Pielęgnacja każdego rodzaju sierści

Pälsvård - så funkar det!

Pielęgnacja sierści jest istotna z wielu powodów:

  • Po pierwsze, pies czuje się zdecydowanie lepiej, mając wyszczotkowaną sierść. Szczypanie i swędzenie przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu.
  • Czesanie poprawia ukrwienie skóry i wspomaga zdrowy wzrost sierści.
  • Poprzez szczotkowanie sierść zostaje oczyszczona ze starych, zniszczonych włosów, co umożliwia rośnięcie nowych i oddychanie skórze. Silnie skołtuniona sierść jest idealnym miejscem do życia dla kleszczy, roztoczy oraz pcheł i może powodować silne egzemy.

U niektórych ras psów linienie wzmaga się jesienią i wiosną, dlatego w tych okresach warto używać innej szczotki i czesać psa częściej.

Pielęgnacja sierści psów krótkowłosych

Ten typ sierści jest bardzo łatwy w pielęgnacji, wymaga jednak regularnego szczotkowania, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Zwykła szczotka lub grzebień w zupełności wystarczą. Czesz psa pod włos, to pomoże usunąć stare włosy. Psy z tym rodzajem sierści nie wymagają częstego kąpania, średnio co 6 tygodni.

Pielęgnacja psów długowłosych

Psy z długą sierścią wymagają codziennej pielęgnacji. Najpierw szczotkuj sierść psa miękką szczotką, aby pozbyć się martwych włosów. Następnie ponownie czesz psa rzadkim grzebieniem. W czasie linienia częstość czesania powinna zostać zwiększona. Strzyż wszystkie miejsca gdzie sierść jest za długa i wygląda na zaniedbaną.

Pielęgnacja psów o sierści jedwabistej

Psy z tym typem sierści wymagają częstej pielęgnacji. Powinno się je kąpać co najmniej raz na trzy miesiące i przycinać im sierść regularnie. Używaj szczotki z gęstym włosiem, aby pozbyć się zbędnych włosów. Na koniec wyszczotkuj sierść, aby nadać jej blasku.

Psy gładkowłose

Psy gładkowłose nie wymagają szczególnie częstej pielęgnacji. Szczotkuj sierść swojego pupila raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy. Używaj do tego zwykłej szczotki i ewentualnie gumowej rękawiczki do sierści z przodu.

Psy szorstkowłose

Psy szorstkowłose mają bardzo mocny podszerstek, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby nie stał się on matowy, należy mocno szczotkować psa. Najpierw czesz psa pod włos, a następnie z włosem. Poza regularnym szczotkowaniem, psy z tym rodzajem sierści muszą być kąpane i strzyżone co najmniej raz na pół roku.

karma sucha dla psa Purizon

Pielęgnacja sierści w szczególnych miejscach

Sierść w okolicach oczu powinna być regularnie przycinana, aby nie ograniczać psu widoczności i nie uszkadzać rogówki. Strzyż sierść ostrożnie zaokrąglonymi nożyczkami. Za długa sierść w okolicach uszu powinna być tylko wyrywana, ponieważ nożyczki mogą spowodować uszkodzenia. Sierść pomiędzy paluchami może się kołtunić dlatego także powinna być usuwana.

Zawsze uważaj, aby przypadkowo nie uciąć psu wąsów!

Nasze czworonogi potrzebują pielęgnacji, aby czuć się dobrze. Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twój pies, aby dobrze wyglądać.

Najczęściej polecane
8 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?