Biegunka u kocięcia

biegunka u kocięcia

Aby wcześnie wykryć biegunkę u kocięcia, regularnie sprawdzaj jego kuwetę.

Małe kotki wymagają szczególnej uwagi – również ze względu na typowe „choroby wieku dziecięcego”. Niektóre z nich objawiają się biegunką, która niestety jest często bagatelizowana. W przygotowanym przez nas artykule dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o biegunce u kociąt.

Czy biegunka u kocięcia jest niebezpieczna?

Zwłaszcza u małych kociąt biegunka może okazać się dużym problemem, ponieważ młode organizmy nie tolerują wahań w gospodarce wodno-elektrolitowej. W ich przypadku dochodzi do odwodnienia dużo częściej niż w przypadku dorosłych kotów, które może nawet zagrażać życiu zwierzęcia. Zatem zawsze, kiedy Twoje kocię ma biegunkę skonsultuj się z weterynarzem.

Purizon-Kitten-kurczak-ryba-bezzbożowa-karma-dla-kota

Purizon Kitten Huhn & Fisch

  • Wysoka zawartość białka
  • Wyselekcjonowane owoce, warzywa i zioła
  • Brak sztucznych konserwantów, środków wabiących i barwników
  • Odpowiednie proporcje wapnia i fosforu

Przyczyny: Jak dochodzi do biegunki u kociąt?

Biegunkę u młodych kotów mogą wywoływać różne czynniki, od raczej nieszkodliwych do ciężkich dolegliwości. Do najważniejszych możliwych przyczyn biegunki zaliczamy:

Przeprowadzka do nowego domu jest bardzo stresująca dla małego kota. Pożegnanie z matką i rodzeństwem oraz aklimatyzacja w nowym miejscu często związana jest z odczuwaniem przez kota dużego stresu.

Biegunka może być oznaką zdenerwowania. Jeśli weterynarz nie jest w stanie stwierdzić żadnej fizycznej przyczyny, sprawa jest jasna.

Zmiana karmy

Twój kot w schronisku, hodowli czy u wcześniejszego właściciela spożywał określoną karmę. Jeśli zdecydowałeś się na inną karmę, zmianę przeprowadzaj powoli, gdyż zbyt szybka zmiana karmy może wywołać u kotka problemy trawienne.

Dlatego do starej karmy dodawaj łyżkę za łyżką nowej aż do całkowitego zastąpienia po kilku dniach.

Biegunka u kociąt może być skutkiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego

Ostra biegunka często jest skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, którą można z reguły z łatwością zidentyfikować poprzez zbadanie próbki kału. Większość z nich dobrze poddaje się leczeniu, ale istnieją też takie, które wywołują ciężkie choroby, objawiające się między innymi biegunką. Do zagrażających życiu kocięcia dolegliwości należą parwowiroza (Felines Parvovirus), koronawirus (FCoV), białaczka kotów (FeLV) oraz nabyty niedobór immunologiczny (FIV).

Szkodniki wewnętrzne

Pasożyty w jelitach małych kotków czują się wyjątkowo dobrze… Odpowiednio wczesne odrobaczanie matki i jej miotu jest z tego powodu zabiegiem niezbędnym.

Jednak kocięta mimo to nierzadko cierpią z powodu robaków czy pojedynczych pasożytów jelitowych. Istnieje wiele rodzajów robaków. Poza popularnymi glistami i tasiemcami występują także jednokomórkowe pasożyty jelitowe, takie jak ogoniastek jelitowy (giardia) czy kokcydia. Zabieg odrobaczania ma zazwyczaj określone, ograniczone spektrum działania, dlatego tak ważne jest, by określić za pomocą próbki kału rodzaj pasożyta i zastosować odpowiedni środek do jego zwalczania.

Substancje trujące dla kotów

Ciekawe świata kocięta chętnie odkrywają nowe zapachy i smaki. Jednak nie wszystkie rośliny, płyny i ciała stałe są przez ich organizmy tolerowane.

Zatrucie to poważna przypadłość, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Typowymi objawami zatrucia są: ślinotok, wymioty i drgawki. W przypadku zaobserwowania tych symptomów, niezwłocznie udaj się ze zwierzęciem do weterynarza.

Przeczytaj także: W naszych artykułach zatytułowanych niebezpieczne produkty spożywcze oraz rośliny trujące dla kota dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę.

Przedmioty lub substancje niejadalne

Małe koty często biorą do pyszczka wszystko, co im wpadnie w łapki, również to, co do spożycia się nie nadaje – na przykład ciała obce, mogące częściowo lub całkowicie zamknąć światło przewodu pokarmowego, wywołując biegunkę.

Niezależnie od tego, co wywołało biegunkę u Twojego kotka, wizyta u weterynarza to absolutna konieczność.

kocię w kuwecie

Objawy: Pozostałe objawy chorobowe

Z biologicznego punktu widzenia biegunka to proces oczyszczania się organizmu. Pozbywa się on w ten sposób niepożądanych substancji lub patogenów.

Biegunka jest więc korzystnym i sensownym dla organizmu procesem, jednak niezbyt przyjemnym dla dotkniętego przez ów proces kocięcia. Podczas biegunki kał może mieć konsystencję od papkowatej do wodnistej, może zawierać śluz albo krew, a wydalanie powodować ból.

Poza tym biegunka jest dużym obciążeniem dla organizmu kocięcia. W zależności od ciężkości dolegliwości, biegunce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak apatia czy gorączka, brak apetytu lub wymioty.

Duża utrata płynów może w niedługim czasie prowadzić do stanu zagrożenia życia, dlatego biegunkę zawsze należy traktować poważnie.

Diagnoza: W jaki sposób weterynarz określi przyczynę biegunki?

Zanim lekarz zbada kota, zada Ci kilka pytań. Informacje dotyczące ewentualnego spożycia trującego produktu, nagłej zmiany karmy lub dotychczasowych warunków życia kota dostarczą już pewnych wskazówek.

Następnie lekarz przystąpi do badania ogólnego zwierzęcia. W zależności od przypuszczeń co do możliwej przyczyny dolegliwości, zleci dodatkowe badania. Badanie krwi lub kału kota może wykazać ewentualne zakażenie pasożytnicze, bakteryjne lub wirusowe, a badania obrazowe takie jak rentgen lub badanie ultrasonograficzne uwidocznią połknięte ciała obce.

Leczenie: Co robić, gdy kocię ma biegunkę?

Tak jak różne mogą być przyczyny biegunki u kociąt, tak zróżnicowane będą sposoby leczenia. Terapia będzie z jednej strony ukierunkowana na wyeliminowanie przyczyny dolegliwości (np. poprzez zastosowanie preparatów przeciwpasożytniczych) a z drugiej na leczenie jej objawów.

Płyny i elektrolity zostaną uzupełnione wlewami dożylnymi, a ból uśmierzony lekami przeciwbólowymi. Weterynarz poda również leki przeciwwymiotne. W przypadku bardzo dokuczliwych objawów, lekarz zatrzyma Twojego podopiecznego w klinice.

Ważnym elementem kuracji jest podawanie kotu delikatnych pokarmów. Lekkostrawna dieta składająca się z kurczaka czy ryżu lub specjalnie opracowana przez weterynarza odciąży i uspokoi jelita kota. Poza tym należy zwierzę karmić częściej, ale małymi porcjami.

Nawet jeśli podawałeś wcześniej swojemu dorosłemu kotu środek leczniczy, do którego masz zaufanie, nie podawaj go także kocięciu. Biegunka u kociąt jest poważną przypadłością i musi być leczona przez lekarza.

Wskazówka: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.

Karmy specjalnego przeznaczenia znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Na początek dobra wiadomość: Biegunka u kociąt (z wyjątkiem biegunki spowodowanej przez wirusy) z reguły dobrze poddaje się leczeniu, pod warunkiem, że nie zwlekamy za długo z wizytą u lekarza. Z kolei, jeżeli choroba jest w zaawansowanym stadium i Twój kot jest poważnie odwodniony, z pozoru błaha dolegliwość może doprowadzić do śmierci.

Zapobieganie: Jak mogę zapobiec biegunce u kocięcia?

Podobnie jak w przypadku dorosłych kotów, biegunce nie zawsze uda się zapobiec. Jednak zastosowanie pewnej profilaktyki może pomóc zredukować ryzyko zachorowania:

  • Unikaj stresu! Przybycie nowego członka rodziny jest zawsze ekscytującym wydarzeniem, ale spróbuj przeprowadzić kota przez proces adaptacji możliwie jak najspokojniej. Ponadto, pierwsza wizyta Twoich przyjaciół czy rodziny powinna się odbyć dopiero po około dwóch tygodniach od wprowadzenia się kociaka do domu.
  • Karmę zmieniaj stopniowo i powoli
  • Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu i szczepieniu

Odwiedź również nasz sklep z artykułami dla kociąt i zapoznaj się z pozostałymi wskazówkami dotyczącymi wprowadzania się kocięta do domu: 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed adopcją kota.

Najczęściej polecane