Homeopatia u kotów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Homeopatia u kotów

Podstawowa zasada homeopatii brzmi: „Lecz podobne podobnym“.

Dla jednych homeopatia to złoty środek w walce z chorobami, dla innych czysty nonsens. W jaki sposób zatem działa homeopatia i jakie zastosowanie znajduje homeopatia u kotów? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym właściwie jest homeopatia?

Homeopatia stanowi alternatywną, różniącą się od medycyny klasycznej metodę leczenia. Doktor Christian Friedrich Samuel Hahnemann już w XVIII w. ustanowił podwaliny homeopatii ludzkiej. Nie minęło dużo czasu, a homeopatią zainteresowali się również miłośnicy zwierząt.

Podstawową zasadą homeopatii dla kotów – i dla wszystkich pozostałych zwierząt, a także ludzi – jest twierdzenie, że ciało, umysł i dusza są ze sobą połączone. Z tego też powodu, w przypadku homeopatii dla kotów priorytetem jest leczenie kompleksowe i wzmacnianie „sił witalnych”. Dla odmiany medycyna tradycyjna (Alopatia), po postawieniu diagnozy zajmuje się wyłącznie chorym organem (np. wątrobą).

Podstawową różnicą w stosunku do konserwatywnych metod leczenia jest fakt, że działanie alternatywnych metod u zwierząt i człowieka nie zostało dotąd potwierdzone naukowo.

Jaki jest sposób działania leków homeopatycznych?

Preparaty homeopatyczne składają się z reguły z minerałów, mikroorganizmów (np. bakterii, grzybów) lub roślin. Typowymi formami stosowania poza globulką (niewielkie kuleczki) są również krople, maści oraz czopki.

globulki homeopatyczne dla kota
Zawierające rozcieńczone homeopatyczne substancje czynne globulki dostępne są również dla psów i kotów.

Inaczej niż w przypadku tradycyjnych medykamentów, preparaty homeopatyczne wywołują taki sam objaw, jaki już zaistniał, zgodnie z założeniem, że podobne należy leczyć podobnym. Na przykład, gdy zwierzę ma wymioty, podaje mu się substancje, które odruch wymiotny wzmacniają. Z kolei medycyna tradycyjna zaleciłaby w takiej sytuacji środek przeciwwymiotny.

Kolejną różnicę stanowią tzw. rozcieńczenia. Informują nas one o tym, jak mocno rozcieńczona jest dana substancja czynna leku. Interesującym jest fakt, że działanie substancji o wyższej liczbie rozcieńczenia (np. D12), a więc silnie rozcieńczonych preparatów, ma działanie silniejsze od preparatów z niską liczbą rozcieńczenia (np. D1).

Litera D oznacza łacińską liczbę „10”, z kolei litera C – „100”. Występujące po literze cyfry podają stopień rozcieńczenia preparatu. Rozcieńczenie D6 oznacza zatem, że preparat został 6-krotnie rozcieńczony w stosunku 1:10.

Kiedy można stosować homeopatię u kotów?

Istnieje wiele obszarów zastosowań homeopatii u kotów. Typowymi przykładami są wymioty, biegunka, problemy z trawieniem czy też nieprzyjemny zapach z pyszczka. W wymienionych przypadkach leczenie homeopatyczne może stanowić naturalną alternatywę bądź być przeprowadzone w ramach leczenia uzupełniającego. Preparaty homeopatyczne mogą również pomóc w przypadku stanów lękowych bądź stresu.

Do pozostałych obszarów zastosowania homeopatii u kotów należą:

  • Infekcje
  • Schorzenia związane z przemianą materii
  • Urazy (skaleczenia)
  • Zatrucia(Intoksykacje)
  • Schorzenia psychiczne (np. depresjeoraz stany lękowe i stres)

Wielu opiekunów kotów korzysta w przypadku swoich podopiecznych również z medycyny tradycyjnej, gdyż zagrażające życiu schorzenia, jak dokumentują badania, nie mogą być leczone preparatami homeopatycznymi. W takich przypadkach terapia homeopatyczna powinna mieć działanie wspierające i harmonizujące.

Czy z zastosowaniem homeopatii u kotów wiążą się ryzyka i działania uboczne?

Ze względu na to, że działanie homeopatii u kotów nie zostało naukowo udowodnione, działania uboczne preparatów homeopatycznych występują raczej rzadko. Jednakże może dojść do sytuacji, gdy objawy choroby u kota nasilą się wraz z okresem trwania leczenia homeopatycznego.

W takim wypadku homeopaci mówią o tzw. pierwszym przesileniu. Ma ono stanowić pozytywny, świadczący o działaniu terapii sygnał.

Uwaga: Jeżeli podejrzewasz, że masz do czynienia z poważniejszą chorobą, typu infekcje lub uszkodzenia organów, nie możesz tracić czasu. Również jako zwolennik homeopatii, zawsze kieruj się przede wszystkim dobrem Twojego kota.

W ostrych przypadkach udaj się jak najszybciej do weterynarza. W przypadku wątpliwości, decyzję o tym, na ile poważna jest choroba i jaki jest właściwy sposób jej leczenia zawsze powinien podjąć weterynarz.

Jak wygląda pierwsza wizyta u homeopaty?

Jeżeli planujesz pierwszą wizytę u homeopaty, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dotyczących usposobienia Twojego pupila. Podczas, gdy lekarz konwencjonalny będzie od Ciebie wymagać odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące przebiegu wypadku bądź nawyków żywieniowych kota, homeopata potrzebuje znacznie więcej informacji.

Poniżej znajdziesz pytania, jakie mogą paść podczas pierwszej wizyty:

  • Jak kot reaguje na nagany?
  • Czy kot chętnie się wspina?
  • W jaki sposób możesz opisać charakter Twojego kota?
  • Co najbardziej lubi Twój kot i, jak myślisz, co najchętniej widziałby w Twoim koszyku na zakupy?
  • Czy zachowanie Twojego kota jest w jakiś sposób szczególne?
  • W jaki sposób kot odnosi się do innych kotów i do ludzi?

Po otrzymaniu wszystkich odpowiedzi homeopata strukturyzuje je od tych najbardziej istotnych, a następnie ustala za pomocą odpowiedniego kompendium, jaki preparat homeopatyczny należy zastosować na dany objaw.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?