Typowe dolegliwości peruwianek
Świnki morskie peruwianki żyją średnio od czterech do sześciu lat. Wiele z nich w trakcie swojego życia zmaga się z problemami stomatologicznymi lub żołądkowymi, które mogą znacznie obniżyć jakość ich życia.
Wady zgryzu
Zęby kawii domowej rosną nieprzerwanie przez całe życie. Co tydzień przybywa od jednego do dwóch milimetrów przednich i tylnych zębów. Aby jednak mogły się odpowiednio ścierać i nie rosły zbyt długie, świnki morskie muszą mieć do dyspozycji dużo surowego błonnika.
Ponieważ jednak wiele dostępnych na rynku karm dla świnek jest w niego ubogich, obfitują za to w wysokoenergetyczne składniki, wiele kawii zmaga się z problemem przerośniętych zębów. Prowadzi to stopniowo do wad zgryzu i uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej.
Bolesne rany powodują, że zwierzęta, nie chcąc przysparzać sobie cierpienia, odmawiają jedzenia. Często zdarza się, że lekarze weterynarii muszą powstałe ropnie usuwać w znieczuleniu ogólnym.
Wyjątkowe trawienie
Ponadto, proces trawienia przebiega w ich przypadku dość nietypowo. Ich jednokomorowy żołądek wypycha pokarm do jelita cienkiego dopiero wówczas, gdy nowy pokarm przemieszcza starszą miazgę pokarmową.
Również tu może dojść do komplikacji, gdy świnka morska nie będzie spożywała wystarczającej ilości surowego błonnika. Miazga pokarmowa utknie wówczas w żołądku, a wymagane do trawienia bakterie nie będą miały niezbędnego źródła energii. Aby temu zapobiec, należy zawsze dostarczać im surowy błonnik.