Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Biały kot cierpiący na artrozę

Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów powoduje niechęć do ruchu.

Jeśli Twój kot nie lubi bawić się tak, jak dawniej lub ma problemy z wchodzeniem na drapak, przyczyną może być zużycie stawów. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak rozpoznać chorobę zwyrodnieniową stawów u kota i jak pomóc cierpiącemu na nią zwierzęciu.

Czy choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów jest niebezpieczna?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej mówiąc artroza, to powszechna, bolesna i nieuleczalna dolegliwość aparatu ruchu. Dotyka ona nie tylko koty, ale również ludzi i wiele innych zwierząt.

Ponieważ jest schorzeniem degeneracyjnym i postępującym, powstałe w jej przebiegu uszkodzenia są niestety nieodwracalne. Prowadzi to czasami do poważnych zmian w zachowaniu, ograniczeń ruchowych i dolegliwości bólowych.

W przeciwieństwie do zapalenia stawów, przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów nie jest infekcja, a czynniki, takie jak dieta, genetyka oraz warunki utrzymania.

Przyczyny: Jak rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów zaczyna się od uszkodzenia gładkiej powierzchni chrząstki stawowej, której zadaniem jest zmniejszenie tarcia w stawie podczas ruchu oraz amortyzacja w przypadku dużych obciążeń.

Jeśli powierzchnie stawowe będą ulegały ścieraniu, a elastyczność chrząstki będzie się zmniejszała, uszkodzone zostaną okalające ją struktury stawowe. Ucierpi wówczas torebka stawowa, błona śluzowa torebki stawowej (błona maziowa), a także kości. W konsekwencji dojdzie do jej pogrubienia oraz zmniejszenia ilości i zmiany struktury płynu stawowego. To z kolei spowoduje dalsze podrażnienie stawu i pogorszenie sytuacji.

Jeśli proces ten będzie stale (chronicznie) postępował, w odpowiedzi na duże obciążenie będą tworzyły się wyrośla kostne, prowadzące do coraz większych uszkodzeń stawu.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów? 

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje głównie u starszych kotów i dotyka zarówno stawów kończyn (łokci, bioder, kolan, łap) jak i kręgosłupa, które są najbardziej obciążone podczas ruchu oraz pod wpływem wagi samego kota.

Rozwojowi artrozy u kotów sprzyjają przed wszystkim poniższe czynniki:

  • predyspozycje genetyczne
  • urazy (złamania kości czy zerwane więzadła)
  • przeciążenia (np. spowodowane nadwagą lub zbyt intensywnymi aktywnościami)
  • wrodzone lub nabyte wady postawy
  • zapalenie stawów w wyniku infekcji (np. boreliozy, erlichiozy lub zakażeń bakteryjnych)

Objawy: Jak rozpoznać chorobę zwyrodnieniową stawów u kota?

Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów jest chorobą postępującą, pierwsze objawy są zazwyczaj łagodne i pojawiają się stopniowo.

We wczesnym stadium artrozy zmienia się zachowanie kotów – przejawiają one niechęć do ruchu, unikają dużych skoków oraz mają trudności podczas wstawania po odpoczynku.

W miarę jej postępu ból staje się bardziej intensywny. Niestety koty to prawdziwi mistrzowie w ukrywaniu dolegliwości bólowych, dlatego możliwe są też następujące objawy:

  • obniżone ogólne samopoczucie i utrata apetytu oraz wagi
  • zmiany zachowania, takie jak nadmierna agresja, strachliwość lub brak chęci na zabawę czy zaniedbywanie pielęgnacji
  • automutylacja (samookaleczanie)
  • zwiększona podatność na inne choroby w wyniku osłabienia układu odpornościowego
Kot w pokoju
Skoki stają się bolesnym wyzwaniem dla kota cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Diagnoza: Jak wykrywamy chorobę zwyrodnieniową stawów u kotów?

Jeśli zauważysz u swojego kota trudności w poruszaniu się lub ból, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który na podstawie objawów klinicznych postawi wstępną diagnozę.

Ostateczna diagnoza wymaga jednak szczegółowych badań ortopedycznych.

Najpierw lekarz weterynarii dokładnie przyjrzy się sposobowi poruszania się kota, by ustalić, którego stawu dotyczy dolegliwość. Następnie zbada palpacyjnie staw i otaczające go struktury.

Jeśli podejrzenia okażą się słuszne, dalszym krokiem będzie wykonanie badań obrazowych – RTG, tomografii komputerowej (CT) oraz rezonansu magnetycznego, które pozwolą na ostateczne potwierdzenie wstępnej diagnozy i ocenienie stopnia zaawansowania artrozy.

Badanie ultrasonograficzne natomiast uwidoczni proces chorobowy toczący się w okolicznych tkankach miękkich.

Leczenie: Jak można pomóc kotu?

Uszkodzenia powstałe w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów są niestety nieodwracalne, a sama artroza jest nieuleczalna. Dlatego w jej przypadku stosuje się leczenie objawowe ukierunkowane na zmniejszenie bólu i obciążenia stawów oraz fizjoterapię, podczas której kot ćwiczy stawy delikatnie i w kontrolowany sposób. Dzięki temu ruchomość stawu zostaje zachowana, a mięśnie wokół niego wzmocnione.

Właściwe żywienie w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Należy bacznie obserwować wagę kota i w razie potrzeby przeprowadzić kurację odchudzającą, obejmującą dietetyczne posiłki i delikatne ćwiczenia.

Wskazówka: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Karmy specjalnego przeznaczenia znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Lekarstwa, leczenie specjalistyczne i zabiegi

Aby złagodzić dolegliwości bólowe, lekarz weterynarii przepisze kotu środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Ulgę przynoszą zwierzętom również metody takie jak akupunktura czy terapia polem magnetycznym.

Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, np. sztuczne usztywnienie stawu (artrodeza) lub wstawienie sztucznego stawu.

Długość życia: Jakie są rokowania w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Artroza u kotów nie jest chorobą, która wyraźnie skraca życie zwierzęcia. Niemniej, ze względu na towarzyszące jej dolegliwości bólowe może znacząco obniżyć komfort jego życia.

Dlatego tak ważne jest wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia, dzięki któremu kot będzie mógł żyć długo i szczęśliwie.

Profilaktyka: Jak zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Profilaktykę artrozy u kotów należy rozpocząć już w młodym wieku. Choroba jest często uwarunkowana genetycznie, dlatego kupując młodego kotka należy zwrócić uwagę na zdrowie jego rodziców i przyjrzeć się świadectwu zdrowia wystawionemu przez lekarza weterynarii.

Ponadto bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, ponieważ nadwaga powoduje, obok choroby zwyrodnieniowej stawów, inne dolegliwości, takie jak cukrzyca, podagra czy choroby układu pokarmowego.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?