Trzymanie świnek morskich na zewnątrz nie jest wcale trudne. Jeśli zaczniemy przyzwyczajanie zwierząt do temperatury i powietrza na dworze już od wiosny, możliwe będzie trzymanie ich na zewnątrz nawet w zimie, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie schronienie.
Trzymanie świnek morskich na zewnątrz

© Magalice / stock.adobe.com
Porady i wskazówki dotyczące trzymania świnek morskich na zewnątrz
- Świnki morskie należy trzymać w grupach, liczących co najmniej cztery osobniki, ponieważ w zimie ogrzewają się nawzajem.
- Jeśli trzymamy nasze zwierzęta poza domem, powinnyśmy codziennie sprawdzać czy niczego im nie brakuje.
- Chore lub ciężarne świnki powinny być szczególnie chronione przed niskimi temperaturami, a do wyższych temperatur przyzwyczajane stopniowo.

© Petra Fischer / stock.adobe.com
- Należy unikać wahań temperatury, dlatego nie powinnyśmy świnek zbyt często przenosić z wybiegu zewnętrznego do ciepłego mieszkania. Różnica temperatur bardzo szybko doprowadziłaby bowiem do przeziębienia, a nawet zapalenia płuc.
Kupiona w sklepie czy samodzielnie wykonana klatka?
Ponieważ świnki morskie nie mają w zwyczaju kopania i zakopywania, tak jak na przykład króliki, ogrodzenie wybiegu nie musi być wkopywane w ziemię. Domek stanowiący schronienie dla świnek może znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wybiegu, ale w takim wypadku musi być z nim połączony za pomocą tunelu.
Najlepsze schronienie zapewni świnkom klatka dla królika. Jeśli jednak mamy zamiar trzymać w niej większą grupę gryzoni, warto rozważyć samodzielne zbudowanie dla nich schronienia, wówczas będziemy w stanie lepiej dopasować je do ich potrzeb pod względem wielkości czy niezbędnej przestrzeni. Dla około 10 świnek morskich, które mają być trzymane na zewnątrz również w okresie zimowym, zalecana wielkość wynosi około 120 x 120 x 120 cm.

© Kanashi / stock.adobe.com
Instrukcja budowy wybiegu zewnętrznego
- Do skonstruowania wybiegu zewnętrznego będziemy potrzebowali odpowiednich desek.
- Przestrzeń pomiędzy deskami zewnętrznymi i wewnętrznymi należy ocieplić styropianem, podobnie należy postąpić z podłogą, nad którą należy umieścić plastikowy pojemnik. Jeżeli nie znajdziemy go w odpowiednim rozmiarze, możemy go również przygotować samodzielnie, umieszczając płytę wiórową pokrytą wyściółką do oczek wodnych na warstwie styropianu.
- Dach powinien być pokryty papą, która w przedniej części wystaje na około 40-50 cm oraz odchylony do tyłu, żeby deszcz mógł łatwiej po nim spływać. Aby uniknąć nagromadzenia ciepła, papa powinna być ułożona około 30 cm powyżej dachu właściwego. Taka poduszka powietrzna zatrzymuje największe ciepło, a zyskaną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać na przykład na umieszczenie paśników.
- Otwory wejściowe powinny znajdować się po stronie przeciwnej do padającego deszczu czy wiejącego wiatru, czyli najlepiej skierować je na wschód. Aby zapobiec wysokim temperaturom w lecie, konieczne jest ustawienie klatki w zacienionym miejscu – w przeciwnym razie temperatura w jej wnętrzu może w krótkim czasie osiągnąć wartość 40°C.
- Drzwiczki powinny składać się z dwóch drewnianych ramek. Do jednej z nich przybija się drut i na nim mocuje się kolejną. Dzięki temu drut będzie chroniony pomiędzy dwoma ramkami, a świnki morskie nie zranią się o jego wystające końce. W okresie zimowym zaleca się zainstalowanie szybki z pleksiglasu.
- Otwór w klatce, przez który zwierzęta wychodzą na wybieg warto przysłonić cienką szmatką. W ten sposób gryzonie mogą cały czas wychodzić na zewnątrz, podczas gdy ciepło z klatki nie ucieka.
- Wysokość klatki powinna wynosić około 2 metrów, abyśmy byli w stanie stanąć na wybiegu i nie musieć klęczeć podczas każdego karmienia czy czyszczenia. Niższe wybiegi oczywiście też są akceptowalne, pod warunkiem, że domek znajduje się poza nim i nie ma konieczności każdorazowego wchodzenia na wybieg.
- Od góry wybieg pokrywamy siatką, żeby ustrzec świnki przed kotami czy ptakami drapieżnymi.
Trzymanie świnek morskich na zewnątrz: Problematyczna wilgoć
W przypadku trzymania świnek morskich na zewnątrz w zimie, największy problem stanowi nie temperatura, a wilgoć, która zawsze tworzy się w klatce. Zwłaszcza w nocy woda skrapla się na ścianach i spływa po nich.
Jako że w klatkach nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania, pozostaje nam częste ich wietrzenie i nieizolowanie ich w pełni z każdej strony, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że nadmierna wilgotność powietrza sprzyja przeziębieniom i chorobom.
Niskie temperatury w zimie zdają się nie bardzo przeszkadzać świnkom morskim – w klatce wyłożonej grubą warstwą słomy lub siana, w której mogą się zagrzebać, bez problemów przetrwają zimę. Poza tym, najczęściej ogrzewają się nawzajem, wtulając się w siebie, dlatego tak ważna jest odpowiednia liczba osobników w stadzie.