Udar cieplny u psa

Co zrobić w razie udaru cieplnego u psa

W upalne dni nietrudno o udar cieplny u psa.

Kto nie cieszy się z nadejścia lata? W pogodne dni zarówno ludzie, jak i zwierzęta chcą spędzać możliwie jak najwięcej czasu na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu w bardzo upalne dni może skutkować udarem cieplnym – również u psów. Zwłaszcza psy w podeszłym wieku, z nadwagą, krótką kufą, grubą lub długą sierścią oraz cierpiące na problemy związane z układem krążenia są szczególnie narażone na oddziaływanie promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że udar może dotknąć każdego psa.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Udar jest dla psów potencjalnym zagrożeniem życia, dlatego im szybciej podejmiemy środki zaradcze, tym większe będą szanse psa na przeżycie.

Podczas upałów zawsze bacznie obserwuj swojego podopiecznego. Udar cieplny objawia się w następujący sposób:

 • silne dyszenie z wywieszonym językiem
 • płytki oddech
 • przyspieszone tętno, szybsze bicie serca
 • ciemne zabarwienie języka i blade błony śluzowe
 • szkliste oczy
 • wymioty
 • zaburzenia świadomości aż do utraty świadomości
 • ślinienie się
 • dreszcze, zaburzenia równowagi, drgawki
 • temperatura ciała powyżej 40 stopni (na dalszym etapie może dojść do obniżenia temperatury).

Jeśli stwierdzisz którykolwiek z powyższych objawów u Twojego podopiecznego, musisz działać natychmiast. Wzrost temperatury ciała do 41-43°C stanowi stan zagrożenia życia. To ostatni moment na wizytę u weterynarza!

Pierwsza pomoc: Co zrobić, gdy dojdzie do porażenia?

Zanim dotrzesz do kliniki, minie trochę czasu, dlatego jak tylko zauważysz, że z psem dzieje się coś niedobrego:

 • Zachowaj spokój, pośpiech udzieli się również psu, co nie poprawi jego stanu.
 • Wyjmij psa natychmiast z samochodu.
 • Przenieś psa w chłodne, zacienione miejsce.
 • Podaj mu letnią wodę do picia.
 • Jeśli to możliwe, pozwól mu wejść do wody.
 • Ochładzaj go powoli, w żadnym wypadku nie polewaj psa wodą! Połóż psa na wilgotnym ręczniku, nakryj jego głowę i szyję wilgotną ściereczką, zwilż łapy.
 • Nie przykrywaj psa mokrymi ręcznikami, w ten sposób ciało zamiast się ochłodzić, nagrzewa się.
 • Włącz klimatyzację lub otwórz wszystkie okna. (Jeśli Twój samochód stał na słońcu i jest nagrzany, podczas wykonywania pierwszych czynności, pozostaw samochód włączony z działającą klimatyzacją).

Ważne: Nawet jeśli udało Ci się schłodzić psa i wydaje się, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane, zawieź go do weterynarza tak szybko, jak to tylko możliwe. W wyniku przegrzania może dojść do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tylko weterynarz jest w stanie stwierdzić jakie spustoszenie spowodował udar i wdrożyć odpowiednie środki.

Udar cieplny u psa: Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Na pytanie, kiedy zabrać psa do weterynarza w przypadku udaru cieplnego odpowiedź jest prosta: zawsze! Nawet jeśli temperatura ciała Twojego podopiecznego spadła poniżej 40 stopni, przemiana materii psa mogła zostać zupełnie zaburzona.

W takim wypadku konieczne będzie podanie leków i wlewów dożylnych. Jednak do czasu ustabilizowania się wszystkich parametrów, pies musi przebywać pod opieką lekarską.

Czym jest udar cieplny?

O udarze cieplnym u psa mówimy, gdy w wyniku akumulacji ciepła temperatura jego ciała wzrośnie powyżej 40 stopni. Zaburza to równowagę wodno-elektrolitową, pracę układu sercowo-naczyniowego i w rezultacie pozostałych narządów wewnętrznych. Może dojść do ostrej niewydolności nerek lub obrzęku mózgu z wszelkimi tego konsekwencjami. Śmiertelność u psów z ciężkim udarem cieplnym wynosi 50 procent.

Udar cieplny należy odróżnić od udaru słonecznego. W przypadku udaru słonecznego dochodzi do przegrzania opon mózgowych, ale występuje on u psów dużo rzadziej niż u ludzi.

pies w samochodzie © Olena Bloshchynska / adobe.stock.com
W samochodzie temperatura wzrasta bardzo szybko, w ciągu kilku minut stwarzając ryzyko wystąpienia udaru.

W jaki sposób dochodzi do udaru cieplnego u psów?

Psy regulują temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie lub pocenie się przez łapy. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest niższa niż temperatura ciała psa, ten mechanizm z reguły jest wystarczający. Problem pojawia się jednak, gdy temperatura otoczenia wzrasta i pies nie ma możliwości schronienia się w chłodnym miejscu.

Najczęstszą przyczyną udaru jest pozostawienie psa w aucie, gdzie temperatura rośnie wyjątkowo szybko. Poza tym, w zamkniętym samochodzie wzrasta wilgotność powietrza, co dodatkowo utrudnia odprowadzanie ciepła.

Temperatura ciała psa gwałtowanie wzrasta i zwierzę nie jest w stanie obniżyć jej przez dyszenie. Dodatkowo, w wyniku dyszenia traci on dużo płynów i w ten sposób odwadnia się.

Kolejną przyczyną może być zbyt duży wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach lub w małych, zamkniętych przestrzeniach. Na przykład jazda na rowerze po ulicy w środku lata w południe prowadzi do silnego przegrzania organizmu i w zależności od czasu trwania i intensywności, do udaru cieplnego. Poza tym, rozgrzany asfalt może powodować poparzenia łap.

Tak rośnie temperatura wewnątrz samochodu

Temperatura zewnętrznapo 5 minutachpo 10 minutachpo 30 minutachpo 60 minutach
20˚C24˚C27˚C36˚C46˚C
22˚C26˚C29˚C38˚C48˚C
24˚C28˚C31˚C40˚C50˚C
26˚C30˚C33˚C42˚C52˚C
28˚C32˚C35˚C44˚C54˚C
30˚C34˚C37˚C46˚C56˚C
32˚C36˚C39˚C48˚C58˚C
34˚C38˚C41˚C50˚C60˚C
36˚C40˚C43˚C52˚C62˚C

Jak mogę zapobiec udarowi cieplnemu u psa?

Zawsze zwracaj uwagę na to, by pies nie przebywał zbyt długo na mocnym słońcu i podawaj mu odpowiednią ilość wody do picia. W upalne dni nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie i unikaj wysiłku fizycznego i długich spacerów w południe. Zaleca się wychodzenie z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura otoczenia jest niższa. Dobrym pomysłem jest spacer nad strumykiem czy jeziorem, gdzie zwierzak będzie mógł się schłodzić.

jak zadbać o psa w lecie © zooplus
Dzięki tym pięciu wskazówkom możesz sprawić, że gorące letnie dni staną się bardziej znośne dla Twojego pupila.

Czytaj również:

Najczęściej polecane