Użądlenie pszczoły u psa: Co należy robić? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
użądlenie pszczoły u psa

W lecie wiele pszczół lata w ogrodach lub w parkach.

Leżysz w ogrodzie, Twój ulubieniec jak zwykle węszy po grządkach i nagle słyszysz wycie. Na nosie psa pojawia się mały czerwony punkt po ukłuciu. Prawdopodobnie to użądlenie przez pszczołę! Co robić, kiedy pies został użądlony przez pszczołę?

Jak niebezpieczne jest użądlenie psa przez pszczołę?

Na szczęście, większość pszczół wbija psu żądło tylko w skórę. Wtedy użądlenie pszczoły jest bolesne dla psa, ale zazwyczaj niegroźne. Jeśli jednak pszczoła użądli psa w pyszczek lub gardło, może to doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu!

Objawy: Jakie są oznaki użądlenia pszczoły u psa?

Objawy kliniczne użądlenia pszczoły u psa różnią się w zależności od miejsca ukłucia. Szczególnie widoczne jest żądło pszczoły, które zwykle pozostaje w opuchniętym miejscu użądlenia.

Od czasu do czasu zdarza się jednak, że pszczoła przypadkowo wleci do psiego pyska. Jeśli pies ją połknie, pszczoła spanikuje i użądli psa od środka. Z uwagi na to, że błony śluzowe w obszarze jamy ustnej i gardła są znacznie bardziej wrażliwe niż skóra zewnętrzna, może dojść do niebezpiecznych powikłań. Zaliczają się do nich:

  • silny obrzęk błon śluzowych
  • trudności w oddychaniu z dławieniem się, a nawet brakiem oddechu (dusznościami)
  • osłabienie fizyczne aż do utraty przytomności

Jeśli pies ma alergię na użądlenie pszczoły, może również wystąpić silne zaczerwienienie i krostki. W efekcie tego pies drapie się często ze względu na świąd i może mieć poważne objawy, takie jak wymioty lub biegunka.

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Jeśli pies wykazuje objawy wstrząsu (np. wstrząs anafilaktyczny) po użądleniu przez pszczołę, należy działać szybko i natychmiast skonsultować się z weterynarzem. Obrzęk dróg oddechowych zagraża bowiem życiu Twojego psa!

Wstrząs po użądleniu pszczoły u psa: Jakie środki pierwszej pomocy mogę podjąć?

Jeśli Twój pies został użądlony przez pszczołę, należy przede wszystkim zachować spokój! Tylko wtedy, gdy opiekun jest spokojny, może pomóc swojemu psu i opanować sytuację. W tym celu musi postępować zgodnie z poniższymi środkami, aby udzielić psu pierwszej pomocy w przypadku wstrząsu zagrażającego życiu:

1. Jeśli to możliwe, poproś inną osobę o uspokojenie i przytrzymanie psa. Jeśli obok nie ma nikogo, prowadź psa na smyczy. Jeśli pies jest bardzo nerwowy, a ból wyraźnie ogromny, należy założyć psu kaganiec lub opaskę na pysk. Nawet najłagodniejsze psy mogą ugryźć swoich opiekunów w stanach bólowych lub w szoku.

użądlenie u psa
Chroń swojego pupila i siebie, poprzez zabandażowanie pyska przed leczeniem użądlenia pszczoły.

2. Następnie ułóż psa w pozycji bocznej ustalonej. Najpierw stań obok prawej strony jego ciała. Sięgnij nad jego plecy i chwyć jedną przednią i jedną tylną łapę. Następnie ostrożnie odciągnij łapy. Jeśli to możliwe, pozwól psu powoli osunąć się na podłogę, opierając się o drugiego pomocnika lub ścianę, tak aby móc bezpiecznie ułożyć go na prawej stronie ciała. Ustaw psa tak, aby jego kręgosłup był wyprostowany, a nogi rozłożone.

3. Jeśli pies stracił przytomność, należy przeciągnąć jego głowę na szyję i wyciągnąć język z pyska na bok. Możesz użyć poduszki lub kurtki, aby przesunąć jego biodro do góry i w ten sposób wspomóc krążenie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

4. Skontaktuj się teraz ze swoim weterynarzem. Jeśli lekarz nie jest w stanie odwiedzić Cię w domu, pies musi pozostać w pozycji bocznej ustalonej podczas transportu. Koce termiczne pomogą tymczasowo ogrzać psa. Ponadto należy obserwować jego oddech i puls.

Terapia: Jakie metody leczenia są dostępne?

Kiedy pszczoła żądli, jej żądło wraz z jadem zostaje wbite w ofiarę, podczas gdy sama pszczoła odlatuje i w konsekwencji utracenia żądła – umiera. Dlatego też – w przeciwieństwie do użądlenia przez inne owady, takie jak szerszenie, trzmiele czy osy – trzeba znaleźć żądło i usunąć je pęsetą.

Można schłodzić poszkodowaną część ciała chłodną wodą, mokrymi ręcznikami lub zimnymi okładami zawiniętymi w ręczniki. Jeśli żądło znajduje się w pysku psa, można podać mu kostki lodu do gryzienia. Pomoże to zmniejszyć ból i obrzęk. Ponadto można zastosować specjalne maści na użądlenia, które również złagodzą dyskomfort.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane