FORL u kotów (odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
badanie pod kątem FORL u kota

Nie zawsze można go od razu rozpoznać z zewnątrz: FORL u kotów.

Z pewnością zdarzyło Ci się mieć zęba, który straszliwie Cię bolał. FORL (odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki) powoduje u kotów co najmniej takie same katusze.

Objawy: Jakie są objawy FORL u kotów?

Koty to prawdziwi twardziele. Nawet jeśli odczuwają silny ból, wielu opiekunów często tego nie zauważa. Może się więc zdarzyć, że Twój kot cierpi na bolesną chorobę zębów zwaną FORL, ale ukrywa przed Tobą ból.

Jak wobec tego rozpoznać, czy Twój kot po cichu cierpi? Pomogą Ci w tym poniższe pytania. Jeśli odpowiesz na nie „tak”, Twój kot może odczuwać ból zębów:

  • Czy kot nie rusza zimnego pokarmu?
  • Zupełnie przestał jeść lub je bardzo mało?
  • Czy Twój kot czasami szczęka zębami?
  • Czy ślini się bardziej, kiedy je?
  • Czy boi się żucia, zwłaszcza suchego pokarmu?
  • Czy podczas jedzenia używa jedynie połowy uzębienia (przeżuwa jedną stroną)?
  • Czy czasami krzywo trzyma głowę?
  • Czy Twój kot ma nieświeży oddech?

Rozpoznanie: Jak stwierdzić FORL u kotów?

Lekarzom weterynarii nie zawsze łatwo jest jednoznacznie zdiagnozować FORL u kotów. Aby móc ocenić tkanki, które nie są widoczne z zewnątrz (np. korzenie zębów), FORL wymaga przeprowadzenia badania obrazowego, takiego jak prześwietlenie zębów.

Tylko na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz weterynarii może rozpoznać zęby, które z zewnątrz wydają się zdrowe, jako powodujące ból zęby dotknięte FORL.

zdjęcie rentgenowskie w diagnostyce FORL u kotów
Aby móc zdiagnozować FORL, lekarz weterynarii musi wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Leczenie: Jak leczyć choroby zębów?

Jeśli Twój kot cierpi na FORL, lekarz weterynarii będzie musiał usunąć dotknięte chorobą zęby. Ekstrakcja taka odbywa się w znieczuleniu i w zależności od rozległości może trwać kilka godzin.

Problemem jest to, że zębów dotkniętych FORL zazwyczaj nie da się usunąć. Dlatego lekarz weterynarii będzie musiał mniej więcej wykopać zęby i usunąć wszelkie pozostałe korzenie, które utknęły w szczęce, poprzez wiercenie.

Przewidywana długość życia w przypadku choroby FORL: Jakie są rokowania?

FORL wpływa nie tylko na pojedyncze zęby, ale rozprzestrzenia się na całe uzębienie. Aby uniknąć bólu u kota, należy zgodzić się na ekstrakcję zębów zaleconą przez lekarza weterynarii.

Nie martw się, czy Twój kot będzie jeszcze w stanie poradzić sobie w codziennym życiu. Koty bardzo dobrze radzą sobie nawet bez zębów, bez problemu mogą jeść miękki pokarm. Koty z chorobą FORL niekoniecznie mają więc krótszą przewidywaną długość życia.

Profilaktyka: Czy można zapobiec chorobie FORL u kotów?

Niestety, ponieważ nie jest jeszcze znana przyczyna choroby, nie można ochronić kota przed FORL. Ważne jest jednak, aby regularnie czyścić zęby kota oraz usuwać płytkę i kamień nazębny poprzez profesjonalne czyszczenie. Od czasu do czasu sprawdzaj jamę ustną kota pod kątem zaczerwienienia, które może być spowodowane zapaleniem dziąseł (Gingivitis) lub chorobami przyzębia (np. paradontozą).

kot je ze stalowej miski
Obserwowanie zachowania kota podczas jedzenia może pomóc w rozpoznaniu objawów FORL.

Przyczyny: Jakie są czynniki wywołujące FORL u kotów?

Skrót FORL pochodzi od określenia „odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów” (z angielskiego: Feline Odontoclastic Resorptive Lesions). Jest to zwyrodnieniowa choroba zębów, występująca powszechnie u kotów, powodująca bardzo bolesne ubytki w uzębieniu.

Niektórzy nazywają FORL zmianami resorpcyjnymi (ang. „neck lesions“). Drugi termin powstał, ponieważ lekarze weterynarii często obserwują dziury w okolicach korony i korzenia.

Dlaczego wskutek choroby FORL powstają ubytki?

Podczas rozwoju zębów (odontogenezy) specjalne endogenne komórki tkanki łącznej – odontoblasty – tworzą wstępny etap zębiny (kości zęba). Dopiero, gdy organizm pobierze wodę z tego wstępnego etapu i dołączy minerały, rozwija się stała zębina.

Przeciwieństwem odontoblastu jest tzw. odontoklast. Odontoklasty mają za zadanie rozkładać zębinę podczas zmiany zębów. W związku z tym są one zjadaczami zębiny i usuwają twardą substancję zęba mlecznego.

Ale właśnie w tym tkwi haczyk, ponieważ przy FORL organizm aktywuje odontoklasty poza zmianą zębów z niejasnych powodów. Skutek: Przegryzają twardą tkankę zęba i tworzą głębokie dziury.

FORL jest odrębną chorobą zębów i różni się od próchnicy bakteryjnej.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?