10 wskazówek, jak zrobić idealne zdjęcie psa

Kobieta robiąca psu zdjęcie smartfonem

Idealne zdjęcie psa zrobione telefonem komórkowym.

„Uśmiech proszę!“. Ustawienie psa na komendę w kierunku odpowiedniego światła i sfotografowanie go od najlepszej strony wcale nie jest takie proste. W niniejszym artykule dowiesz się, jak możesz zachęcić psa do sesji zdjęciowej i jakie profesjonalne wskazówki warto zastosować, by zrobić idealne zdjęcie psa.

Dlaczego tak lubimy robić zdjęcia psom?

Psy mają stałe miejsce w życiu swoich opiekunów – także w ich kolekcji zdjęć. W końcu lubimy uwieczniać swoich bliskich na zdjęciach i filmach, aby zachować wspomnienia, cieszyć się nimi i móc się nimi podzielić z naszą rodziną i przyjaciółmi. Nic dziwnego więc, że psy i koty należą do ulubionych tematów zdjęć, zaraz za dziećmi. Jednak zwierzęta – podobnie jak małe dzieci – mają dużo ciekawsze zajęcia niż stanie czy siedzenie w miejscu w oczekiwaniu na dobry autoportret. I zanim fotograf za obiektywem zdąży nacisnąć spust migawki, obiekt zainteresowania znika, a idealne zdjęcie psa razem z nim.

Czego potrzebuję, aby zrobić idealne zdjęcie psa?

Aby zrobić idealne zdjęcie psa, potrzeba przede wszystkim cierpliwości. A może jej zabraknąć nawet najbardziej cierpliwym opiekunom, jeśli pies będzie się ciągle poruszał. Zdjęcia wyjdą wówczas nieostre, światło będzie za ciemne, a na zdjęciu widać będzie tylko ogon psa albo w decydującym momencie aparat zawiedzie, a karta pamięci okaże się pełna. Zanim jednak odłożysz aparat głęboko do szafy, zapoznaj się z poniższymi 10 profesjonalnymi poradami. Nie martw się: Aby zrobić psu dobre zdjęcie, nie potrzebny jest ani zawodowy fotograf, ani niepomiernie drogi sprzęt. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek dotyczących dobrego przygotowania, właściwych ustawień aparatu, odpowiedniego światła oraz najlepszych formatów i perspektyw, zrobienie perfekcyjnego zdjęcia nie będzie żadnym problemem nawet z użyciem smartfona.

Wskazówka nr 1: Dobre przygotowanie

Kiedy widzimy psa biegającego po łące, jego sierść majestatycznie oświetloną słońcem lub jego urocze spojrzenie, chcielibyśmy zatrzymać tę chwilę na zdjęciu. Aby nam się to udało, ważne jest dobre przygotowanie. Jeśli trzeba będzie najpierw szukać, jak włączyć aparat, jak ustawić odpowiedni tryb, czy jak zoptymalizować ekspozycję, przegapimy najlepsze do uchwycenia momenty. Nieistotne, czy będziemy fotografować psa lustrzanką, małym aparatem czy smartfonem: Ważne jest, aby mieć opanowaną jego obsługę. Najdroższy i najlepszy aparat na nic się zda, jeśli fotograf nie będzie umiał go obsługiwać.

Jeśli nie chcemy robić zdjęć tylko aparatem w telefonie, ale mamy ochotę sięgnąć po cyfrowy aparat czy lustrzankę, musimy przynajmniej wiedzieć, jak ustawić go na przykład na tryb portretowy, sportowy czy zdjęć seryjnych. A jeżeli myślimy o tym, by pójść nieco dalej, powinniśmy zapoznać się z takimi terminami jak czas otwarcia migawki, czułość ISO oraz przysłona. To, co może wydawać się na początku skomplikowane, przy odrobinie praktyki okaże się wcale nie takie trudne i doda kropkę nad i do naszych zdjęć. Ale nawet jeśli mamy pod ręką tylko smartfon, warto przyjrzeć się bliżej funkcjom wbudowanego aparatu. Jeżeli naszym zdaniem będą zbyt ograniczone, możemy skorzystać z wielu dostępnych aplikacji, rozszerzających ich możliwości.

Wskazówka nr 2: Wybór miejsca i tła

Co najmniej tak samo ważne jak podstawowa wiedza na temat obsługi aparatu jest wcześniejsze zastanowienie się jak i gdzie chcemy uwiecznić naszego podopiecznego. Jeśli chcemy udoskonalić nasze umiejętności fotograficzne, powinnyśmy – obok wielu pstryknięć aparatem na co dzień – wykonywać zaplanowane „sesje zdjęciowe” z naszym psem, podczas których będziemy mogli wypróbować różne ustawienia, perspektywy i formaty. W tym celu na początku najlepiej sprawdzi się nieco odludne miejsce, gdzie nie będą nas rozpraszały przejeżdżające samochody, motocykle czy inne psy lub ludzie. Rozległa łąka, na której będziemy tylko my i nasz pies, otwarte pole czy brzeg rzeki będą dobrze wyglądały na zdjęciach. Nawet jeśli nasz pupil będzie w głównym elementem zdjęcia, to, co znajduje się za nim również nie jest bez znaczenia. Samochody, ludzie, nieestetyczny wieżowiec czy pylon komunikacyjny mogą zepsuć nawet najlepsze ujęcie. Jeśli wolimy fotografować psa w domu, dobrze jest wyjść z nim do ogrodu (jeśli mamy go do dyspozycji) i zrobić mu zdjęcie na tle zielonego żywopłotu. Fotografowanie we wnętrzach jest trudniejsze ze względu na warunki oświetleniowe i wymaga więcej praktyki.

Pies siedzący za aparatem
Ten mały husky doskonale wie, czego chce.

Wskazówka nr 3: Odpowiednia motywacja i moment

Wybraliśmy idealne miejsce na naszą pierwszą sesję i aby je znaleźć pokonaliśmy kilka dobrych kilometrów, a pies nie chce współpracować? Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Który pies bowiem jest zainteresowany robieniem sobie pięknych zdjęć? O wiele bardziej ekscytujące jest węszenie po okolicy, bieganie po łące czy pogoń za królikiem. Jeśli nasz pies zna i wykonuje podstawowe komendy, takie jak siad, do nogi czy leżeć, będziemy mieć ułatwione zadanie, chociaż na zdjęciach nie ukryje się wyrazu pyska psa mówiącego, że tak naprawdę w tej chwili chciał zrobić coś zupełnie innego niż potulnie nam pozować. Aby tego uniknąć, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

• Przed sesją, pozwólmy psu załatwić swoje potrzeby i pobiegać – ale oczywiście nie na tyle, aby na późniejszych zdjęciach leżał dysząc ze zmęczenia, ale na tyle, by jego podstawowa potrzeba ruchu została zaspokojona i by mógł się skoncentrować na wspólnym zadaniu.
• Po jedzeniu dajmy psu przerwę na spokojne trawienie i drzemkę, a zaplanowane zdjęcia przełóżmy na później.
• Generalna zasada brzmi: Jeśli pies jest zmęczony fizycznie i psychicznie i wie, że traktujemy jego potrzeby poważnie i zapewniamy mu odpowiednio urozmaicone zajęcia, tym chętniej będzie z nami współpracować i tym bardziej będzie chciał sprawić nam przyjemność.
• Aby po dziesiątym zdjęciu z kolei nasz podopieczny nadal czerpał z pozowania przyjemność, powinnyśmy mieć w zanadrzu jego ulubione przysmaki lub ulubioną zabawkę. Jeśli pies zauważy, że za współpracę nagradzany jest smakołykiem, pieszczotami lub ulubioną zabawką, będzie wykonywał swoje zadanie z większą chęcią.
• Zakończmy sesję, gdy tylko zauważymy, że psu nie sprawia ona już przyjemności albo gdy wydaje się przytłoczony. Pochwalmy go ponownie i dajmy mu smakołyk w nagrodę za dotychczasowe współdziałanie – będzie wówczas z niecierpliwością czekał, aż kolejny raz weźmiemy do ręki aparat.

Wskazówka nr 4: Dużo słońca dla idealnego zdjęcia psa

Odpowiednie światło w fotografii to podstawa. Wiele ujęć kończy się niepowodzeniem właśnie w wyniku niedostatecznego oświetlenia. W przypadku początkujących zaleca się fotografowanie psów na zewnątrz pod gołym niebem – zdjęcia wychodzą wtedy dużo ładniejsze i bardziej naturalne niż te robione w mieszkaniu. Światło słoneczne na zewnątrz sprawia, że mienią się nie tylko kolory natury, ale również sierść naszego psiego modela. Zazwyczaj takie zdjęcia są również ostrzejsze, nawet jeśli pies się poruszy, ponieważ promienienie słoneczne pozwalają na krótki czas naświetlania. Ale uwaga: Lepiej unikać zbyt silnego światła słonecznego, na przykład w południe latem – będzie ono nie tylko zbyt ostre dla większości aparatów, ale przede wszystkim temperatura będzie za wysoka dla naszego podopiecznego. Kolory na zdjęciach często wówczas wydają się bez życia, a palące słońce tworzy nieestetyczne cienie.

Najlepszą porą do robienia zdjęć w plenerze jest więc wczesny ranek lub wieczór, kiedy światło jest delikatniejsze, a duża zawartość czerwieni zapewnia ciepłe kolory i cienie.

Oczywiście bardzo ciekawe są również ujęcia pod pochmurnym niebem lub gdy na horyzoncie widać chmury z piorunami. Im ciemniejsze jest niebo lub otoczenie (dotyczy to również zdjęć w zacienionym lesie), tym więcej światła musi aparat wyemitować. Jeśli w takim wypadku robimy zdjęcia dobrej jakości aparatem lub lustrzanką, należy spróbować zwiększyć czas otwarcia migawki (np. 1/320), zwiększyć wartość przysłony (np. 2.8) lub ustawić wysokie ISO. Jeśli nie mamy pewności, jakie ustawienia wybrać, warto przetestować różne z nich i przekonać się samodzielnie. Przy odrobinie praktyki, szybko okaże się który tryb daje nam najlepsze rezultaty.

Wskazówka nr 5: Ostre oczy, rozmyte tło

Psy mają niepowtarzalne spojrzenie, które chcemy zobaczyć również na zdjęciach. Zwłaszcza w przypadku ujęć portretowych istotna jest ostrość. Powinien być na nich widoczny również odruch źreniczny – wzrok psa powinien być w związku z tym skierowany na źródło światła. Podczas wykonywania ujęć portretowych należy podejść możliwie blisko do psa i skierować obiektyw aparatu na jego oczy. Ładny pyszczek psa i jego spojrzenie będą lepiej prezentowały się na nieostrym tle. Profesjonalni fotografowie w tym celu ustawiają przysłonę na najniższą możliwą wartość (tryb A lub AV). Przy szeroko otwartej przysłonie głębia ostrości jest mniejsza.

Dla osób, które nie mają śmiałości spróbować fotografii manualnej, ale chcą mieć idealne zdjęcia psa, zaleca się ustawienie aparatu na tryb portretowy, który łatwo można wybrać w większości aparatów cyfrowych (zazwyczaj tryb portretowy oznaczony jest symbolem głowy). Niektóre smartfony również dają możliwość zrobienia zdjęcia portretowego z rozmytym tłem. Jeśli ten tryb nie jest dostępny w naszym telefonie, możemy pobrać odpowiednią aplikację do zmniejszenia głębi ostrości albo możemy później rozmyć tło za pomocą programu do obróbki zdjęć.

Wskazówka nr 6: Oko w oko z psim modelem

Jeśli nasz podopieczny nie jest dogiem niemieckim, z całą pewnością jesteśmy od niego znacznie wyżsi. Jeśli więc podczas fotografowania pozostaniemy w pozycji stojącej, chcąc nie chcąc zrobimy mu zdjęcie z lotu ptaka. Taka perspektywa nie jest jednak polecana w fotografii zwierząt, ponieważ naprawdę dobre ujęcia wykonamy dopiero wówczas, gdy oddamy perspektywę zwierzęcia. W zdjęciach chodzi w końcu o psa, a więc należy dostosować się do jego wielkości. W tym celu możemy usiąść, klęknąć lub postawić psa na podwyższeniu, na przykład na pniu drzewa, kamieniu lub niewielkim nasypie.

Dzięki temu zachowamy również proporcje naszego podopiecznego. W przypadku małych psów, takich jak na przykład chihuahua, możemy oczywiście wypróbować perspektywę żaby – czyli położyć się z aparatem na podłodze i z tego miejsca sfotografować naszego psiego krasnala, co sprawi, że na zdjęciach będzie wyglądał na całkiem sporego!

Zdjęcie psa robione aparatem
Znajdując się na wysokości oczu psa uzyskamy najlepsze zdjęcie!

Wskazówka nr 7: Udane portrety

Zbliżmy się do psa, zajmijmy pozycję na wysokości jego oczu i skupmy się na jego spojrzeniu, jednocześnie rozmywając tło – opisane w punktach 5 i 6 wskazówki są szczególnie ważne w fotografii portretowej. Mniejsza głębia ostrości za sprawą szeroko otwartej przysłony (=niska wartość przysłony) jest popularnym efektem w fotografii portretowej, ponieważ jeszcze bardziej eksponuje fotografowanego modela, czy to dwu- czy czteronożnego. W osiągnięciu tego efektu pomagają ustawienia aparatu (np. wartość przysłony f1.8) lub tryb portretowy. Generalnie, oczy, uszy i pysk psa powinny być wyostrzone, a wszystko pozostałe może być rozmyte.

Najbardziej przykuwają wzrok zdjęcia portretowe, na których pies patrzy bezpośrednio w aparat, a jego ufne spojrzenie uchwycone jest frontalnie. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ nasi ciekawscy podopieczni lubią patrzeć wszędzie, tylko nie tam, gdzie akurat chcemy. Istnieją jednak pewne sztuczki, dzięki którym przykujemy uwagę psa. Jeśli nasz pupil opanował podstawowe posłuszeństwo, odpowiednie komendy znacznie ułatwią nam zadanie, ale nawet wówczas nie mamy gwarancji, że siedzący czy leżący pies będzie patrzył bezpośrednio na nas. Pomocne mogą być przysmaki, które kierujemy w stronę obiektywu aparatu – jednak niektóre czworonogi tak je uwielbiają, że ruszają biegiem w stronę aparatu, śliniąc się, a tego oczywiście chcemy uniknąć. Lepiej sprawdzą się dźwięki, będące dla psa nowością i przykuwającego jego uwagę. Mogą to być nieznane mu odgłosy zwierząt, które możemy imitować sami lub odtworzyć na telefonie. Jak pies usłyszy takie obce dźwięki, najprawdopodobniej będzie uważnie patrzył w kierunku, z którego dobiegają, a wtedy wystarczy jedynie ten moment uchwycić.

Dobre zdjęcie portretowe może udać nam się wykonać nawet jeśli pies nie spojrzy prosto w aparat. Zwłaszcza pysk psa uchwycony z bocznej perspektywy, kiedy jego wzrok skierowany jest w dal, często wygląda interesująco i szlachetnie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby między oczami psa i krawędzią zdjęcia była pewna odległość. Zatem tam, gdzie patrzy pies powinno być nieco więcej miejsca niż po jego drugiej stronie. Generalnie rzecz biorąc, pies nie powinien znajdować się dokładnie na środku zdjęcia. Będzie ono znacznie ciekawsze, gdy obiekt na pierwszym planie będzie nieco przesunięty w bok. W tym celu, podzielmy sobie w myślach zdjęcie na dwie linie poziome i dwie pionowe w 9 równych prostokątach (niektóre aparaty wyposażone są w takie linie orientacyjne na wyświetlaczu). W przypadku zdjęć portretowych, pysk psa powinien znajdować się tam, gdzie spotykają się dwie linie.

Wskazówka nr 8: Sfotografuj swojego psa w akcji

Szczególnie dynamicznie prezentują się zdjęcia, na których pies biegnie lub skacze. Jeśli uda nam się zamrozić aparatem pysk biegnącego w naszą stronę psa, może okazać się, że odkryjemy w naszym podopiecznym „miny”, których w innym wypadku nigdy byśmy nie dostrzegli. Jednak utrwalenie takiego momentu w dobrej ostrości nie jest łatwe. Kontury szybko tracą ostrość, obraz się rozmywa lub decydujący moment, na przykład podczas skoku, kiedy wszystkie nogi psa są zawieszone w powietrzu, umyka.

Aby uchwycić wszystkie ruchy z odpowiednią dokładnością, ważne jest, aby czas otwarcia migawki był możliwie krótki. Podczas gdy w normalnym trybie aparat potrzebuje chwili, aby uchwycić odpowiednie światło, ustawić ostrość i zamrozić obraz, w przypadku wysokiej wartości przysłony (między f3.2 i f4.5), reaguje natychmiast. Problem w tym, że nie ma wówczas za wiele czasu na dotarcie światła do aparatu. Dlatego prawdopodobnie konieczne będzie dostosowanie wartości ISO. Czasami potrzeba trochę czasu i praktyki, aby znaleźć równowagę między wartością przysłony a ISO, żeby wykonać idealne zdjęcie psa w ruchu.

Na szczęście większość aparatów cyfrowych i smartfonów posiada wbudowane tryby, które ułatwiają wykonywanie takich zdjęć. Możemy na przykład wybrać tryb sportowy przy jednoczesnym trybie seryjnym. Podczas gdy nasz pies szaleje na łące lub placu zabaw dla psów, nam wystarczy jedynie skierować na niego aparat z takim ustawionym trybem. Nawet jeśli wybranie najlepszych zdjęć z serii wymaga nieco czasu, to warto: Przy tak dużej ich ilości mamy gwarancję, że na którymś z nich nasz pies będzie wyglądał perfekcyjnie.

Wskazówka nr 9: Odpowiednia stylizacja dla psiego modela

Na zdjęciach chcemy dobrze wyglądać i to samo dotyczy naszych zwierzęcych modeli. Pies, którego sierść jest niewyczesana i pozbawiona blasku, z wydzieliną w oku lub poprzyklejanymi resztkami jedzenia na brodzie, niekoniecznie będzie wdzięcznym obiektem zdjęć. Zanim więc chwycimy za aparat, sięgnijmy po ściereczkę i szczotkę. Wyczyśćmy pysk psa, pozbądźmy się z niego śliny i brudu i wyszczotkujmy sierść – dzięki temu zwłaszcza psy długowłose nabiorą blasku, który będzie również widoczny na zdjęciach. Jednocześnie możemy zdjąć mu obrożę i zastąpić ją na przykład ładną chustą. Zwróćmy uwagę na szczegóły i zastanówmy się zawczasu jak chcemy naszego psa wyeksponować – czy w jego naturalnym pięknie czy może w towarzystwie efektownych dodatków? Wypróbujmy to, co nam się najbardziej podoba i co pasuje do naszego pupila

Wskazówka nr 10: Praktyka czyni mistrza

Teraz, kiedy już znamy wskazówki dotyczące fotografowani i wiemy, jak wykonać idealne zdjęcie psa, może jednak okazać się, że nie tak łatwo przekuć teorię w praktykę. Ale nie poddawajmy się – w końcu nikt nie rodzi się mistrzem! W zależności od początkowych umiejętności, talentu, wyposażenia aparatu i psiego modela, możemy potrzebować trochę czasu zanim osiągniemy pożądane rezultaty. Nie wywierajmy jednak zbędnej presji ani na sobie, ani na naszym psie. Najważniejsze w fotografii jest to, aby czerpać z niej przyjemność – co z pewnością będzie widać na późniejszych zdjęciach.

Zatem życzymy Wam dużo radości podczas wspólnych sesji fotograficznych!

Najczęściej polecane