Ampularie

Wielu akwarystów jest zdania, że ślimaki należą do bliskiego naturze akwarium tak samo jak ryby i rośliny. Ślimaki z rodziny Ampullariidae, zwane ampulariami, uchodzą za wytrzymałe i silne stworzenia, jednak wymagają równocześnie wyjątkowej pielęgnacji.

pokarm dla ryb

Jak wyglądają ampularie?

Ampularie należą do najpopularniejszych ślimaków akwariowych, najprawdopodobniej za sprawą niezwykłych kształtów ich muszli oraz interesujących sposobów zachowania. Ślimaki z tej rodziny występują w ubarwieniu żółtym, brązowym, czarnym i niebieskim. W sklepach znajdziesz najczęściej egzemplarze brązowe lub żółte. Ampularie oddychają tlenem, dlatego powinny mieć zawsze zagwarantowany nieutrudniony dostęp do powierzchni wody w akwarium. By oddychać, ampularie pełzają po szybie, w górę do powierzchni wody, i wynurzają z niej otwór oddechowy.

ampularie w akwarium

Utrzymanie ampularii

Oczywiście woda w akwarium musi być regularnie wymieniana, tym bardziej, że ampularie reagują dość wrażliwie nawet na niewielkie podwyższenie wartości azotynów. Ile ślimaków można trzymać w jednym akwarium? Otóż, można to łatwo policzyć: Na jednego ślimaka powinno przypadać około litra wody. Ślimaki wymagają także, by woda w akwarium miała odczyn lekko alkaliczny, inaczej ich pancerze stają się chropowate. Przy zakupie ampularii należy doinformować się również o odpowiedniej dla nich twardości wody.

Hodowanie ampularii

Ampularie są rozdzielnopłciowe, jednak nie wykazują żadnych zewnętrznych cech dywersyfikujących płcie. Jeśli chcesz rozmnażać swoje ślimaki, musisz zaopatrzyć się więc w kilka osobników. O ile znajdzie się wśród nich parka, rozpocznie się pomnażanie gatunku. Jajeczka ślimaki składają ponad powierzchnią wody, początkowo przejrzyste później przybierają różowawą barwę. Jajka pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w wodzie, ponieważ młode ślimaczki szybko się uduszą. W pobliżu gniazda nie może być jednocześnie za sucho, bo jajka mogą wyschnąć. Zwykle wystarcza wilgotne powietrze pod pokrywą akwarium. Czasami jednak gniazdo znajduje się w bardzo ciepłym miejscu, wówczas powinno być dodatkowo nawilżane — wystarczy 1—2 razy w ciągu dnia pogładzić delikatnie gniazdko zamoczonym w wodzie palcem. Jak tylko młode się wyklują, zwykle samodzielnie wpełzają do wody. Jeśli jednak tak się nie stanie, możesz delikatnie je do wody włożyć.

ampularie jajka

Zakaz importu gatunku Pomacea

W 2012 roku wprowadzono zakaz importowania gatunku Pomacea. Obowiązuje on w całej Unii Europejskiej i dotyczy handlu ślimakami z rodziny ampularia, z gatunku Pomacea. Powodem wprowadzenia zakazu było ogromne rozprzestrzenienie się tych ślimaków na terenie Hiszpanii, co spowodowało znaczące straty w tamtejszych uprawach ryżu. Ślimaków z gatunku Pomacea nie wolno sprzedawać, natomiast hodować wolno je jedynie we własnym akwarium, nie przekazując nigdzie dalej.

Najczęściej polecane

Bojownik

Opalizujące kolory łusek i agresja wobec innych ryb – tym odznacza się właśnie bojownik, znany także pod naukową nazwą Betta.

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!