Fizjoterapia kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kot u fizjoterapeuty

Fizjoterapia może być wsparciem między innymi dla kotów z chorobą zwyrodnieniową.

Koty to wyjątkowo aktywne zwierzęta. Jeśli ich mobilność zostanie ograniczona przez urazy lub schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, będzie to miało ogromny wpływ na jakość ich życia. Jakie są korzyści płynące z fizjoterapii kota dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Czym jest fizjoterapia kota?

Fizjoterapia jest jedną z form leczenia zachowawczego. Podobnie jak fizjoterapia psa, może leczyć problemy w obrębie aparatu ruchu (stawów, mięśni, więzadeł) lub im zapobiegać.

W jaki sposób fizjoterapeuci weterynaryjni mogą pomóc kotu?

Wykształceni fizjoterapeuci mogą:

  • poprawić mobilność i zdolności motoryczne
  • wspierać powrót do sprawności do chorobie
  • uśmierzyć ból

Obszary zastosowania: Kiedy fizjoterapia kotów może przynieść korzyści?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jest poddać kota fizjoterapii. Do najważniejszych z nich zaliczamy

Fizjoterapia stosowana jest zwłaszcza w przypadku rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych i ma na celu odbudowę układu mięśniowo-szkieletowego. Może również przynieść korzyść starszym kotom, które ze względu na swój wiek mają trudności z poruszaniem się.

Ile kosztuje fizjoterapia kota?

Koszty zależą od różnych czynników, takich jak przede wszystkim dolegliwość, na którą cierpi zwierzę, stopień jej zaawansowania oraz liczbę sesji.

Poza tym, ceny różnią się w zależności od specjalisty i wykonywanych zabiegów, ale średnio należy liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych za 30 minut.

Wskazówka: Poproś o przedstawienie wstępnych kosztów przed przystąpieniem do zabiegów.

Jakie istnieją rodzaje fizjoterapii kotów?

Dostępnych jest wiele różnych form fizjoterapii. Oprócz specjalistycznych metod, takich jak terapia Dorna, masaż Breussa czy laseroterapia, do najczęściej stosowanych zaliczamy:

Terapię ruchową

Terapia ruchowa stosowana jest zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości lub po zabiegach chirurgicznych i ma na celu umożliwienie zwierzęciu szybszy powrót do zdrowia.
Jeśli kot bierze w niej czynny udział, mówimy wówczas o „aktywnej terapii ruchowej”. W przypadku „biernej terapii ruchowej” kot poddaje się jedynie określonym ruchom fizjoterapeuty.

EMS i TENS

W przebiegu elektrycznej stymulacji mięśni (EMS) i przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (prądy TENS), fizjoterapeuta stosuje impulsy elektryczne o słabym natężeniu.
W tym celu używa elektrod, które umieszcza na ciele kota. Za pomocą specjalnego urządzenia kontroluje ich siłę. Ich zadaniem jest aktywowanie własnych mechanizmów hamowania bólu organizmu, dlatego metoda ta znajduje zastosowanie głównie w przypadku przewlekłych stanów bólowych.

Masaż klasyczny

Masaż pobudza krążenie krwi, co może zmniejszyć obecne w organizmie stany zapalne.
Masaż klasyczny jest więc jedną z najczęstszych metod łagodzenia problemów mięśniowych, takich jak ból i napięcie. Poza tym, w przypadku większości kotów masaż wykazuje właściwości relaksacyjne.

Terapię polem magnetycznym

Pola elektromagnetyczne mają bardzo duży wpływ na organizm – wspomagają krążenie krwi i rozluźniają mięśnie.
W ramach terapii polem magnetycznym, fizjoterapeuci wykorzystują je za pośrednictwem specjalnych urządzeń.

Akupunkturę

W akupunkturze dla kotów fizjoterapeuta wbija cienkie igły w określone miejsca na ciele zwierzęcia. Ma to na celu pobudzenie krążenia krwi oraz uśmierzenie bólu.
Akupunktura znajduje więc zastosowanie nie tylko w medycynie ludzkiej, ale także weterynaryjnej.

Kot podczas akupunktury © Elayne / stock.adobe.com
Akupunktura dla kotów może łagodzić odczuwany ból.

Termoterapię

Temperatura skóry ma znaczący wpływ na ukrwienie znajdujących się pod nią mięśni, co jest wykorzystywane w termoterapii, która obejmuje leczenie zarówno ciepłem jak i zimnem. Do jej pozytywnych skutków ubocznych zaliczamy łagodzenie bólu i rozluźnienie mięśni.

Co należy wiedzieć o fizjoterapii kota?

Same wizyty w centrum fizjoterapii to zazwyczaj za mało, aby wyleczyć zwierzę z danej dolegliwości. Jest kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed, podczas oraz po fizjoterapii kota:

Budowanie masy mięśniowej u kota

Fizjoterapia nie musi odbywać się wyłącznie w gabinecie lekarza weterynarii czy fizjoterapeuty. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy poprosić specjalistę, aby pokazał ćwiczenia, które można wykonywać z kotem w domu.

Po konsultacji z lekarzem weterynarii można je stosować między sesjami z fizjoterapeutą, a nawet po ich zakończeniu.

Czy fizjoterapia kota wiąże się z jakimś ryzykiem?

Aby mięśnie i stawy zwierzęcia skorzystały na fizjoterapii, wszelkie ćwiczenia muszą być wykonywane z dużym wyczuciem. Ponadto, przed każdym ćwiczeniem, koci fizjoterapeuta powinien ocenić aktualny stan zdrowia kota, aby nie dopuścić do przeciążenia organizmu.

Dzięki temu powikłania, takie jak stany zapalne czy urazy zdarzają się rzadko.

Uwaga: W przypadku niektórych dolegliwości, na przykład padaczki, metody takie jak terapia polem magnetycznym nie powinny być stosowane.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?