Biegunka u kocięcia

Pielęgnacja kocięcia

Przygarnięcie do domu kocięcia to wyjątkowo emocjonujące wydarzenie – dla obu stron! Nieważne czy jesteś doświadczanym właścicielem czy dopiero zaczynasz: To zawsze czas zmian. Małe kotki wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Regularna kontrola weterynaryjna to konieczność. Powinna się ona odbywać częściej niż, jak w wypadku dorosłych kotów, raz w roku. Pamiętaj o podstawowych szczepionkach przeciwko najczęściej występującym u kotów chorobom zakaźnym. Nierzadko trafia się także do weterynarza z objawem typowym dla młodych kotków – biegunką.

Czym jest biegunka

Z biologicznego punktu widzenia jest to proces oczyszczania się organizmu: Pozbywa się on w ten sposób niepożądanych substancji lub patogenów. Biegunka jest więc korzystnym i sensownym dla organizmu procesem, jednak niezbyt przyjemnym dla dotkniętego przez ów proces kocięcia: W zależności od natężenia syndromu kotu być może jeszcze udaje się zdążyć do kuwety i dopiero intensywny zapach jego odchodów uświadamia Ci problem, lub napotykasz „niespodzianki” na dywanie… Dla organizmu kocięcia biegunka jest jednak także niebezpieczna. Miękki stolec może skutkować szybkim odwodnieniem, przy czym młody organizm kocięcia bardzo źle znosi wszelkie wahania w gospodarce wodnej. Podczas gdy łagodna biegunka u dorosłego kota nie stanowi większego zagrożenia i można przeciwdziałać jej samodzielnie, podając dietetyczny pokarm, z biegunką u kota młodego należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

karma dla kota wild freedom

Przyczyny występowania biegunki

Wystąpienie biegunki u kocięcia może mieć różnorodne przyczyny:

  • Stres: Przeprowadzka do nowego domu jest stresująca chyba dla każdego. Pożegnanie z matką i rodzeństwem oraz aklimatyzacja w nowym miejscu często związana jest z odczuwaniem przez kota dużego stresu. Biegunka może być oznaką zdenerwowania. Jeśli weterynarz nie jest w stanie stwierdzić żadnej fizycznej przyczyny, sprawa jest jasna.
  • Zmiana karmy: Twój kot w przytułku, hodowli czy u wcześniejszego właściciela spożywał określoną karmę. Jeśli zdecydowałeś się na inną karmę, zmianę przeprowadzaj powoli, gdyż zbyt szybka zmiana karmy może wywołać u kotka problemy trawienne: Do starej karmy dodawaj łyżkę za łyżką nowej aż do całkowitego zastąpienia, najlepiej po kilku tygodniach.
  • Nietolerancje pokarmowe: Także koty cierpią czasami z powodu alergii. Istnieją kocie organizmy wrażliwe na składniki pochodzenia roślinnego lub takie, które nie tolerują określonych dodatków lub rodzajów mięs. Rozpoznanie nietolerancji pokarmowej wymaga zazwyczaj dużo czasu i cierpliwości. Weterynarz z pewnością posłuży radą w tej kwestii!
  • Infekcja: Niemal każdy kot czasem choruje. Ostra biegunka często jest skutkiem infekcji wirusowej. Tę można z reguły z łatwością zidentyfikować poprzez zbadanie próbki stolca. Dzięki odpowiedniemu, zapisanemu przez lekarza weterynarii lekarstwu kot szybko z powrotem stanie na nogi!
  • Pasożyty: Pasożyty w jelitach małych kotków czują się wyjątkowo dobrze… Odpowiednio wczesne odrobaczanie matki i jej miotu jest z tego powodu zabiegiem niezbędnym. Jednak kocięta mimo to nierzadko cierpią z powodu robaków czy pojedynczych pasożytów jelitowych. Istnieje wiele rodzajów robaków. Poza popularnymi glistami i tasiemcami występują także Dirofilaria immitis czy Dictyocaulus viviparus, a także pojedyncze pasożyty, takie jak na przykład ogoniastek jelitowy. Zabieg odrobaczania ma zazwyczaj określone, ograniczone spektrum działania, dlatego tak ważne jest, by określić za pomocą próbki stolca rodzaj pasożyta i zastosować odpowiedni środek do jego zwalczania. Zwróć koniecznie uwagę na zalecenia odnośnie dozowania preparatu! Małe kocie ciało może nie znieść przedawkowania!
  • Zatrucie: Ciekawe świata koty chętnie odkrywają nowe zapachy i smaki. Jednak nie wszystkie rośliny, płyny i ciała stałe są przez ich organizmy tolerowane. Zatrucie to poważna przypadłość, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Typowe objawy: ślinotok, piana na pyszczku i odurzenie. W takim wypadku powinieneś niezwłocznie udać się ze zwierzęciem na pogotowie dla zwierząt!
  • Obce ciała: Małe koty często biorą do pyszczka wszystko, co się napatoczy. Ciała obce mogą zatkać przewód pokarmowy. Organizm będzie chciał poradzić sobie z problemem poprzez odruchy wymiotne. Podobnie jak zatrucia, ciała obce w przewodzie pokarmowym to poważna sprawa, która może zakończyć się śmiertelnie!
zwirek Tigerino

Leczenie

Jak widać, biegunka u kota może mieć przeróżne przyczyny. W zależności od rodzaju syndromu, jego przyczyny i natężenia stosuje się zróżnicowane metody leczenia. Nawet jeśli podawałeś wcześniej swojemu dorosłemu kotu środek leczniczy, do którego masz zaufanie, nie podawaj go także kocięciu. Biegunka u młodego kotka stanowi poważne zagrożenie, ponieważ może doprowadzić do silnego odwodnienia jego organizmu, a nawet jego śmierci. Koniecznie idź po pomoc do weterynarza, który zastosuje u zwierzęcia odpowiednie leczenie.

Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twojego kotka!

Najczęściej polecane