Moja świnka morska potrafi gwizdać!
Z pewnością każdy właściciel świnki morskiej zna dobrze brzmienie tych uroczych pogwizdów, które wydaje z siebie jego pupil, kiedy widzi wsypywany do jego miseczki pokarm lub jest głaskany po brzuszku. Co jednak świnka chce dokładnie przekazać człowiekowi, kiedy chrumka lub gwiżdże?
Chrumkanie
Świnki morskie nie są wprawdzie spokrewnione ze świniami domowymi, mimo to jednak potrafią chrumkać. Robią to na przykład wówczas, gdy chcą powitać zaufanego człowieka.
Kłapanie zębami
Jeśli świnka morska kłapie zębami, jest to znak ostrzegawczy lub sposób na okazanie swojej przewagi i próba zaimponowania. Sytuacją, w której możesz spotkać się z takim zachowaniem świnki, jest spotkanie starszej świnki z młodszą, która irytuje starszego osobnika natrętnymi próbami sprowokowania go do wspólnej zabawy.
Kwiczenie
Głośne kwiczenie świnki oznacza najczęściej skargę lub żądanie. Świnka kwiczy uporczywie na przykład wówczas, gdy domaga się jak najszybszego dostarczenia jej do klatki pysznej marchewki.
Gwizdanie
Ostry gwizd jest okrzykiem bólu lub tęsknoty, może także oznaczać lęk lub panikę. Ciche pogwizdywanie natomiast można interpretować jako powitanie.
Mruczenie
Mruczenie to głębokie, wibrujące warczenie, które ma służyć uspokojeniu się w stresującej sytuacji.
Warczenie
Samce dzikimi pomrukami chcą zwrócić na siebie uwagę samic. Gdy pomiędzy samicami dochodzi do sprzeczek, a akurat nie ma w pobliżu samca, samice także warczą na siebie nawzajem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o mowie chomika, kliknij tutaj.