Czy pies może jeść dynię?

szczenię z dynią

Dynia w czasie jesieni jest wspaniałym uzupełnieniem miski psa.

 

Jesień to dla wielu pora roku pod znakiem dyni. Ale czy pies też może jeść dynie? Pewnie, że może! Podpowiemy tylko, na co warto zwrócić uwagę przy podawaniu jej pupilowi – w jaki sposób bezpiecznie i zdrowo cieszyć się sezonem dyniowym ze swoim psem.

Nadeszła jesień, a wraz z nią czas na zbiory dyni. Dyniowa zupa krem, puree z dyni, dynia z piekarnika czy risotto z dynią – od jakiegoś czasu dynie są w naszej kuchni bardziej popularne niż kiedykolwiek. No i trudno się dziwić! Nie tylko wyglądają pięknie i są naprawdę smaczne, ale są również niezwykle zdrowe. Ale czy dla psa dynia to równie smaczne i zdrowe pożywienie, co dla nas?

Czy dynia jest zdrowa dla psa?

Tak, dynia jest bardzo zdrowa także dla psa. Hokkaido, butternut i inne odmiany dyni to prawdziwe bomby witaminowe, z których korzysta również pies. Warzywa te są bogate w błonnik, zawierają niezbędne witaminy, takie jak witaminy A, C i E, a także minerały: magnez, potas, żelazo i cynk.

Zalety dyni:

  • stymuluje trawienie i metabolizm
  • działa przeciwko zaparciom
  • wspomaga układ odpornościowy
  • wypłukuje toksyny z organizmu
  • chroni przed infekcjami dróg pęcherzowych
  • pomaga psom z chorobami prostaty
  • reguluje poziom insuliny we krwi
  • pomaga schudnąć

To samo dotyczy pestek dyni i oleju z pestek dyni, których działanie przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i wspomagające kondycję prostaty i dróg moczowych zostało nawet potwierdzone w naukowych badaniach na zwierzętach.

YT channel 1000x160

Jakie dynie nadają się dla psów?

Jadalne dynie, takie jak hokkaido, butternut, dynia piżmowa czy dynia makaronowa są rozkoszą dla podniebienia nie tylko człowieka, ale i psa. Nasi czworonożni przyjaciele mogą cieszyć się z dyniowego puree, dyni smażonej, parzonej czy pieczonej.

Ważne: Dynie kupuj tylko w supermarkecie lub na rynku ekologicznym. Dynie dostępne w sklepach nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji gorzkich (Cucurbitacyna) i dlatego są nieszkodliwe dla psów. W profesjonalnej uprawie dyniowatych, w skład których wchodzą również cukinia i ogórek, gorzkie substancje są eliminowane.

Nie wszystkie odmiany dyni nadają się dla psów do jedzenia.

czy pies może jeść wszystkie odmiany dyni?

Czy dynia jest trująca dla psa?

Psy nie mogą jeść jednak wszystkich dyni. Uważajcie na dynie, które wyhodowaliście sami w ogrodzie lub które wyrosły dziko na polu. Mogą one zawierać niebezpieczne substancje gorzkie, które są trujące dla ludzi i zwierząt.

Dlatego też nigdy nie karm psa dziko rosnącymi lub nawet domowymi dyniami! Spożycie przez psa cucurbitacyny może prowadzić do zagrażającego życiu zatrucia.

Ważne: Gotowanie nie eliminuje gorzkich substancji!

Uwaga na dynie ozdobne

Absolutnym tabu dla psa są dynie ozdobne, bardzo popularne jako jesienna dekoracja. Nie nadają się do spożycia i są bardzo toksyczne dla psów.

Jeśli nie chcesz rezygnować z tego typu jesiennych dekoracji, upewnij się, że dynie ozdobne znajdują się poza zasięgiem czworonoga. W przeciwnym razie niejeden ciekawski pies może wpaść na pomysł, aby spróbować kolorowych warzyw. Jeśli zauważysz, że Twój pies zjadł ozdobną dynię, zabierz go natychmiast do weterynarza!

Objawy zatrucia dynią u psa

Spożycie trujących substancji gorzkich, zawartych w dzikich i ozdobnych dyniach, u psów – podobnie, jak u ludzi – objawia się głównie poprzez zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Należą do nich:

Innymi objawami zatrucia po spożyciu dyni mogą być nadmierne drżenie lub skurcze. Rezultatem może być również wstrząs anafilaktyczny lub nawet śmierć zwierzęcia.

Jeżeli po zjedzeniu dyni, pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii lub poinformuj służby ratownicze dla zwierząt.

Pierwszym lekarstwem, które możesz podać swojemu psu w domu, są tabletki z węglem aktywnym. Węgiel aktywny, który najlepiej byłoby zawsze mieć w domowej apteczce, zapobiega przedostawaniu się toksyn do krwiobiegu.

W razie wątpliwości – test smaku

Aby upewnić się, że dynia jest odpowiednia dla psa i nie zawiera żadnych trujących gorzkich substancji, spróbuj mały kawałek zanim podasz pupilowi. To samo odnosi się do cukinii i ogórków, które również należą do rodziny dyniowatych.

W przeciwieństwie do psów, my, ludzie, mamy około 9000 receptorów smakowych, dlatego możemy szybciej odbierać substancje gorzkie. Psy mało gryzą, więc zanim kubki smakowe zabiją na alarm, większość psów zdąży połknąć sporo gorzkiej dyni. Psy też poczują gorzki smak, ale z opóźnieniem i przecież o tym nie powiedzą!

Wniosek: Dynia to zdrowie, ale nie byle jaka

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku dostępnych na rynku dyń, generalnie nie trzeba obawiać się obecności niebezpiecznych gorzkich substancji. Aby być całkowicie pewnym, że dana dynia jest od nich wolna, wystarczy krótki test smakowy.

Profesjonalnie uprawiane odmiany dyni, takie jak hokkaido czy butternut, są niezwykle smaczne i wspierają zdrowie czworonoga na wiele sposobów. Dobra dynia jest również odpowiednia dla psów z nadwagą, alergią czy nietolerancją pokarmową – jest smacznym i zdrowym uzupełnieniem w każdej psiej misce!

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.