Mój pies gryzie – co robić?

Agresywny owczarek niemiecki na białym tle

Co robić, gdy mój pies gryzie?

Pies, który w stosunku do innych czworonogów czy ludzi przejawia agresywne zachowanie stanowi dla nich zagrożenie, zwłaszcza jeśli już wcześniej zdarzyło mu się zaatakować lub ugryźć. W niniejszym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, gdy Twój pies ma tendencję do agresywnego zachowania. Jednak jedną rzecz należy wyjaśnić na wstępie: Każdy pies jest inny, ma odmienny charakter i historię, dlatego nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdziłoby się w każdym przypadku.

Weź pod uwagę, że pies gryzie nie dlatego, że ma taki kaprys. Zwykle z dużym wyprzedzeniem można zauważyć pierwsze symptomy agresji i w wielu przypadkach wynika to z utrwalonych nieporozumień w komunikacji między człowiekiem a zwierzęciem. Aby je rozpoznać, warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem psów. Wspólnie będziecie mogli dotrzeć do sedna przyczyn takiego zachowania i spróbować wyeliminować agresję w przyszłości. Na marginesie: Nierzadko zdarza się, że małe czy bardzo grzeczne psy zaczynają gryźć, ponieważ ich opiekunowie nie potraktowali poważnie kwestii ich wychowania. Dlatego osoba znajdująca się na drugim końcu smyczy powinna zadać sobie pytanie czy sama nie doprowadziła do takiej sytuacji!

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Kaganiec

W przypadku agresywnego zachowania naszego podopiecznego, należy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć zagrożenia. Potencjalnie agresywny pies powinien być wyprowadzany na spacer tylko w kagańcu, ale w razie potrzeby środki ostrożności należy podjąć również w domu. Bardzo ważne jest odpowiednie przyzwyczajanie psa do kagańca, tak aby miał z nim wyłącznie pozytywne skojarzenia.

Kiedy pies reaguje agresywnie na inne psy

Jako opiekun psa możesz rozwiązać agresywne zachowania wobec innych czworonogów zanim dojdzie do ich eskalacji poprzez zdecydowane i spokojne obejście obiektu agresji przy pierwszych jej oznakach (np. warczenie). Jeśli wiesz, że Twój pies jest agresywny tylko w stosunku do niektórych grup psów (samce, owczarki niemieckie), możesz unikać takich spotkań dokładniej planując spacer i umawiając się z innymi opiekunami na przykład co do godziny spacerów. Oczywiście w takiej sytuacji należy równolegle przeprowadzać odpowiednie szkolenie z psem.

Co zrobić, gdy psy wdadzą się w bójkę?

Jeśli dojdzie do konfrontacji, to w przypadku dobrze zsocjalizowanych psów, będzie w niej chodziło raczej o wymianę zdań, a nie o wyrządzenie krzywdy. Jednak nawet takie sytuacje mogą mieć poważne skutki, zwłaszcza gdy między zwierzętami jest duża różnica wzrostu. Poważniejsze konsekwencje mogą mieć niezapowiedziane ataki psów, które mają braki w socjalizacji. Co więcej, zaatakowany pies może w wyniku takiego zajścia w przyszłości również reagować agresywnie na spotkania z innymi psami.

Jeżeli Twój pies zaatakował lub został zaatakowany, pod żadnym pozorem nie interweniuj – krzyk lub uderzenia smyczą tylko zwiększą agresję zwierząt i dodatkowo narazisz się na niebezpieczeństwo. Nie próbuj również rozdzielać gryzących się psów, aby nie pogłębiać ewentualnych urazów. Pomocne może być natomiast zdekoncentrowanie psów głośnym dźwiękiem (np. strzelającą plastikową torebką) lub polanie ich wodą z butelki, tak aby można było je spokojnie rozdzielić.

Pies szykujący się do ataku na drugiego psa

Jeśli nie masz gwarancji, że Twój pupil nie rzuci się na innych podczas spaceru, nie pozostaje nic innego jak założenie mu kagańca. Upewnij się tylko, że jest dobrze dopasowany i nie będzie utrudniał mu oddychania. Po okresie przyzwyczajenia, pies nie będzie zwracał na niego uwagi, a Ty zyskasz spokój, co na pewno przełoży się pozytywnie na wspólny trening.

Agresja w stosunku do ludzi

Wiemy już, że istnieje wiele przyczyn agresywnego zachowania u psów. Jednak najczęściej nieodpowiednia socjalizacja i związany z tym brak pewności siebie lub lęk leżą u podstaw problemu. W przypadku niektórych ras psów, instynkt obronny może również szybko wziąć górę, sprawiając, że stają się zagrożeniem dla otoczenia. Oczywiście błędy wychowawcze mogą sprzyjać takiemu zachowaniu lub wręcz wzmacniać je, na przykład, jeśli pies nauczył się, że straszenie zębami przynosi pożądany efekt – w końcu w takiej sytuacji może wygodnie rozsiąść się na kanapie lub nie musi oddawać swojej ulubionej zabawki. W takim wypadku należy popracować nad hierarchią, najlepiej z pomocą profesjonalisty.

Staraj się przekierować ewentualne niebezpieczne sytuacje na pozytywne tory już od wieku szczenięcego: Jeśli na przykład Twój mały podopieczny jest agresywny wobec gości, dobrym ćwiczeniem będzie nakazanie mu wykonania komendy „siad” – jeśli ją wykona, gość może nagrodzić go smakołykiem.

Przy pierwszych oznakach agresji, wskazane jest natychmiastowe działanie. Pracuj z psem nad podstawowym posłuszeństwem i w przypadku najmniejszych oznak agresji, przerwij takie zachowanie na przykład za pomocą słowa „stop”. Jeśli te zabiegi nie przyniosą pożądanych rezultatów, możesz spróbować odwrócić uwagę psa głośnym dźwiękiem, na przykład potrząsając łańcuszkiem zaciskowym.

Ratlerek gryzący swojego opiekuna

Staraj się zawsze zachowywać spokój i opanowanie – pies natychmiast wyczuje Twoje zdenerwowanie, gdy na przykład zauważysz zbliżającego się do was biegacza, czy nawet Twój strach, co z kolei wzmocni agresję. Jeśli masz ogólne problemy z hierarchią w rodzinie, w wyniku czego pies przejawia agresję wobec niektórych jej członków, warto uzgodnić jedno, wspólne podejście do problemu. Jeżeli bowiem każdy z domowników będzie miał swoje własne zasady, pies będzie zdezorientowany.

Agresywne i dominujące czworonogi powinny mieć swoje posłanie nieco na uboczu, ponieważ legowiska w miejscach strategicznych, takich jak w pobliżu drzwi, wzmacniają domniemaną pozycję szefa w stadzie. Warto również zabronić psu wchodzenia do niektórych pomieszczeń, aby móc lepiej kontrolować i zachować hierarchię w przypadku skłonnych do dominacji zwierząt.

Należy uświadomić sobie, że pies nie może stwarzać zagrożenia dla innych, również podczas szkolenia, które jest absolutnie zalecane po incydentach pogryzienia. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, który będzie najlepiej wiedział co zrobić z agresywnym psem.

Najczęściej polecane