Udar cieplny u psa

Co zrobić w razie udaru cieplnego u psa

Kto nie cieszy się z nadejścia lata? W pogodne dni zarówno ludzie, jak i zwierzęta chcą spędzać możliwie jak najwięcej czasu na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu w bardzo upalne dni może skutkować udarem słonecznym – również u psów. Psy w podeszłym wieku, z nadwagą, grubą lub długą sierścią oraz cierpiące na problemy z układem krążenia są szczególnie narażone na oddziaływanie promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że udar może dotknąć każdego psa.

karma sucha dla psa Purizon

W jaki sposób dochodzi do udaru cieplnego u psów?

Psy regulują temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie lub pocenie się przez łapy. Te zwierzęta posiadają niezwykle mało gruczołów potowych i z tego względu nie są w stanie odpowiednio schłodzić swojego organizmu. Dyszenie w celu pozbycia się nadmiaru gorąca powoduje utratę dużej ilości wody.

Na skutek tego, że pies nie jest w stanie uregulować temperatury swojego ciała może dojść do udaru cieplnego. Najczęstsze objawy to przyspieszony oddech, drgawki, chwianie się, skurcze, wymioty, biegunka i apatia. Gdy temperatura ciała osiąga 41 stopni może nastąpić ograniczenie przepływu krwi we wszystkich organach zewnętrznych, które są w nią zaopatrywane. Porażenie ośrodka oddechowego może nawet doprowadzić do śmierci.

Co zrobić, gdy dojdzie do porażenia?

Przenieś psa w chłodne, zacienione miejsce i jeśli jest przytomny podaj mu do picia wodę. Polewaj letnią wodą przede wszystkim głowę i szyję i nakryj zwierzę wilgotnymi ściereczkami lub zwilżonym pledem. Jeśli pies jest w stanie, zabierz go na konsultację do weterynarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zawsze zwracaj uwagę na to, by pies nie przebywał zbyt długo na mocnym słońcu i podawaj mu odpowiednią ilość wody do picia. W upalne dni nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie i unikaj spacerów w południe. Zaleca się wychodzenie z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą artykułów chłodzących dla psa w naszym sklepie internetowym zooplus!

Najczęściej polecane
8 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?