Petsitting: Tymczasowa opieka nad psem

Petsitting

Petsitting to jedna z możliwości opieki nad psem.

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Już przed adopcją nowego członka rodziny powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę. Jeśli jesteśmy czynni zawodowo i nie mamy w rodzinie osób czy sąsiadów, którzy mogliby się zaopiekować naszym czworonogiem podczas naszej nieobecności, warto rozważyć usługi petsittera lub dziennego ośrodka opieki dla psów.

Czym jest petsitting?

Nawet jeśli oddanie psa w ręce obcej osoby nie jest łatwe, wiele opiekunów czworonogów decyduje się na skorzystanie z usług tak zwanych petsitterów.

Ośrodki opieki dziennej dla psów można porównać do żłobków czy przedszkoli. Podobnie jak dziecko przyprowadzamy psa rano do placówki i odbieramy go o ustalonej godzinie. Możemy również zgłosić się do petsittera, który odbierze i przywiezie naszego czworonoga prosto z domu.

Zwłaszcza w okresie świątecznym i wakacyjnym dzienne ośrodki opieki dla psów są szczególnie popularne. Dlatego jeśli chcemy umieścić w nim naszego pupila w szczycie sezonu urlopowego powinnyśmy zarezerwować miejsce w takiej psiej świetlicy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Petsitterki wyprowadzające psy © Kzenon / stock.adobe.com
Kontakt z wieloma różnymi psami może mieć bardzo pozytywny wpływ na zachowanie społeczne psa.

Czy pies będzie pod dobrą opieką?

Większość dziennych ośrodków opieki dla psów przyjmuje od 5 do 15 psów każdej rasy i w różnym wieku codziennie. Dzięki temu czworonogi spędzają dużo czasu w grupie i rozwijają bardzo pozytywne zachowania społeczne.

Zanim oddamy naszego podopiecznego do takiej placówki, dowiedzmy się zawczasu, czy zostanie on przyjęty. Ograniczenia dotyczą na przykład suk w rui, a także chorych psów, które wymagają specjalistycznej opieki.

Warto więc zapytać, czy jej pracownicy są w stanie spełnić wymagania naszego pupila. Często znajdziemy takie informacje także na stronie internetowej danego ośrodka.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tymczasowych opiekunów dla psa?

  • Jakie pierwsze wrażenie wywarł na nas petsitter?
  • Jak traktuje naszego psa?
  • Czy możemy sobie wyobrazić oddanie naszego psa pod opiekę petsittera?
  • Jakie ma doświadczenie w opiece nad psami?
  • Jakie referencje może przedstawić?
  • Czy psy mają do dyspozycji ogród lub wybieg?
Socjalizacja psów w psiej świetlicy © Wendy / stock.adobe.com
Koszty tymczasowej opieki nad psem zależą od różnych czynników.

Ile kosztują usługi petsittera?

Koszty opieki nad psem zależą w dużej mierze od lokalizacji, świadczonych usług i potrzeb zwierzęcia. Niektórzy opiekunowie oddają swoje psy pod opiekę petsitterów okazjonalnie, kiedy muszą coś załatwić lub wyjeżdżają na wakacje. Inni z kolei codziennie zaprowadzają swoich czworonogów do psiej świetlicy.

Ceny tymczasowej opieki wahają się od 30 do 70 złotych za godzinę, jednak wszystko zależy od tego na jak długo chcemy psiaka zostawić pod opieką, czy robimy to regularnie, czy okazjonalnie, w dzień świąteczny czy powszedni. Koszty wzrastają także wraz ze standardem placówki.

Czy istnieją alternatywy dla opieki dziennej dla psów?

Oprócz tak zwanych świetlic dla psów, możemy poszukać również indywidualnych osób trudniących się opieką nad zwierzętami. Tacy petsitterzy są zazwyczaj elastyczni, spontaniczni i chętnie zabiorą naszego podopiecznego na godzinny spacer na przykład w porze lunchu. Pozwoli to zaoszczędzić nieco środków oraz czas dojazdu do miejsc opieki dziennej.

Możemy oczywiście też poszukać przyjaznych i kochających zwierzęta osób w naszej okolicy, którzy albo sami mają psy albo mają na tyle wolnego czasu i chęci, by w tygodniu wyprowadzić naszego pupila na spacer. W takim wypadku, oprócz finansowego podziękowania, możemy odwdzięczyć się tym samym – spróbujmy więc wywiesić ogłoszenie w naszej okolicy.

Jeśli natomiast potrzebujemy opieki nad psem na dłuższy okres, na przykład, gdy wybieramy się na wakacje, warto rozważyć hotel dla psów. Możemy również zapytać petsittera, czy nie zechciałby zaopiekować się naszym pupilem w tym czasie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Urlop bez psa: Petsitter czy hotel dla psów?

Najczęściej polecane