Czy psy mogą jeść pomidory? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies i pomidory

W szczególności zielone części pomidorów, takie jak łodyga lub niedojrzały miąższ, zawierają trującą dla psów solaninę.

Pomidory to smaczne i bogate w substancje odżywcze warzywa, będące nieodzownym elementem wielu potraw na całym świecie. Są bardzo zdrowe dla ludzi, ale czy również dla czworonogów? Czy psy mogą jeść pomidory, a może są one dla nich trujące? Wyjaśniamy w tekście poniżej.

Pomidory są zdrowe, ale czy również dla psów?

Pomidor należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Zdaniem specjalistów ds. żywienia pomidory mają właściwości antyoksydacyjne i hamują rozwój nowotworów we wczesnym stadium. Ponadto, zawierają nie tylko wiele minerałów i witamin, ale również wspomagający trawienie błonnik.

Podczas gdy pomidory są bardzo zdrowe dla człowieka i mają wiele pozytywnych właściwości, dla psów mogą bardzo szybko stać się niebezpieczne.

Kiedy i dlaczego pomidory są dla psów trujące?

Przede wszystkim zielone części pomidorów (łodyga i liście), ale także całe niedojrzałe warzywa, zawierają trującą solaninę. Jest to alkaloid, bardzo trudny do rozłożenia w procesie metabolizmu przez organizm nie tylko psa, ale również kota. W rezultacie dochodzi do jego stopniowego gromadzenia się, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zatrucia, które w najgorszym wypadku może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Warto wiedzieć: Solanina obecna jest także w innych gatunkach warzyw, takich jak bakłażany i papryka, dlatego nie powinno się ich podawać psom.

Rozpoznawanie zatrucia solaniną u psów

Zbyt duża ilość zjedzonej solaniny grozi poważnym zatruciem, które rozpoznasz po następujących objawach:

  • problemy sercowo-naczyniowe (np. spadek ciśnienia krwi)
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty)
  • zaburzenia neurologiczne (np. skurcze, problemy z koordynacją)

Co zrobić, gdy pies zje pomidory?
Jeśli zaobserwujesz powyższe objawy u swojego pupila, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Gotowane lub surowe: W jakiej postaci psy mogą jeść pomidory?

Chociaż solanina zawarta jest głównie w zielonych częściach i skórce pomidora, ta trująca dla psów substancja znajduje się również w dojrzałych pomidorach. Należy także pamiętać o niebezpieczeństwie związanym z możliwością wystąpienia alergii pokarmowej. Aby więc nie narażać zdrowia psa, najlepiej całkowicie zrezygnować z pomidorów w jego diecie.

Podsumowanie: Psy nie powinny jeść pomidorów

Jeśli Twój pies jest zdrowy i przypadkowo zje niewielki kawałek pomidora, zazwyczaj nie jest to powodem do paniki. Niemniej, stanowczo odradzamy regularne podawanie tych warzyw czworonogom. Dojrzałe i gotowane pomidory mogą również być źródłem toksycznej dla psów solaniny i mieć negatywny wpływ na ich zdrowie – zwłaszcza wówczas, gdy zostaną zjedzone w nadmiernej ilości.

Aby uniknąć ryzyka, lepiej całkowicie wyeliminować pomidory z diety psa i zamiast nich wybrać lepiej tolerowane warzywa. Zielone pomidory są absolutnie zakazane!

Wskazówka: Dużo zdrowszą alternatywę stanowią na przykład ogórki lub marchew.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.