Ampularie

ampularia

Jak wyglądają ampularie?

Ampularie cechują niezwykłe kształty muszli oraz interesujące sposoby zachowania. Ślimaki z tej rodziny występują w ubarwieniu żółtym, brązowym, czarnym i niebieskim. Ampularie oddychają tlenem, dlatego muszą mieć nieutrudniony dostęp do powierzchni wody. By oddychać, ampularie pełzają do powierzchni wody, i wynurzają z niej otwór oddechowy.

ampularie w akwarium

Rozmnażanie ampularii

Ampularie są rozdzielnopłciowe, jednak nie wykazują żadnych zewnętrznych cech dywersyfikujących płcie. Jajeczka ślimaki składają ponad powierzchnią wody, początkowo przejrzyste później przybierają różowawą barwę. Jajka pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w wodzie, ponieważ młode ślimaczki szybko się uduszą. Jak tylko młode się wyklują, zwykle samodzielnie wpełzają do wody.

ampularie jajka

Zakaz importu

W 2012 roku wprowadzono zakaz importowania ampularii. Obowiązuje on w całej Unii Europejskiej i dotyczy handlu ślimakami z rodziny ampularia. Powodem wprowadzenia zakazu było ogromne rozprzestrzenienie się tych ślimaków na terenie Hiszpanii, co spowodowało znaczące straty w tamtejszych uprawach ryżu. Ślimaków z rodziny ampularia nie wolno sprzedawać, ani hodować.

Najczęściej polecane
9 min

Aksolotl meksykański

Aksolotl stanowi nowy trend wśród akwariowych zwierząt domowych. Jego przyjacielski wygląd i wyraziste kolory czynią go ozdobą akwarium.
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!