie istnieje ponad 50 naukowo opisanych gatunków tych stworzeń, jednak legalnie importować można zaledwie kilka (koniki morskie podjęte są ochroną gatunkową). Najmniejszym spośród znanych gatunków pławikoników jest Hippocampus denise — mierzy zaledwie ok. 13,5 mm, a więc jest mniejszy niż moneta jednogroszowa! Hippocampus abdominalis jest natomiast większy od kartki formatu A4.

Nie każdy konik jest taki sam

Jeśli chcesz mieć w jednym akwarium kilka gatunków koników morskich, upewnij się, że wszystkie posiadają takie same potrzeby względem swojego otoczenia. Zasadniczo w akwariach hodowane są tropikalne gatunki, które optymalnie czują się w temperaturach od 24 do 26 stopni Celsjusza. Koniki morskie w jednym akwarium nie powinny za bardzo różnić się od siebie rozmiarami, nie tylko ze względu na różne potrzeby żywieniowe, ale również ze względu na różne wymagania odnośnie wartości wody. Gatunki karłowate na przykład mają szczególne potrzeby wobec stopnia zasolenia wody, ale mogą być trzymane w małych akwariach (ok. 100 l). Większe gabarytowo koniki morskie czują się natomiast dobrze w zbiornikach o pojemności ok. 250 l.

akwarium z konikiem morskim

Koniki morskie potrzebują towarzystwa swojego gatunku

Nie tylko rozmiar akwarium, jego wyposażenie i jakość wody oraz inni jego mieszkańcy mają wpływ na samopoczucie koników morskich. Pławikoniki są bardzo społecznymi istotami i potrzebują swojego wzajemnego towarzystwa. Jeśli chcesz hodować w akwarium pławikoniki, koniecznie weź przynajmniej parkę.

Parowanie i hodowanie pławikoników: męska sprawa?

Rozmnażanie się koników morskich stanowi prawdziwy wyjątek w świecie zwierząt — otóż rodzenie młodych to… męska sprawa! Samica składa jajeczka do torby lęgowej znajdującej się na brzuchu samca, gdzie są one przez niego zapładniane. Po 10 do 14 dniach wykluwają się małe koniki morskie. By mogły przeżyć w akwarium, należy od pierwszego dnia podawać im specjalny pokarm, najlepiej zooplankton.

Warunki hodowlane koników morskich w skrócie:

  • Wielkość akwarium: przynajmniej 100 l (np. 50 x 50 x 50 cm), im większe tym lepsze, zwłaszcza dla większych gatunków
  • Temperatura wody: 24 do 26 stopni Celsjusza
  • Wartość pH: 8,1 — 8,4
  • Zasolenie: ok. 38 g na litr
  • Liczba ryb: co najmniej dwie
  • Podłoże: ciemny piasek sprawi, że kolorowe koniki będą jeszcze bardziej zachwycały swoimi barwami
  • Rośliny: algi o łodygach pozwalających się ukryć i zaczepić ogonem
  • Pokarm: pokarm żywy, zooplankton, pokarm mrożony
  • Towarzystwo: mandaryny, ślimaki, babkowate, skorupiaki pustelniki i wężowidła
prefesjonalne akwaria dla ryb

Ryba dla doświadczonych akwarystów

Koniki morskie to wyjątkowi mieszkańcy domowych akwariów. Wyglądają majestatycznie i przyciągają wzrok rozmaitymi barwami. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach sprostać ich wysokim wymaganiom, nie kupuj bezmyślnie pławikoników do swojego akwarium!

Koniki morskie są bardzo wrażliwymi zwierzętami i stawiają wysokie wymagania względem swojego otoczenia. Jeśli planujesz zakup pławikoników, musisz mieć na uwadze, że te ryby wymagają sporego nakładu zarówno pracy, jak i kosztów. Początkującym miłośnikom akwarystyki raczej odradza się hodowanie koników morskich. Jeśli jednak posiadasz już doświadczenie w mierzeniu wartości wody, obchodzeniu się z przyrządami filtrującymi, doborze odpowiedniego wyposażenia i dekoracji, a także nie straszne Ci karmienie ryb żywym pokarmem, z całą pewnością hodowanie koników morskich dostarczy Ci wielu uciech!

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!